8 фактів, які ми запам'ятаємо після Олімпіади-2016

Цьогорічні Олімпійські ігри в Ріо займали передовиці видань не лише завдяки рекордам та медалям. Навіть, якщо ви не пристрасний фанат спорту, нинішня Олімпіада вам запамятається, і Громадське підібрало 8 причин чому.

Бережіть гаманці, ви — в Ріо

Можна довго сперечатися, що саме стало візитівкою Олімпійських ігор в Ріо-де-Жанейро. Втім, почесне місце у списку претендентів на цей титул займає криміногенна ситуація в місті-господарі змагань. Згідно із даними Bloomberg, лише за минулий рік в Ріо зафіксували 48 700 пограбувань. Олімпійців злодії не шкодували, у ЗМІ було безліч історій як про банальний «гоп-стоп» на вулицях, так і про вигадливі і сплановані афери.

Саме так сталося із австралійською командою велосипедистів. У будівлі, де розмістили спортсменів, спрацювала пожежна сигналізація. Команда організовано покинула приміщення, а коли повернулася, не знайшла частину майна. Одяг, гроші і комп'ютери олімпійців винесли злодії, переодягнені у пожежників.

Ще одна гучна і навіть дещо кумедна історія сталася із бельгійським дзюдоїстом Дірком ван Тіхелтом, Спортсмен, може, і виграв бронзу на спортивному майданчику, втім на пляжі Копакабана «програв» кільком злодюжкам, які вкрали телефон його приятеля. Місцева поліця не лише не захистила ван Тіхелта, але ще й арештувала за спробу вдертися до готельного номера, де, на думку дзюдоїста, перебували грабіжники.

Від шахрайства не відмитись

Такою думкою завдячуємо олімпійській збірній Росії. Попри численні допінгові скандали і розслідування, спортсменів все ж допустили до участі в змаганнях. Втім, солідарності та підтримки від колег дочекались далеко не всі. Ще до початку ігор рішення Міжнародного олімпійського комітету (МОК) про відмову від повного відсторонення збірної Росії від Олімпіади-2016 в Ріо засудили 13 країн. Антидопінгові агентства США, Австрії, Швейцарії, Канади, Данії, Фінляндії, Німеччини, Японії, Голландії, Нової Зеландії, Норвегії, Швеції та Польщі звернулись з відкритим листом до МОК, в якому звинуватили організацію в заангажованості.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ДОПІНГ НА ОЛІМПІАДІ ЯК ДЗЕРКАЛО КОРУМПОВАНОСТІ ВЛАДИ

Неприязнь через допінговий скандал відчули на собі і спортсмени. 8 серпня на Олімпіаді американські плавчині Ліллі Кінг і Кеті Мейлі відмовилися привітати російську колегу Юлію Єфімову зі срібною медаллю, отриманою на дистанції 100 метрів брасом. Перед початком запливу глядачі на трибунах освистали росіянку. Американський плавець Майкл Фелпс взагалі розкритикував рішення МОК дозволити Ефімовій виступити на Іграх в Ріо. Росіянка такі коментарі спершу сприйняла із розумінням, мовляв «у пресі було стільки бруду», але пізніше зажадала вибачень, яких втім поки що не дочекалась. Саме ж змагання в Ріо Ефімова назвала «справжньою війною» через травлю від колег.

У спорті правлять Сполучені Штати

Медальний залік змагань у Ріо — цілковитий тріумф США. Олімпійська збірна Сполучених Штатів принесла своїй країні 116 медалей: 36 бронзових, 37 срібних і 43 золотих. Для порівняння — Україна на 28 місці із 11 медалями (4 бронзових, 5 срібних і 2 золотих).

Звісно, можна приписати такий результат «кількості», адже цьогоріч збірна США на Олімпіади найчисельніша — 555  спортсменів. При цьому вперше в історії жінок у складі команди США більше, ніж чоловіків — 292 та 263 відповідно. Це рекорд Олімпійських ігор — стільки жінок раніше на Іграх від однієї країни ще не виступало.

Втім, лідерство Сполучених Штатів підтверджують сухі факти: наприклад, США стали першою країною, яка здобула 1000 золотих медалей на Літніх Олімпійських іграх за усю історію. Історичну медаль для своєї країни принесла жіноча естафетна команда у плаванні.

Крім того, американський плавець Майкл Фелпс, здобувши перемогу в фіналі на дистанції 200 метрів комплексним плаванням, перевершив досягнення античного олімпійця Леоніда Родоського 2000-річної давності. Фелпс здобув 13-ту перемогу в індивідуальних змаганнях на Олімпіадах, античний бігун Леонід Родоський перемагав 12 разів на чотирьох Олімпіадах з 164 по 152 рік до нашої ери і вважався найбільш титулованим олімпійцем в історії.

Лідерство США прогнозували ще до початку змагань: дослідники порівняли статистику минулих років та соціально-економічні показники розвитку США. Зіставивши ці параметри, визначили, що американська команда, вочевидь, здобуде найбільше медалей, пише Significance.

Олімпіада з сексизму в ЗМІ

Право на гідне висвітлення власних досягнень у ЗМІ довелося відстоювати низці призерок Олімпіади. Сексистські скандали на Олімпіаді полягали в тому, що досягнення жінок-спортсменок приписували їхнім тренерам-чоловікам або узагалі чоловікові чи бойфренду.

Коли угорська плавчиня Катінка Хоссу взяла золото в Ріо, побивши світовий рекорд, камера показала тренара Хоссу, тоді як коментатор додав, що перемога — «заслуга цього хлопця».

Іншою яскравою ілюстрацією стала історія з американською плавчинею Кеті Ледекі, що поставила світовий рекорд у запливі на 800 м. Того ж дня її колега по збірній Майкл Фелпс програв сингапурцеві Джозефу Скулінгу на дистанції 100 м батерфляєм. Вранці кілька американських ЗМІ своєрідно розставили пріоритети — основні заголовки розповідали про срібну медаль Фелпса, тоді як менші підзаголовки — про золоту медаль Ледекі.

Олімпійська збірна біженців — надія на краще життя

Десять біженців з Сирії, Південного Судану, Конго і Ефіопії вийшли 5 серпня під прапором з п'ятьма кільцями на стадіон в Ріо-де-Жанейро. До збірної біженців входять десять спортсменів з різних країн, охоплених військовими конфліктами: Південного Судану, Сирії, Демократичної республіки Конго та Ефіопії. Вони змагалися в плаванні, дзюдо та легкій атлетиці. Ця олімпійська збірна не здобула медалей, втім, показала достойний результат вже хоча б тому, що виборола право участі у змаганні. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: КОМАНДА БІЖЕНЦІВ НА ОЛІМПІАДІ: 10 АТЛЕТІВ, ЩО ПРЕДСТАВЛЯЮТЬ 65 МІЛЬЙОНІВ ЛЮДЕЙ

Глава Міжнародного олімпійського комітету (МОК) Томас Бах заявив, що після закінчення Олімпіади спортсмени зі збірної біженців зможуть залишитися жити в центрі підготовки спортсменів в Ріо:

«Ми будемо допомагати їм освоїтися в новій країні, будемо займатися їхньою підготовкою, підтримувати фінансово», — повідомив журналістам Бах. Зараз в центрі підготовки спортсменів відбуваються зустрічі членів Олімпійського комітету. За словами глави відомства, члени збірної біженців стануть першими спортсменами, яким МОК буде допомагати безпосередньо.

Від політики не втекти

Спорт об’єднує, втім політику ніхто не скасовував. Олімпіада стала майданчиком, де зустрілися безліч атлетів із країн, дипломатичні стосунки яких переживають не найкращі часи. Так грузинський дзюдоїст Лаша Шавдатуашвілі ефектно здолав противника з Росії Дениса Ярцева у поєдинку у ваговій категорії до 73 кг. Особливості цій перемозі додав той факт, що сутичка відбувалася в день річниці  початку російської агресії в Грузії. Після того, як Шавдатуашвілі повалив суперника, вказав на грузинський прапор на власному одязі. Таким чином, грузинський спортсмен нагадав борцю з Росії про військову агресію Кремля в 2008 році. 

Єгипетського дзюдоїста Іслама Ель-Шехабі відправили додому з Ріо за відмову потиснути руку своєму супернику з Ізраїлю Ору Сассону. Єгиптянин програв у першому раунді і проігнорував простягнуту руку колеги по рингу. Судді визнали це неспортивною поведінкою і дискваліфікували борця.

Втім, були і «проблиски надії», так  гімнастки із Північної та Південної Кореї Лі Юн Джу і Хонг Ун Джонг на Олімпіаді забули про ворожнечу країн і зробили спільне селфі, що миттєво розлетілося світовими ЗМІ.

Право провести Олімпіаду — не означає гарантію зробити це на рівні

Про проблеми на спортивних майданчиках та в Олімпійському селищі було відомо ще до початку Олімпіади. В помешканнях деяких спортсменів на момент їхнього заселення не було водопостачання та газу. Фіксували несправності і під час змагань. Певно, найвідомішою стала історію із «зеленим басейном». Напередодні четвертого дня Олімпійських ігор у Ріо вода в басейні для стрибків у воду стала повністю зеленою. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ІНШИЙ БІК ОЛІМПІАДИ. 5 ІСТОРІЙ ВІД ЖИТЕЛІВ РІО, ЧИЇ БУДИНКИ ЗРУЙНУВАЛИ ЧЕРЕЗ ІГРИ

Інший бік Олімпіади. 5 історій від жителів Ріо, чиї будинки зруйнували через Ігри

Директор з комунікацій оргкомітету Олімпійських ігор Маріо Андрада заявив, що зелений колір води був обумовлений високим рівнем лугу. У той же час заступник голови консультативної групи з очищення басейнів Ральф Райлі заявив, що зміна кольору води сталося через брак дезінфікуючих засобів в басейні, відтак існує прихована загроза здоров'ю спортсменів.

Олімпіада — благодатний грунт для мемів

Жарти і меми супроводжують усі більш-менш значимі події у світі шоу-бізнесу та спорту. Олімпіада в Ріо подарувала кілька незабутніх жартів, як наприклад «Обличчя Фелпса».

Американський плавець і олімпійський чемпіон Майкл Фелпс став мемом через суворий вираз обличчя. 10 серпня, спостерігаючи за півфінальним чоловічим запливом батерфляєм, Фелпс зобразив гнівну гримасу, яку інтернет-користувачі запамятали. У твіттері навіть  зробили хештег #PhelpsFace і зафотошопили плавця в різних ситуаціях.

П'ятого серпня кореспондент каналу SkyNews розповів у своєму твіттері про ще одну подію на Олімпіаді, що перетворилася на мем. За словами репортера, на тренувальному заїзді байдарочників один зі спортсменів врізався у диван, що раптом виплив на поверхню водойми. Після цього спортсмен перекинувся і впав з олімпійського снаряда. Такій історії негайно придумали хештег #KayakSofa (байдаркодиван). Пізінше диван навіть «завів» собі твіттер-аккаунт, де, зокрема, розповів, що його «найняли росіяни, щоб допомогти їм виграти».

Ще одним приводом для жартів стало незвчине правило. За правилами штату Ріо-де-Жанейро, біля кожного басейну, розмір якого перевищує 6х6 м, повинен перебувати рятувальник. Навіть на змагання найкращих світових плавців. Чи варто казати, що жоден з рятувальників під час Олімпіади 2016 так і не застосував свої навички? Печальних працівників басейну вже охрестили власниками «найнуднішої у світі роботи».