Анексія і створення «республік»: як Росія диктувала сценарій сепаратистам (АУДІОЗАПИСИ)
Директор Інституту країн СНД Контстантін Затулін підтвердив факт телефонних розмов із радником президента Росії Сєргєєм Глазьєвим, записи яких раніше оприлюднила Генеральна прокуратура.
В інтерв'ю Business.FM, Затулін визнав, що на записах, опублікованих ГПУ, є його голос, але розмова змонтована.
«Це мій голос, але все питання полягає в тому, що сама по собі викладка — це компіляція і підтасовка», — заявив він.
В свою чергу Сєргєй Глазьєв назвав «маячнею» повідомлення ГПУ. У коментарі російському виданню РБК він заявив: «марення нацистських злочинців коментувати не буду».
Все, що диктується в розмовах, було реалізовано в Донецьку та Луганську: сценрій визнання нелегітимною влади в Києві, потім рішення Облради про звернення до Києва, а потім проведення референдуму про відокремлення.
Так створювали республіки.
Аудіозаписи
22 серпня Генеральна прокуратура оприлюднила записи телефонних розмов, які Глазьєв вів із Затуліним, самоназваним головою Криму Сєргієм Аксьоновим та іншими особами щодо анексії півострова, проекту «Новоросії» та організації заворушень на території України.
Записи датовані початком 2014 року, до проведення так званого референдуму в Криму.
Підготовка до анексії
27 лютого 2014 року
Розмова з Константіном Затуліним, членом комітету Держдуми у справах СНД і зв'язків зі співвітчизниками.
З червня 2014 року Константін Затулін займає посаду радника голови Держради Криму
Глазьєв: Костя, там почали формувати нову виконавчу владу, я так дивлюся. Судячи із заяв Аксьонова, (Сергій Аксьонов – самоназваний губернатор Криму) якусь координаційну раду. Треба, щоб там цього «Кмиріка» нашого не забули, і взагалі людей, які на вулиці, тому що Аксьонову вони не довіряють і можуть розійтися.
Затулін: Ну, я тобі скажу, що я завтра рано вранці туди виїжджаю, тому постараюся туди як би втрутитися, в цей процес, наскільки це можливо.
Г: Треба хлопці, які на вулиці, — щоб вони своїх представників делегували туди, в цю виконавчу владу.
З: Я тебе зрозумів.
Г: А то вони можуть плюнути і розійтися. Знаєш, є такий ризик.
6 березня
Розмова з Сергієм Аксьоновим
Глазьєв: Хотів висловити деякі міркування.
Аксьонов: Так-так.
Глазьєв: Значить, перше. Мені здається, що питання по референдуму сформульовані невдало. Це не тільки моя думка. Ми думаємо, як їх поставити так, щоб вони були однозначно зрозумілі людям. Тому що багато хто просто за слова «в складі України» не проголосують.
Аксьонов: Ні, в складі України вони і не збираються. Тобто як би голоси, сьогодні ми і не очікуємо, що вони за Україну проголосують. Просто там же колеги працюють, тут висадилися вже груп п'ять. Тобто як би ваших співвітчизників, там з різних організацій, які привезли, в тому числі і готові матеріали, узгоджені як би з Держдумою — з точки зору можливості ухвалення Держдумою відповідних нормативів.
Створення «Новоросії» на Донбасі
27 лютого
Глазьєв: Ні, чекати не можна. Треба відразу. Якщо хтось готовий — нехай йдуть.
Затулін: Ну, справа в тому, що їхні можливості тільки на словах.
Глазьєв: Ну так ми повинні про це знати. Значить, дивись. Якщо є такі охочі ...
Затулін: Принаймні, є Харків і Одеса.
Глазьєв: Ну треба їх тут якось зафіксувати. Ти можеш, до речі, їхні прізвища передати мені?
Затулін: Це ті, з ким ми працювали — «Оплот», з ким ти зустрічався. А Одеса — це «Одеська дружина».
Глазьєв: Ти впевнений, що «Оплот» здатний?
Затулін: Вони кажуть, що вони тримають людей на площі.
Глазьєв: Ну добре, я перепитаю.
Затулін: Я їх частково задовольнив. Але у них набагато більші апетити, і вони постійно розбурхують цими питаннями.
Батальйон «Оплот» — незаконне збройне формування (спочатку комплектувалося по штату батальйону) у складі мотострілецької бригади увійшло до Міністерства оборони Донецької Народної Республіки. Був сформований на базі Харківського антимайдану.
28 лютого
Затулін: Ну от як би основна історія. Хочу сказати щодо інших регіонів. Ми профінансували Харків, профінансували Одесу. Значить, є там заявки з інших регіонів, але я поки все пригальмував, бо поки я фінансове питання не вирішив, чи я залишаюся один на один з цими зобов'язаннями.
Зараз я вже козакам виплатив гроші, які їм десять людей обіцяли, але ніхто нічого не дав, ну і так далі. Загалом, питання фінансове починає вже докучати.
Глазьєв: Так ти кажеш — виплатили, так хто виплатив?
Затулін: Ні, виплатив я, хто виплатив?! Ну, там невеликі суми: дві тисячі, три тисячі, ось такі суми.
У мене вже чотири заявки Чалим («народний мер» Севастополя Олексій Чалий — ред.) підписані на 50 тисяч гривень лежать там.
Глазьєв: Треба, звичайно, тоді з цими, давай тоді треба скласти тобі всі ці витрати. Я цим тоді віддам — нехай вони з нею працюють.
Затулін: Так, тому що коли ти приходиш до цього товариша ... Справа в тому, що він на тебе дивиться, як ніби у тебе не вистачає третю дачу побудувати.
1 березня
Розмова з Анатолієм Пєтровичем
Глазьєв: Алло, Анатолій Пєтрович, привіт! А Запоріжжя що мовчить? Куди вони поділися? Ми точно знаємо, що у нього півтори тисячі людей. Де вони, де козаки?
Я маю доручення всіх піднімати, піднімати народ. Народ повинен зібратися на площі, вимагати звернутися до Росії за допомогою проти бандерівців.
Спеціально навчені люди повинні бандерівців вибити з будівлі облради, а потім повинні зібрати облраду, створити орган виконавчої влади — виконком. Йому передати виконавчу владу, підпорядкувати міліцію виконавчій владі цій новій...
У мене пряме доручення керівництва — піднімати людей в Україні, там, де ми можемо. Значить треба виводити на вулиці, робити, як в Харкові, за зразком. І якомога швидше.
Тому що, ти бачиш, президент вже указ підписав (в цей день Рада Федерації дозволила президенту Росії використовувати армію за кордоном — ред.).
Значить пішла операція. Вже тут повідомляють, що і військові висуваються. Чого ж вони там сидять ?! Ми ж не можемо силою все це робити.
Ми ж використовуємо силу тільки для підтримки народу, не більше того. А якщо народа нема, то яка там може бути підтримка? Слухай, ну скажи йому, що це все дуже серйозно, йдеться про долю країни і, відповідно, йде війна.
1 березня
Розмова з громадянином Росії, на ім’я Кіріл, який звітує про акцію протесту у Одеській обласній раді.
Кіріл: Сєргєй Юрійович, доповідаю. Значить, народу було дуже багато. Пишіть, 40. Повна площа. Значить, через це Антона... Найголовніше, він запросив визволителів Верховної ради Криму звільнити Одесу. Значить блокпости на в'їзді в Одеську область ...
Глазьєв: Ну, там, по-перше, це все тільки початок процесу. Тому що поки не зібралася облрада і не ухвалила необхідне рішення про те, що влада в Києві нелегітимна і відповідно до рекомендацій харківського з'їзду ...
Кіріл: Вони бояться і незрозуміло, чи зберуться на наступному тижні.
Глазьєв: Так в тому-то і справа, не можна йти. Треба забирати облраду, збиратися в купу, змушувати ухвалювати рішення.
Кіріл: Ну, для цього на один день повинні прилетіти кілька людей, щоб чітко отримати інструкції. Тим більше ви мені сказали: «привозь».
Глазьєв: Слухай, ситуація ж в розвитку. У Харкові взяли вже облраду, в Донецьку взяли облраду.
Потрібно брати облраду і збирати депутатів там! І не розходитися до цього. Якщо ви через тиждень зберетеся, там вже зберуться бандерівці з міліцією і нікого не пустять.
1 березня
Розмова з Денисом з Одеси
Денис: Сєргєй Юрійович, мене Денис звуть, я з Одеси. У нас є люди, які готові, в принципі, діяти, але нам потрібні якісь конкретні, чіткі, зрозумілі рекомендації.
Що, хто підтримає, чи будуть у нас гарантії, що завтра не приїдуть сюди з Києва пара автобусів і не ...
Глазьєв: Значить, я можу сказати наступне. По-перше, у нас зараз Рада Федерації голосує, вже проголосувала, указ президента про використання армії за кордоном.
Денис: Знаємо-знаємо.
Глазьєв: Знаєте, так? Тому це дуже серйозно і вас підтримають, не хвилюйтеся.
По-друге, нам дуже важливо, щоб були звернення людей до Путіна. Масові звернення безпосередньо до нього, з проханням захистити, до Росії, значить, і так далі. Це звернення у вас є на мітингу.
Третій момент. Нам дуже важливі рішення облрад. Тому важливо, щоб облрада зараз зібралася. А для того, щоб вона зібралася, потрібно забезпечити, як зробили в Харкові.
Плюс, рішення облради про те, що вона не визнає легітимною київську владу, що ця влада злочинна і так далі.
Вони як народні депутати повинні взяти на себе відповідальність за ситуацію в Одеській області.
Денис: Я вас зрозумів. Дивіться, значить, перше. Ми готові до цього, але нам потрібно розуміти терміни. Сьогодні ми зможемо організувати. Чи є час до завтра у нас?
Глазьєв: Ну, теоретично, є, але краще, щоб до завтрашнього ранку все було зроблено, і облрада була поставлена перед фактом.
Денис: Тобто ми після заняття скликаємо сесію облради, правильно? Запрошуємо депутатів і змушуємо їх голосувати?
Глазьєв: Так, так, так, так. Ви їх просто привозите. Так само, як робили ці ... Хто там коливається, просто брати за шкірку і привозити. Якщо хтось не розуміє.
Реалізація на прикладі Луганську
Те, про що говорять учасники цих співбесід — відбувалося протягом весни 2014 року у Донецькій. Харківський, Одеській, Запорозькій, Дніпропетровській та Луганській областях.
Схема пропонована Глазьєвим була відпрацьована. Так, наприклад, наприкінці лютого в Луганську була сформована «Луганская гвардия»— сепаратистський рух, лідером якого був депутат облради Арсен Клінчаєв та вантажник з луганського ринку Александр Харітонов. Клінчаєв першим підняв стяг Росії на будівлю облради.
Клінчаєв та флаг Росії біля Луганської ОДА. березень 2014
За цим же сценарієм, вже 2 березня представники «Луганской гвардїї», озбройні киками, камінням та металевими палицями, зібрали депутатів облради зібрали в сесійній залі, де вони проголосували за «визнання влади в Києві нелегітимною».
Також, депутати звернулися до Верховної ради.
Не дивлячись на те, що рішення облради було скасоване – вже 6 квітня в Луганську була захоплена будівля СБУ.
Після чого облраді поставили ультиматум — призначити народного губернатора Валерія Болотова (водій екс-голови фракції Партії регіонів Александра Єфремова).
Фактично, луганські сепаратисти чекали, який розвиток будуть мати події в Криму.
Після вдалої анексії, облрада прийняла рішення відокремлюватись від України в два етапи: провести перший «референдум» про автономію, провести другий — про приєднання до Росії «як Крим».
30 квітня Луганськ був захоплений людьми зі зброєю, яки частково прибули зі Слов'янську, частково з прикордонних сел Росії. Захоплення відбувалось при підттримці "Луганской гвардии".
Таким чином, завдяки Росії була сформована самоназвана Луганська народна республіка. Такий саме сценарій чекав і Донецьк.
Утворення «ХНР», «ЗНР» та інших «республік» не вдалося.
- Поділитися: