Теракт у Франції: ісламісти вперше нападають на церкву
Вранці, 26 липня, на півночі Франції стався новий теракт.
У містечку Сант-Етьєн-дю-Рувре, що біля Руану, до католицької церкви під час меси зайшли двоє людей, вбили 84-річного священника та взяли в заручники 5-х осіб.
Ісламська держава швидко взяла на себе відповідальність за цю подію.
Особливість нападу полягає в тому, що він є першою на території Франції атакою на християнську церкву. Водночас Ісламська держава давно називає свої терористичні напади війною проти європейських "хрестоносців".
Аби зрозуміти деталі та значення події, Громадське поговорило з Ульріхом Буна, паризьким дослідником міжнародних відносин, випускником Католицького університету в Парижі.
- Ульріху, доброго дня. Розкажіть, що наразі відомо про цю трагедію?
- В загальних рисах відомо ось що: все це відбулося сьогодні зранку, близько 9.45 години, у Сант-Етьєн-дю-Рувре - це невелика містечко, яке розташоване у 150 кілометрів на північний захід від Парижа. У ньому проживають близько 30 тисяч людей.
Сьогодні зранку о 9.45 до церкви під час служби зайшли двоє осіб. Священика вони зарізали ножем прямо під час служби. Вони також серйозно поранили інших людей, серед яких були монахині та віряни цієї церкви. Все це відбулося дуже брутально, але дуже швидко. На щастя, одній людині вдалося вирватися із церкви та покликати на допомогу. Поліція приїхала дуже швидко і знешкодила обох терористів перед церквою.
- Ульріху, чи можна сказати, що це є новий тип терористичної атаки, ціллю якої є церква та релігія, зокрема католицизм?
- Це справді перший випадок у Франції, відколи почалися теракти, коли напад спрямовано саме на церкву. Водночас, уже траплялися випадки, які вказували на такий можливий розвиток подій. Зокрема, пропаганда Ісламської держави часто згадувала про те, що церкви можуть бути ціллю терористичних атак. Адже саме церква уособлює той світ християнства, проти яких бореться Ісламська держава.
- Також варто згадати, що у Франції вже відбулася спроба теракту подібного типу – цьому вдалося запобігти в останній момент. У квітні 2015 року було здійснено напад на церкву у передмісті Парижа – містечку Віль-Жюїф. На щастя, цей терористичний акт встигли останньої миті зупинити, злочинця тоді заарештували. Але це вже вказувало на те, що такі напади є можливими.
Варто також згадати велику кількість страт, які здійснюють представники Ісламської держави, щодо вірян релігійних меншин в Сирії, зокрема, християн. Ми часто чуємо про напади, зокрема на християн, наприклад, про руйнування монастиря Святого Іллі в місті Мосул, яке трапилося на початку цього року. Цьому монастирю було понад 1400 років. Християнська віра та християнська громада є вочевидь ціллю для Ісламської держави, тому що вони для ісламістів є відступниками.
Але, справді, сьогоднішній напад є першим подібним нападом на церкву на французькій території.
- Якою була реакція французької влади – зокрема президента Франції Франсуа Олланда?
- Реакція була досить потужною. Адже подібна атака на церкву відбулася вперше. Тому президент Франції одразу вирушив на місце трагедії, разом із міністром внутрішніх справ. І завтра вони хочуть об'єднати лідерів усіх релігійних спільнот, у Парижі, в Єлисейському палаці, щоб зробити кілька заяв. Будуть представники різних християнських церков, а також юдаїзму, ісламу, буддизму. І, до речі, представники всіх цих спільнот рішуче засудили напад. Адже цей напад спрямований не лише проти власне християнської спільноти. Він також атакує засади міжрелігійного діалогу, який існує у Франції.
Наприклад, церква Сент-Етьєн-дю-Рувре віддала частину своєї території мусульманській спільноті - щоб вона побудувала там маленьку мечеть. Це також символ міжрелігійного діалогу у Франції, яку Ісламська держава намагається зруйнувати. Адже вона є терористичною організацією, яка прагне скерувати одні релігійні спільноти проти інших.
Тож, повторюся, реакція французької влади є дуже потужною. Вона прагне запевнити всі ці релігійні спільноти, що вони є частиною французького суспільства. І що цієї єдності не зруйнувати подібними нападами.
- Поділитися: