В Україні згадують жертв депортації кримськотатарського народу

18 травня в Україні та світі відзначається День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Заходи, присвячені пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу у 1944 році, відбуваються у багатьох містах країни.

У Києві президент України Петро Порошенко перед початком концерту-реквієму пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу в Національній опері України сказав про те, що і сьогодні в анексованому Криму відбувається схожа ситуація, як і 72 роки тому.

«Просто зараз – важко повірити, що подібне взагалі може бути посеред географічної Європи, окупанти ув’язнюють людей лише за те, що вони говорять рідною кримськотатарською мовою, інакше вірять у єдиного Бога і хочуть вільно жити на своїй землі», – сказав президент.

Також в опері зібралися лідери кримських татар – глава Меджлісу Рефат Чубаров, громадські та політичні лідери, глави дипломатичних місій іноземних держав в Україні, представництв міжнародних організацій, культурні та наукові діячі, керівники релігійних організацій.

О 19 годині у Києві на Майдані Незалежності розпочався мітинг-реквієм до Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

Кілька сотень людей прийшли на Майдан вшанувати пам'ять жертв геноциду кримських татар.

На сцені відбулася молитва та виступили представники різних конфесій.

Перед виступом глави Меджлісу кримських татар Рефата Чубарова, діти зачитали вірш про депортацію 1944 року.

У Луцьку біля пам'ятника жертвам політичних репресій зібралися кримські татари Волині, небайдужі лучани а також представники місцевої влади. Захід розпочали українським, а потім – кримськотатарським гімном.

«Мій народ пережив страшну трагедію, але він вижив і не асимілювався, як того хотіла радянська влада. І зараз кримські татари – єдина організована група людей на території окупованого Криму, яка не визнає анексії. За це їх піддають репресіям. Сьогодні в Україні народилася нація – нація українців, незалежно від національності, віросповідання, кольору шкіри та розрізу очей. І ми віримо у нашу спільну перемогу», – зазначив голова ГО «Кримські татари Волині» Сервер Зейнідінов.

У Полтаві з нагоди 72-ї річниці депортації кримських татар у Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г.Короленка відбулась виставка «Хроніка анексії очима соцмереж». Експозиція представлена 28 роботами, а саме «скрінами» Facebook-постів Крим-SOS за період із 27 лютого по 2 липня 2014 року.

Також на базі Полтавського університету економіки і торгівлі провели «круглий стіл»: «Крим – це Україна».

У Львові художники намалювала графіті в пам'ять про депортованих в 1944 році кримчан – «Коли ми додому народом повернемося». Вони намалювали ластівку, яка символізує повернення кримських татар на рідну землю – в Крим.

У Чонгарі на адмінкордоні з анексованим Кримом також влаштували акцію, під час якої пронесли великий кримськотатарський прапор.

Про це повідомляє заступник генерального директора кримськотатарського телеканалу ATR Айдер Муждабаєв.

У Криму представників кримськотатарського народу, які влаштували автопробіг в пам'ять про жертв депортації, затримали співробітники поліції.

Заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, який зараз перебуває під арештом в Сімферополі, звернувся до співвітчизників з нагоди річниці депортації.

Про це повідомив голова ЦВК Курултаю кримськотатарського народу Заїр Смедляєв.

У Харкові відбувся мітинг пам'яті жертв депортації кримських татар.

Раніше глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров повідомив, що Росія в анексованому Криму забороняє проведення масових жалобних заходів у пам'ять про жертв геноциду кримськотатарського народу.

Депортація кримських татар почалася 18 травня 1944 року. Офіційною підставою для депортації стало секретну постанову Державного комітету оборони СРСР, в якому кримським татарам висувалися претензії в нібито масовому зрадництві і масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами. Всього було депортовано понад 190 тисяч осіб.

У листопаді 2015 року Верховна Рада визнала депортацію кримських татар 1944 р геноцидом кримськотатарського народу.