Янукович у суді: коли головний підозрюваний — свідок
5 екс—«беркутівців» звинувачують у масовому вбивстві протестувальників і теракті. Згідно обвинувачення, вони діяли за наказом Януковича. Але він у цій справі лише свідок
25 листопада у Ростовському обласному суді Російської Федерації в якості свідка захисту допитають екс-президента України Віктора Януковича. Давати свідчення він буде в режимі відеоконференції, запитання йому ставитимуть із Святошинського районного суду міста Києва, де півтора роки слухається справа про розстріл 48 та поранення 80 людей на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року. На лаві підсудних — п’ятеро екс-працівників київського полку «Беркут». Їх звинувачують у масовому вбивстві протестувальників, а також у вчиненні терористичного акту. Усе це, згідно обвинувального акту, вони вчинили за наказом Віктора Януковича.
Чому Янукович у цій справі лише свідок — у матеріалі Громадського.
8 ранку за Києвом — російські ЗМІ вже чекають приходу Януковича під судом у Ростові. Фото Hromadske.ua
Обвинувальні акти щодо п’ятьох екс-працівників київського «Беркуту» починаються майже однаково: «Маринченко Олександр, працюючи на посаді міліціонера-снайпера…», «Тамтура Сергій, працюючи на посаді міліціонера-снайпера...», «Аброськін Павло, працюючи на посаді міліціонера-альпініста...», «Зінченко Сергій, працюючи на посаді міліціонера-водія...»
ІЗ ОБВИНУВАЛЬНОГО АКТУ:
«Янішевський Олег, працюючи на посаді заступника командира полку міліції особливого призначення «Беркут», ... діючи всупереч Присязі працівника органів внутрішніх справ України, порушив вимоги Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ... хибно розуміючи поняття виконання наказів керівника, в період 18 — 20 лютого 2014 в місті Києві на виконання явно злочинного наказу перевищив владу та службові повноваження, що призвело до тяжких наслідків. Окрім цього, на виконання явно злочинного наказу він безпосередньо взяв участь у вчиненні терористичного акту, що призвело до загибелі людей та інших тяжких наслідків, а також у вчиненні умисних убивств…»
Роль екс-президента у подіях 20 лютого 2014 року детально описується далі. За версією обвинувачення, 2010-го року Янукович, спільно з іншими особами, створює злочинну організацію задля узурпації влади з метою «...необмеженого та безперешкодного розкрадання державного майна, колективної та приватної власності.»
Зайнявши посаду президента 25 лютого 2010 року, Віктор Янукович, всупереч складеній присязі, вирішив не виконувати своїх конституційних обов’язків, а використовувати владу «...насамперед з метою реалізації особистих та злочинної організації планів.»
Водночас члени злочинної організації, йдеться у документі, вирішили чинити незаконний вплив на громадські організації, опозицію, які загрожували укріпленню влади Януковича.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Справа на 200 млрд грн — в чому саме ГПУ підозрює Януковича та його оточення
Не підписувати ж Угоду про асоціацію з ЄС екс-президент вирішив «виходячи із власних міркувань, пов’язаних насамперед із бажанням залишитися Президентом України на другий термін, з метою уникнення відповідальності за злочини, вчинені як особисто, так і у складі створеної ним злочинної організації».
З 22 листопада 2013 року на Майдані Незалежності у Києві розпочалися безстрокові мирні збори громадян на підтримку євроінтеграції. Президент Янукович, бажаючи присікти будь-які масові зібрання і усвідомлюючи при цьому незаконність таких дій, використовуючи свої повноваження та створену ним злочинну організацію, віддав наказ її членам, які входили до керівництва правоохоронних та інших органів державної влади, вчиняти злочини з метою припинення та розгону акцій протесту.
20 лютого 2014 р. Вул. Інститутська. Стопкадр з фільму «ЗЛАМ»
Як підлеглі Януковича від Клюєва — тодішнього секретаря РНБО, Захарченка — тодішнього міністра внутрішніх справ до Якименка — голови СБУ, виконуючи його злочинні вказівки перешкоджали мітингам — на кількох сторінках далі. Робили це, йдеться в акті, з метою залякування населення, результатом чого б мало бути припинення акцій протесту на Майдані Незалежності та в інших містах України. Також підлеглі тодішнього президента влаштовували за наказом Януковича провокації щодо учасників акцій протесту, що пізніше вилилось у спричинення великої майнової шкоди учасникам мітингу (спалені автівки «автомайданівців»), а також заподіяння тілесних ушкоджень, а пізніше і масових вбивств.»
Далі в документах йдеться про те, як і кому віддавались накази протягом всього періоду від 30 листопада 2013 (розгін «студентського» Майдану) — до розстрілів 20 лютого 2014 на вулиці Інститутській 48 мітингувальників.
ІЗ ОБВИНУВАЛЬНОГО АКТУ:
«Злочинний наказ на застосування співробітниками «Беркуту» вогнепальної зброї — автомата Калашникова калібру 7,62 віддавався президентом України Віктором Януковичем безпосередньо Міністру внутрішніх справ України Захарченку, той в свою чергу, віддав наказ заступнику міністра внутрішніх справ Ратушняку, який довів наказ до своїх підлеглих — начальника Головного управління — начальника міліції громадської безпеки ГУ МВС України Федчука, командира столичного «Беркуту» Кусюка та іншим керівникам правоохоронних органів»
У цій кримінальній справі, де обвинуваченими є п’ятеро екс-беркутівців, Віктор Янукович був підозрюваним і розшукуваним разом зі шістьма іншими екс-посадовцями. Також у ній розшукують 18 працівників київського «Беркуту», включно з командиром роти Дмитром Садовником, який втік у жовтні 2014 з-під домашнього арешту (за інформацією Громадського, зараз перебуває у Криму).
Cправу 5 «беркутіців» півтора роки тому передали до суду, а епізоди щодо розшукуваних виділили в окреме провадження. Тому в суді щодо справи розстрілів Янукович наразі може виступати лише свідком.
Чому це стало можливим тільки зараз, якщо справа в суді розглядається уже півтора роки? Тому що Генеральна прокуратура України протягом двох років намагалась офіційно підтвердити місцеперебування Януковича саме в Росії. На 5 запитів про екстрадицію екс-президента-втікача відповідей від Генеральної прокуратури Російської Федерації не було.
1 червня 2016 вже на шостий запит ГПУ ГП РФ відповіла, що видати Януковича не може, тому що це суперечитиме положенням пункту 2 статті 3 європейської конвенції про видачу правопорушників.
Стаття 3 Конвенції:
Політичні правопорушення
1. Видача не здійснюється, якщо правопорушення, у зв'язку з яким вона запитується, розглядається запитуваною Стороною як політичне правопорушення або правопорушення, пов'язане з політичним правопорушенням.
2. Таке ж правило застосовується, якщо запитувана Сторона має достатньо підстав вважати, що запит про видачу правопорушника за вчинення звичайного кримінального правопорушення був зроблений з метою переслідування або покарання особи на підставі її раси, релігії, національної приналежності чи політичних переконань або що становище такої особи може бути зашкоджене з будь-якої з цих причин.
Щойно місцеперебування Януковича уточнили, — почали технічно готувати допит.
Втім, завдого до цього — ще у квітні 2016, екс-президент на прохання адвокатів обвинувачених «беркутівців» зголосився давати свідчення в якості свідка. 11 квітня 2016 року Олександр Горошинский, адвокат обвинувачених Павла Аброськіна та Олександра Маринченка, зустрівся із Віктором Януковичем у Москві, і той виклав у нотаріальній заяві до суду присяжних Святошинського райсуду Києва своє бажання свідчити в суді.
ІЗ ДОКУМЕНТІВ ПРОТОКОЛУ:
«Прошу допитатати мене, Януковича Віктора Федоровича, як свідка в режимі відеоконференції у кримінальному провадженні за обвинуваченням співробітників «Беркуту» щодо обставин, які мали місце 20 лютого 2014 року в районі Майдану Незалежності — вулиці Інститутської в місті Києві — під присягою в суді. Через загрозу життю на даний час у мене немає можливості прибути на територію України».
Згідно особистих даних, які надав Янукович, він і досі є громадянином України з українським паспортом. Дані про судимість відсутні.
ЗІ СВІДЧЕНЬ ЯНУКОВИЧА ГОРОШИНСЬКОМУ У МОСКВІ В КВІТНІ 2016 РОКУ:
«Я не давав і не міг давати ніякі вказівки чи наказаи Захарченку, Якименку чи погоджувати застосування вогнепальної зброї будь-ким. Працівники Генеральної прокуратури України розуміють абсурдність таких звинувачень, але вимушені виконувати політичне замовлення та чинити протизаконне кримінальне переслідування щодо мене. Нинішнє політичне керівництво, яке прийшло на посади шляхом державного перевороту, яке здобуло владу, омивши руки кров’ю українців, у такий спосіб намагається оптимізувати своє перебування у владі. Попри всі вжиті мною заходи щодо врегулювання конфлікту мирним шляхом, невідомі особи продовжували провокувати конфлікти, що досягли апогею 18 — 20 лютого 2014».
Хто стріляв у мітингувальників 20 лютого 2014 на Інститутській Януковичу станом на квітень 2016 було невідомо. Принаймні про це свідчать дані протоколу.
Адвокати «беркутівців» ставитимуть в суді Януковичу питання першими. Всі вони стосуватимуться лише обставин загибелі людей на Інститутській і обставин, що передували цим подіям. Про економічні злочини, в яких також підозрюють Януковича, йтись у суді не буде.
20 лютого 2014 р. Вул. Інститутська. Стопкадр з фільму «ЗЛАМ»
Адвокати обвинувачених кажуть, що не виключають «провокацій з боку ГПУ»: «можливо, пропаде світло, чи щось трапиться зі зв’язком з Ростова».
Прокурори, у свою чергу, так само вважають, що відеодопит може зірватись, але з провини РФ, і саме тоді, коли Януковича закінчать допитувати адвокати екс-працівників «Беркуту».
Обвинувачення має намір просити п’ятьом екс-беркутівцям столичного спецпідрозділу міліції довічне ув’язнення за те, що діючи в складі групи вони розстріляли 48 людей та поранили з вогнепальної зброї ще 80.
Потерпілими у цій справі визнано 157 людей, до суду буде викликано понад 500 свідків. Віктор Янукович — перший. Прокурори вважають, що справа про розстріл в судовому засіданні розглядатиметься ще мінімум два роки.
Художнкик: Алевтина Кахідзе
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 9,5 тисяч свідків та один засуджений — що відомо про «Справу Майдану»
На суд в Києві акредитувались близько 300 представників ЗМІ.
Громадське транслюватиме судове засідання в прямому ефірі — як з Києва, так і з Ростова.
Після допиту очікується прес-конференція Віктора Януковича в Ростові о 18:00 за Києвом.
Екс-президент-утікач погодився приходити на допити щоп’ятниці, але ростовський обласний суд іде на перерву з 1 грудня 2016 і до кінця лютого 2017.
- Поділитися: