На зустрічі з президентом ПАР Трамп показував йому відео про «геноцид білих фермерів»

Президент США Дональд Трамп показав своєму південноафриканському колезі Сирілу Рамафосі відео про нібито «геноцид» білошкірих фермерів у Південно-Африканській Республіці.

Це сталося під час їхньої спільної пресконференції.

Трамп заявив, що має «тисячі історій» про так званий геноцид білих у ПАР, а після цього звернувся до своїх помічників із проханням приглушити світло в Овальному кабінеті та ввімкнути відео.

Згодом його опублікували на офіційному акаунті Білого дому в X, назвавши «доказом переслідувань у Південній Африці».

Під час перегляду Рамафоса кидав погляди на членів своєї делегації й посміхався. Зрештою він спитав у Трампа: «А вам сказали, де це знято? Хотів би дізнатися, де це, бо я такого ніколи не бачив».

Він закликав Трампа «послухати їхні історії, їхню думку», визнавши, що в його країні є злочинність, але її жертвами є не тільки білі, а й темношкірі.

«Якби в нас справді був геноцид Південноафриканці із європейським коріннямафриканерів, можу посперечатися, що Президент ПАР вказав на білих членів своєї делегації: відомих гольфістів Ретіфа Гусена, Ерні Елса та міністра сільського господарства Джона Генрі Стінгейзенаці троє чоловіків не були б тут — зокрема мій міністр сільського господарства», — сказав Рамафоса.

Попри це, подальша розмова між президентами США та ПАР була напруженою. Під час цього Трамп звинувачував Рамафосу в тому, що в його країни в білих фермерів відбирають землю та страчують.

Більше контексту

У ПАР схвалив закон, який у рідкісних випадках дозволяє експропріювати землю без компенсації.

Південноафриканські посадовці пояснювали, що закон покликаний усунути диспропорцію, спричинену апартеїдом — політикою, яка десятиліттями забороняла темношкірим південноафриканцям володіти землею.

Так, за даними земельного аудиту країни за 2017 рік, білі південноафриканці, які становлять близько 8% населення, володіли приблизно трьома чвертями сільськогосподарських угідь країни, тоді як темношкірі, яких 80% від загальної кількості жителів, мали у власності лише 4% земель.

Президент ПАР Сиріл Рамафоса також наголошував, що згаданий закон «не є інструментом конфіскації — а конституційним правовим процесом».

Однак це не сподобалося президенту США Дональду Трампу. У лютому він підписав указ про припинення будь-якої американської допомоги Південній Африці, звинувативши її уряд у «дискримінації за расовою ознакою» південноафриканців із європейським корінням.

Подібне вже ставалося і під час першого терміну Трампа. У 2018 році він наказував своєму тодішньому держсекретарю розслідувати те, що він називав «масштабним убивством фермерів» у Південній Африці.