Вантажівки мають повернутись в Україну, щоб оновити документи для «транспортного безвізу». Коли?
Усі вантажівки мають встигнути повернутись в Україну до 10 липня, щоб далі виїжджати вже з оновленими документами та маркуванням до країн ЄС в межах «транспортного безвізу».
Про це повідомив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Сергій Деркач в матеріалі для «Європейської правди».
Раніше Україна та Єврокомісія продовжили дію Угоди про лібералізацію вантажних перевезень ще на один рік із можливістю автоматичного пролонгування до кінця 2025 року.
Домовленості передбачають запровадження деяких нових пунктів. Серед нововведень для перевізників:
- наявність витягу про отримання ліцензії англійською мовою з QR-кодом;
- документи на вантаж для порожніх вантажівок;
- маркування транспорту — наліпку розміром 5 см кожен перевізник самостійно може завантажити та розмістити її на лобовому склі.
Посадовець зауважив, що відомство домовилося з Єврокомісією про перехідний період до 10 липня. А після того всі правила почнуть діяти повноцінно.
Більше контексту
У червні 2022 року Україна підписала з ЄС угоду про вантажні перевезення автомобільним транспортом, відому також як «транспортний безвіз».
«Шляхи солідарності» між Україною та ЄС створили як альтернативу портам Чорного моря, які блокувала росія. Угода дозволила перевозити життєво важливі вантажі в Україну, зокрема пальне й гуманітарну допомогу, одночасно допомагаючи українським товарам, як-от зерну, руді, сталі й супутнім товарам, діставатися до ЄС та решти світу.
На практиці угода означала, що ЄС визнаватиме українські водійські права, а українським перевізникам більше не потрібні будуть дозволи для в’їзду на територію блоку. Ця проблема раніше гальмувала українські експортні можливості.
Разом зі скасуванням мит і тарифів на українські товари угода дала українському бізнесу економію в десятки мільйонів доларів та відкрила для української продукції нові можливості на європейських ринках.
Проте «транспортний безвіз» призвів до протестів з боку польських перевізників у листопаді 2023 року. Зрештою, Польща забажала внести зміни до угоди між Україною та ЄС.