Комітет Ради розглянув проєкт держбюджету-2025. Які зміни запропонував?

Бюджетний комітет Верховної Ради рекомендував до першого читання проєкт державного бюджету на 2025 рік, запропонувавши внести деякі зміни.

Про це розповіла голова Комітету з питань бюджету Верховної Ради України Роксолана Підласа.

Так, за її словами, парламентський комітет запропонував уряду спрямувати всі джерела наповнення Дорожнього фонду розміром 43,2 млрд гривень на першочергові потреби, насамперед на національну безпеку та оборону.

«Чорнобильські» доплати до пенсії планують виплачувати лише тим, хто дійсно жив у зоні відчуження з 1986 до 1993 року, зазначила Підласа. Так держава може заощадити близько 15 млрд гривень. У березні проти перегляду доплат до пенсій протестували жителі Житомирщини.

Також комітет запропонував переглянути ідею запровадження у 2025 році преміювання суддів місцевих судів і відповідно переглянути видатки на їхнє забезпечення.

Водночас апарат Верховної Ради з квітня 2025 року повинен перейти на грейдову систему оплати праці. Така система передбачає, що зарплата залежить від цінності посади та її впливу на результат діяльності.

Крім того, у комітеті порадили уряду розглянути можливість спрямувати 4% Податок на дохід фізичних осібПДФО до бюджетів до Об'єднані територіальні громадиОТГ і одночасно відмовитись від субвенції з державного бюджету обласним бюджетам на компенсацію різниці в тарифах на комунальні послуги.

Пропонують визначитися щодо доцільності перерахування до державного бюджету реверсу з бюджетів Органи місцевого самоврядуванняОМС, тобто залишити їм 12,9 млрд гривень.

На гуманітарне розміновування закликають спрямувати щонайменше 2 млрд гривень.

Комітет прибрав пропозицію переведення рахунків лікарень до Казначейства. Наразі кошти за програмою медичних гарантій перераховуються з єдиного державного казначейського рахунку на банківські рахунки у лікарнях. Обсяг таких коштів щомісяця становить понад 22 млрд гривень.

У Міністерстві фінансів пояснювали, що в умовах війни та критичної потреби підтримувати ліквідність єдиного державного казначейського рахунку зберігання коштів на банківських рахунках лікарень не сприяє фінансовій стійкості держави.

Також комітет попросив Кабінет Міністрів розглянути можливість виділення 4,8 млрд гривень на нові пасажирські вагони.

Більше про держбюджет-2025

У вересні Кабінет Міністрів затвердив проєкт державного бюджету на 2025 рік. Доходи очікуються на рівні 2 трлн гривень, а видатки бюджету — на рівні 3,6 трлн гривень.

Пріоритетами будуть оборона та безпека держави. На це виділять 2,2 трлн гривень. Іншим пріоритетом буде фінансування захищених статей бюджету — на соцзахист виділять 400 млрд гривень. Серед інших важливих напрямків — охорона здоровʼя, освіта, а також підтримка регіонів та бізнесу.

Відповідно до проєкту, мінімальна заробітна плата в наступному році становитиме, як і раніше, 8 тисяч гривень.