Уряд визначив, як в Україні оцінюватимуть ефективність держкомпаній
Кабінет Міністрів ухвалив постанову, якою визначив порядок оцінки ефективності державних компаній.
Про це повідомляє Міністерство економіки.
У відомстві очікують, що нові правила підвищать прозорість і підзвітність держкомпаній, а також покращать корпоративне управління.
Порядок оцінки ґрунтуватиметься на Листи очікувань — новий документ у системі планування. Це інструмент, через який держава визначає конкретні цілі для компаній — очікування щодо прибутковості, ліквідності та інших показниківлисті очікувань власника, де будуть прописувати цілі та очікувані результати діяльності підприємства.
Щорічний звіт компанії подаватимуть своєму суб’єкту управління. Це може бути Кабінет Міністрів, різні міністерства, інші органи виконавчої влади тощо. У звіті потрібно буде розповісти про досягнуті цілі.
Саме оцінювання здійснюватиметься за бальною системою і враховуватиме виконання ключових показників ефективності: фінансові результати, виконання стратегічних планів тощо, які визначались у листі очікувань.
За результатами оцінки діяльність компанії можуть визнати ефективною, задовільною або незадовільною.
Результати оцінки враховуватимуть під час ухвалення управлінських рішень, зокрема щодо керівництва компанії.
За даними платформи «Опендатабот», у 2023 році 40% держкомпаній були збитковими. Причому фінансові звіти подали 789 державних та казенних підприємств. Це лише чверть від усіх держкомпаній в Україні станом на початок 2024 року.
У жовтні уряд ухвалив порядок, за яким наглядові ради державних компаній будуть звітувати про свою роботу. Документ міститиме інформацію про виконання стратегічного плану компанії, фінансові результати, обсяг виплат на користь держави та обсяги бюджетного фінансування.