Економіка смерті. Скільки коштує поховання в Україні
В житті кожного може трапитися смерть близької людини, про поховання якої слід подбати. У такий кризовий момент може бути важко зібрати думки докупи, адже емоції превалюють. Тому інформацію про те, як діяти у разі смерті когось з оточення, краще зберегти собі заздалегідь. hromadske зібрало все, що вам потрібно знати про організацію поховання.
Що з документами?
Коли помирає людина, найперше слід засвідчити її смерть. Це можна зробити кількома способами. Наприклад, із цим може допомогти Національна поліція. До місця смерті виїжджає фахівець із поліції, робить огляд тіла, фотографує, щоб зафіксувати відсутність слідів насильницької смерті. На основі такого візиту працівник поліції видає довідку про факт смерті — найчастіше, того самого дня.
Також смерть може засвідчити сімейний лікар. Коли людина вже живе з достатньо високою імовірністю померти, її близьким слід підтримувати регулярний контакт із сімейним лікарем, аби той щонайменше раз на три місяці відвідував хворого. Якщо сімейний лікар обізнаний з історією хвороби, він без проблем видасть лікарське свідоцтво про смерть.
На підставі однієї із цих довідок можна отримати свідоцтво про смерть у Відділи державної реєстрації актів цивільного стану.РАЦС, яке може знадобитися, наприклад, для оформлення спадщини. Офіційно державна реєстрація смерті є безплатною, але реєстратори можуть усе ж попросити зробити невеликий платіж — до 50 гривень — пояснюючи це, наприклад, необхідністю ламінувати документ.
Проте можна обійтися без біганини за документами.
«Найкращий варіант — проконсультуватися з фахівцем поліції, який приїде засвідчувати смерть, як діяти далі, — каже Катерина, працівниця поліції. — А далі можна звернутися до ритуального агентства, яке візьме на себе повний супровід поховання».
Нині ритуальні агентства пропонують повний пакет послуг, включно з отриманням усіх необхідних довідок: медичного висновку про смерть, свідоцтва про смерть та свідоцтва про поховання. Варто врахувати, що ритуальні агентства зазвичай не опікуються майновими питаннями, як-от оформленням спадщини, — для цього доведеться звернутися до юриста.
Що з похованням?
«Я звернулася до ритуального агентства, яке все організувало. З моменту смерті до моменту поховання минуло три дні, — розповідає киянка Ольга, яка нещодавно організовувала поховання своєї сусідки на Лісовому кладовищі. — А втім, були додаткові видатки — хлопцям, що зносили тіло донизу в багатоповерхівці, дала по 200 гривень, щоб не бурчали».
Повний пакет послуг від ритуального агентства в Києві коштує приблизно 40 тисяч гривень, якщо йдеться про Крематорії в Україні функціонують лише в трьох містах – це Київ, Харків та Одеса.кремацію та поховання в урні, та близько 50 тисяч, якщо йдеться про поховання у труні. Проте залежно від кладовища, якості труни та поховальної церемонії ціна може варіюватися, сягаючи 80 тисяч гривень і більше.
До повного пакету від ритуального агентства входять:
- транспортування тіла до моргу;
- підготовка тіла до поховання;
- гігієнічні засоби для померлого;
- зберігання тіла в холодильнику;
- оформлення необхідних документів (включно з медичними);
- урна або труна;
- покривало (тюль) та подушка в труну;
- церковний набір, вінок (або кошик квітів), жалобна стрічка з написом, портрет формату А4;
- доставлення ритуальних предметів та тіла до місця поховання;
- громадська панахида, кремація або поховання (з урахуванням вартості місця на кладовищі).
Є також додаткові опції, включаючи VIP-сценарій — розкішна труна, дорогі прикраси, використання елітних автівок. Такий сценарій починається з бюджету в понад 80 тисяч гривень і може бути настільки дорогим, наскільки вибагливим є замовник.
Ритуальне агентство взаємодіє з обраним кладовищем та оплачує йому послуги з отриманих від клієнта коштів, але з маржею. Так, якщо на Лісовому кладовищі могильний хрест обійдеться в середньому в 3 тисячі гривень, то ритуальне агентство може додати до ціни ще стільки само. Якщо середня ціна на труну становить приблизно 3 тисячі гривень, то в ритуальному агентстві — понад 5 тисяч гривень.
Різняться ціни й на самих кладовищах. Наприклад, на Лісовому кладовищі місце для урни та пам’ятна табличка коштують близько 5 500 гривень, а на елітарному Байковому кладовищі місце обійдеться приблизно у 18 000 гривень, а табличка — до 2 500 гривень.
Ціна на місце для могили на дешевших кладовищах Києва, а також у Київській області починається приблизно з 10 тисяч гривень.
Сама процедура фізичного поховання коштує 400-500 гривень, якщо йдеться про вставлення урни в нішу, та 3-7 тисяч, якщо йдеться про труну, адже тут кладовище бере гроші як за викопування могили, так і за опускання тіла.
Як правило, за 40 днів після смерті потрібно отримати довідку про поховання — її видають кладовища, де це коштує приблизно 500 гривень, але й цю функцію може взяти на себе ритуальне агентство.
«Я розумію, що, звернувшись до ритуального агентства, я переплатила, але зате не мала головного болю, — пояснює киянка Ольга. — Через годину після смерті сусідки її тіло вже відвезли в морг, а через три дні я прийшла на кладовище, де й відбулося поховання».
Проте залежно від черги — наприклад, у крематорії — процес може бути довшим, до двох тижнів. Весь цей час тіло має бути в морзі.
За потреби поховання може супроводжувати священник. У традиційних українських церквах зазвичай немає усталеної вартості таких послуг, але все залежить від того, чи був померлий парафіянином конкретного священника, чи ні.
«У Києві священнику зазвичай дають тисячу гривень за поховання парафіянина, а коли йдеться про поховання людини зі сторони — до 2-3 тисяч гривень», — каже столична вірянка Антоніна.
У регіонах вартість поховання суттєво нижча, аніж у Києві, а ринок функціонує аналогічно — профільні підприємці, що спеціалізуються на похованнях, пропонують свої послуги пакетом. Так, у Черкасах вартість поховання стартує від 8 тисяч гривень, у Полтаві — в середньому коштує 10 тисяч гривень.
У громадах подекуди поховання самотніх, соціально незахищених людей може відбуватися коштом місцевої громади. Коли ж ідеться про поховання військовослужбовців, які загинули під час війни, то в Києві це організовують та оплачують ТЦК, а в регіонах — або ТЦК, або місцева влада. Однак якщо йдеться не про типовий хрест, а про індивідуальний пам’ятник на могилі військового, то платити за це доведеться самотужки.