США запропонували Україні нову велику угоду про корисні копалини — Зеленський
Президент України Володимир Зеленський заявив, що США виступили з пропозицією підписати нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів.
Про це глава держави розповів під час зустрічі з журналістами.
За його словами, американці запропонували замість рамкової угоди одразу укласти повну.
«Це велика повна угода бачення американської сторони, від кроків, які були раніше. Рамкова угода, ви пам’ятаєте, а після рамкової угоди розробляється повна угода. Зараз американська сторона запропонувала нашій стороні одразу велику угоду, їхнє бачення», — пояснив Зеленський.
Президент додав, що йому невідомі поки деталі цієї нової угоди, але зазначив: згадок про АЕС там немає.
«Я попросив розібратися з цією угодою, зробити роз’яснення всіх деталей. І потім ми зберемося», — сказав він.
Нагадаємо, раніше CBC News писало, що президент США Дональд Трамп прагне змінити українсько-американську угоду про корисні копалини, зробивши її «більшою і кращою». Тим часом в Україні казали, що переговори щодо угоди завершені, а сторони очікують на підписання документа.
Під час нещодавньої телефонної розмови з українським президентом Володимиром Зеленським Трамп запропонував передати українські АЕС під контроль США, йшлося в заяві держсекретаря Марко Рубіо та радника з нацбезпеки Майка Волца за підсумками розмови.
Більше про угоду
Україна та США домовилися підписати угоду про спільний видобуток українських корисних копалин. Перший варіант угоди, який передбачав право власності США на 50% запасів корисних копалин в Україні, Київ не прийняв.
Президент України Володимир Зеленський пояснював, що документ не відповідав українським інтересам. Це викликало критику у Вашингтоні, дійшло до прямих звинувачень від президента США Дональда Трампа на адресу Зеленського.
Згодом українська та американська сторони допрацювали документ, а видання «Європейська правда» опублікувало його текст.
Згідно з ним, Україна та США повинні створити спільний Інвестиційний фонд відбудови. Управлятимуть ним обидві сторони.
Передбачається, що Україна вноситиме до фонду 50% усіх надходжень, отриманих від майбутньої монетизації власних природних активів, що є в державній власності Києва.
Водночас уряд США підтримує зусилля України отримати гарантії безпеки, необхідні для створення тривалого миру. Як зазначено в угоді, учасники намагатимуться визначити будь-які необхідні кроки для захисту взаємних інвестицій, як визначено в угоді про фонд.
Проте підписання цієї угоди провалилося через суперечку між українським та американським президентами в Білому домі 28 лютого. Дональд Трамп тоді заявив, що Зеленський «не готовий до миру». Водночас Володимир Зеленський наголошував, що Україна все ще готова підписати угоду.