Стефанішина про схвалення ЄС перехідних заходів для експорту з України: Про припинення вільної торгівлі не йдеться
Європейський ринок залишається відкритим для українських товарів після рішення Європейської комісії ухвалити перелік перехідних заходів щодо експорту в ЄС.
Про це повідомила віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина за підсумками дискусій з представниками ЄС.
За її словами, у межах робочого візиту в Брюссель та зустрічей було розпочато діалог щодо пошуку довгострокового рішення у сфері торгівлі.
Як пояснила Стефанішина, рішення Єврокомісії про перелік перехідних заходів щодо експорту з України, які наберуть чинності з 6 червня 2025 року після того, як завершиться термін дії автономних торговельних заходів для України, є проміжним. Це дасть змогу уникнути найгіршого сценарію та досягти стійкого рішення в межах угоди про вільну торгівлю між Україною та ЄС.
«Про жодне припинення вільної торгівлі не йдеться: ринок ЄС залишається відкритим для українських товарів. Ми домовилися швидко й конструктивно працювати над досягненням довгострокового рішення», — наголосила віцепрем'єрка.
Вона підкреслила, що ЄС розуміє важливість для України передбачуваних та зрозумілих умов торгівлі в умовах війни, а також важливість агроекспорту для економічної стабільності країни.
Як запевнила Стефанішина, є «чітка політична воля» знайти збалансоване рішення до кінця липня 2025 року.
Що за перехідні заходи?
Євросоюз уже має угоду про вільну торгівлю з Україною. А після того, як росія розпочала повномасштабне вторгнення, ЄС у червні 2022 року запровадив безмитний доступ усіх українських товарів до ЄС — так званий торговельний безвіз.
Термін дії цих домовленостей закінчується в червні. Речник Єврокомісії підтверджував, що їх не планують поновлювати, оскільки зараз триває робота над переглядом угоди про вільну торгівлю між ЄС та Україною.
Дипломати стверджували Financial Times, що ця перехідна пропозиція різко скоротить безмитні квоти на сільськогосподарську продукцію. Видання вказувало, що йдеться про поділ річної безмитної квоти на 12 щомісячних, щоб зменшити імпорт, поки тривають переговори. Найбільший вплив це має на кукурудзу, цукор, мед та птицю.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначав, що Україна сподівається на збереження безмитної й безквотної торгівлі з країнами ЄС принаймні до кінця цього року, доки не буде укладена нова двостороння торговельна угода.