Дуда затвердив 11 липня у Польщі днем пам’яті жертв «геноциду, вчиненого ОУН і УПА»
Президент Польщі Анджей Дуда підписав закон, що підтвердив встановлення 11 липня Національним днем пам’яті поляків — «жертв геноциду, скоєного ОУН та УПА на східних територіях Другої Речі Посполитої».
Про це повідомила канцелярія президента Польщі.
Сейм Польщі схвалив цей закон ще 4 червня. У польському парламенті заявили, що у 1939-1946 роках українські націоналісти «скоїли злочин геноциду проти польського населення» та «вбили понад сто тисяч поляків і змусили сотні тисяч втекти».
У Сеймі пояснювали, що пік нападів припадає на липень 1943 року, а символічною датою «гекатомби поляків від рук українських націоналістів» стало 11 липня.
Зазначмо, що у Польщі вже не перший рік відзначають 11 липня як день пам’яті жертв Волинської трагедії. Уперше Сейм Польщі встановив її постановою іще у 2016 році. Тепер же цю дату затвердили на національному рівні.
Міністерство закордонних справ України закликало польську сторону утриматися від кроків, які можуть призвести до зростання напруження й підірвати досягнення, «здобуті конструктивним діалогом і співпрацею між Україною та Польщею».
Детальніше про Волинську трагедію
У роки Другої світової війни в умовах німецької окупації на теренах України діяло одразу декілька партизанських рухів. Це, зокрема, були загони Української повстанської армії (УПА) та польської Армії Крайової. Вони переважно вели свою боротьбу на Волині.
Тоді ж обидві сторони проводили обопільні етнічні чистки, аргументуючи це помстою за репресії упродовж минулих років та вже нинішні вбивства. Згідно з даними Інституту історії України, це був один із кривавих епізодів українсько-польського конфлікту часів Другої світової війни.
Згідно з польськими підрахунками, під час цієї трагедії з польського боку загинули щонайменше 35 тисяч людей, із яких 18 тисяч були ідентифіковані, а з українського боку полягло до кількох тисяч людей. Водночас за даними проєкту Українського католицького університету (УКУ), з українського боку загинули від 9 до 10 тисяч людей.