Reuters: Фінляндія та Литва вироблятимуть протипіхотні міни для себе й України
Литва та Фінляндія вже наступного року можуть розпочати виробництво протипіхотних мін для власного забезпечення й постачання Україні через військову загрозу з боку росії.
Про це пише Reuters із посланням на посадовців двох країн-членів НАТО.
Дві країни, що межують із росією, оголосили про свій намір вийти з Оттавської конвенції, яка забороняє використання таких мін, а чиновники зауважили: виробництво можуть розпочати після завершення шестимісячного процесу виведення.
Ще три інші країни НАТО та Європейського Союзу — Польща, Латвія та Естонія — також виходять із договору, однак поки не оголосили про плани розпочати виробництво протипіхотних мін.
Хоча в Польщі та Латвії заявили, що за необхідності зможуть швидко розпочати виготовлення, а Естонія розглядає це як можливий варіант у майбутньому.
«Ми збираємося витратити сотні мільйонів євро на протитанкові міни, а також на протипіхотні міни. Це буде значна сума», — сказав Reuters заступник міністра оборони Литви Кароліс Алекса.
За його словами, у планах замовлення десятків тисяч протипіхотних мін або більше. Одним із джерел стане литовська промисловість. Щойно виробництво буде налагоджено, Литва зможе постачати продукцію іншим країнам, зокрема Україні, заявив голова Асоціації оборонної промисловості Литви Вінцас Юргутіс.
Голова комітету з питань оборони фінського парламенту Хейккі Аутто наголосив Reuters, що протипіхотні міни — «дуже ефективна та дуже економічно вигідна система озброєння».
Він додав, що Фінляндія також може постачати Україні ці міни: «Підтримувати Україну — не лише правильно і наш обов’язок, це також важливо для безпеки самої Фінляндії».
Фінські оборонні компанії Nammo Lapua, Insta та Raikka вже сповістити парламент про зацікавленість у виробництві мін. Інша компанія, Forcit Explosives, готова обговорити це з військовими.
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський підписав указ про вихід держави з Оттавської конвенції.
У Міністерстві закордонних справ наголошували, що Україна сумлінно виконувала її положення конвенції. А втім, з початку війни у 2014 році росія використовувала протипіхотні міни, тож Україна «опинилася в нерівній і несправедливій ситуації, яка обмежує її право на самооборону».
Що це за конвенція?
Оттавська конвенція набула чинності 1 березня 1999 року. До серпня 2022 року 164 держави ратифікували договір або приєдналися до нього, серед них — Україна. Верховна Рада ратифікувала договір іще 2005 року.
Конвенція спрямована на знищення протипіхотних наземних мін у всьому світі. Крім того, вона зобов’язує країни-учасниці знищувати запаси цієї зброї та розміновувати території. А втім, великі держави, які є колишніми або чинним виробниками наземних мін, не стали підписувати договір. До них належать США, Китай і росія.