Зупинка транзиту російського газу через Україну коштуватиме москві дуже дорого. Огляд світової преси
Запаси газу у сховищах країн ЄС виснажуються швидкими темпами. Зупинка транзиту російського газу через Україну може призвести до зростання цін на газ. А втім, найбільшою жертвою рішення України не продовжувати дію транзитного контракту є росія, яка втрачає величезні прибутки.
Скільки грошей втратить москва, чи вдарить це по її здатності продовжувати війну та якими будуть наслідки для ЄС — читайте в огляді світової преси від hromadske.
У перший день 2025 року ціни в ЄС зросли на 4,3% — до 51 євро за мегават-годину, що є найвищим показником з жовтня 2023 року, повідомило американське видання Bloomberg. Оскільки Україна відмовилася продовжувати газовий транзит, тепер ЄС вимушений готуватися до зимових морозів без російського газу, який він досі отримував через українську газотранспортну систему, навіть попри російсько-українську війну.
Після початку повномасштабного вторгнення найбільшими покупцями російського газу в ЄС були Словаччина, Угорщина та Австрія. Тепер росія фактично повністю втрачає європейський ринок збуту газу.
Американська газета New York Times зазначає, що наслідки зупинки транспортування російського газу до Європи через газотранспортну систему України можуть негативно вплинути на енергетичний сектор ЄС. Але водночас таке рішення потенційно може вплинути на здатність москви фінансувати війну в Україні.
Український трубопровід був останнім великим газовим коридором росії до Європи після вибуху у 2022 році на газопроводі «Північний потік», якій вів з росії до Німеччини, а також після закриття газового маршруту через Білорусь до Польщі.
«Реальний вплив зупинки транзиту російського газу через Україну полягає в тому, що альтернативне постачання газу до таких країн, як Словаччина, Австрія та Чехія, буде коштувати дорожче», — сказала в розмові з New York Times Наташа Філдінг, керівниця відділу європейського газового ціноутворення компанії Argus Media, яка займається дослідженням газового ринку.
Фактичне закриття українського трубопроводу може зменшити доходи росії від продажу газу до Європи приблизно на 6,5 мільярда доларів на рік. Утім, це становить певні ризики й для України, зазначає New York Times. Так, кремль може вирішити розбомбити українську мережу трубопроводів, яку до цього російські війська практично не чіпали.
У 2021 році росія поставила понад 40% газу, спожитого в ЄС, але за три роки, що минули з початку великої війни в Україні, цей показник різко знизився. За даними Європейського Союзу, минулого року частка росії в європейському імпорті газу впала до менш ніж 15%.
У 2024-му на газопровід через Україну припадало лише близько 5% європейського імпорту газу, зазначає New York Times. Утім, будь-які перебої з постачанням газу до Європи можуть створити додатковий тиск на газовий сектор ЄС, де ціни на газ за останній рік зросли більш ніж на 50%. В країнах ЄС навряд чи закінчиться газ, але забезпечення ЄС паливом стане складнішим і дорожчим, підсумовує New York Times.
Припинення транзиту російського газу є ще одним кроком до зменшення залежності Європи від російських енергоресурсів, зазначає британська газета Guardian. Президент України Володимир Зеленський назвав рішення Києва відмовитися від підписання нового транзитного контракту з росією «однією з найбільших поразок москви» за останні роки, а міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський назвав цю подію «новою перемогою» Європи.
«Залежність України та Європи від постачання газу та доходів від транзиту давала росії змогу вимагати політичних поступок та поширювати корупцію. Це тривало десятиліттями. Тепер росія втрачає таку можливість», — пише Guardian.
Французьке державне агентство новин France 24 зазначає, що ЄС навряд чи сильно постраждає від зупинки транзиту російського газу через Україну. Найбільшою жертвою такого кроку з боку Києва стане Молдова, залежність якої від постачання російського газу була критично високою.
Минулого року через українську газотранспортну систему пройшла приблизно половина загального обсягу російського експорту газу до Європи. росія все ще експортує газ трубопроводом «Турецький потік», який прокладений по дну Чорного моря. «Турецький потік» має дві нитки. Через одну з них російський газ постачається для внутрішнього ринку Туреччини, а через іншу — до центральноєвропейських споживачів, зокрема в Угорщині та Сербії.
Відмовившись від транзиту, Україна втрачає близько 800 мільйонів доларів на рік, які сплачувала росія. Водночас російський «Газпром» втратить близько 5 мільярдів доларів на рік після цієї відмови.
«Радянський Союз і потім російська федерація витратили пів століття на завоювання значної частки європейського газового ринку, яка на піку становила близько 35%, але війна практично знищила цей бізнес для “Газпрому” і поклала край шаленим прибуткам від продажу російського газу європейським споживачам», — зазначає France 24.
У 2023 році росія поставила близько 15 мільярдів кубометрів газу через Україну. Для порівняння: у 2020 році цей обсяг становив 65 мільярдів кубометрів.
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо був єдиним лідером ЄС, який жорстко розкритикував рішення України припинити транзит російського газу через свою територію, повідомляє німецьке агентство новин Deutsche Welle.
«Припинення транзиту газу через Україну матиме великий вплив на всіх нас у ЄС, але тільки не на російську федерацію», — заявив Фіцо 1 січня у Facebook.
Фіцо навіть їздив до москви на переговори з лідером росії путіним після того, як йому не вдалося домогтися від України продовження транзитного контракту на саміті лідерів ЄС у грудні. Попри різку критику Фіцо, уряд Словаччини вже заявив, що має достатньо запасів газу і не очікує проблем через припинення транзиту російського газу через Україну.