Ізраїль і Ліван продовжили перемир’я, термін виведення військ ЦАХАЛу перенесено
Домовленість між Ліваном та Ізраїлем про перемир’я, яка контролюється Сполученими Штатами, буде діяти до 18 лютого.
Про це повідомив Білий дім.
Уряди Лівану, Ізраїлю та Сполучених Штатів також розпочнуть переговори щодо повернення ліванських в’язнів, захоплених після 7 жовтня 2023 року.
Як пише Times of Israel, Ізраїль і Ліван погодилися продовжити кінцевий термін для виведення ізраїльських військ із Південного Лівану до 18 лютого. Погоджений початково термін у 60 днів сплив 26 січня, однак Ізраїль попросив більше часу.
Нагадаємо, згідно з умовами угоди про припинення вогню між Ізраїлем та угрупованням «Хезболла», останнє мало відступити вище від річки Літані, яка протікає через південь Лівану. А Ізраїль мав вивести всі війська з території Лівану.
Після того, як ізраїльські військові вийдуть, мали увійти Тимчасові сили ООН у Лівані (UNIFIL), а за ними — Збройні сили Лівану (LAF). Вони мають гарантувати, що є єдиною ліванською збройною силою на півдні Лівану, а угруповання «Хезболла» не відновить там свою присутність.
Ізраїль заявив, що змушений залишитися довше, бо ліванська армія не розгорнулася у всіх районах, як було домовлено. Ліванська армія заявила, що не може розгортатися, доки ізраїльські війська не вийдуть.
За даними ЗМІ, «Хезболла» повідомила прихильного ліванського законодавця Мохаммада Раада, що вона «дотримується тексту угоди та необхідності виведення ворога без будь-якої затримки».
ЦАХАЛ стверджує, що продовжує виявляти та вилучати зброю «Хезболли» в заборонених районах, а армію Лівану звинувачує в недотриманні своєї частини угоди.
Ізраїльські ЗМІ також звинувачують «Хезболлу» в підбурюванні заворушень у районах, в які намагалися повернутися місцеві, оскільки наближався кінцевий термін виведення військ ЦАХАЛу. МОЗ Лівану стверджує, що ізраїльські війська атакували людей, які намагалися потрапити в окуповані місця, вбивши 22 людини та поранивши 124.
Ізраїль та «Хезболла»
Від жовтня 2023-го, коли між палестинським угрупованням ХАМАС та Ізраїлем почалася війна, значне загострення сталося зі ще одним близькосхідним ворогом країни — «Хезболлою». Зокрема, тоді бойовики «Хезболли» обстріляли Ізраїль «на знак солідарності» з палестинцями.
Уже в липні 2024 року, після чергового удару угруповання, тодішній міністр закордонних справ Ізраїлю Ісраель Кац заявляв: «Ми наближаємося до того моменту, коли зіткнемося з тотальною війною проти “Хезболли“ та Лівану».
А у вересні Армія оборони Ізраїлю почала активні дії проти ліванської організації: вбивство низки високопосадовців, включно з лідером угруповання Хасаном Насраллою, та серія атак на території Лівану. Зокрема, у той період сталося кілька операцій, які, за даними низки ЗМІ, організував Ізраїль. Ідеться про майже одночасний вибух сотні кишенькових пейджерів членів «Хезболли» та вибух їхніх радіоприймачів і рацій. Хоча країна спростувала свою причетність.
Уже 30 вересня ізраїльські військові заявили, що розпочали «обмежені, локалізовані та цілеспрямовані рейди» проти угруповання «Хезболла» у прикордонні на півдні Лівану.
Заявленими цілями Ізраїлю були об’єкти та інфраструктура «Хезболли», що розташовані в селах поблизу кордону та становлять «безпосередню загрозу» для ізраїльських громад на півночі Ізраїлю.