США ветували проєкт заяви G7 щодо російського тіньового флоту зі словами «санкції» та «війна» — Bloomberg

Сполучені Штати заблокували схвалення проєкту заяви за підсумками саміту міністрів закордонних справ G7 щодо російського тіньового флоту.

Про це пише Bloomberg із посиланням на проєкт заяви, із яким ознайомилися журналісти.

Канада, яка і прийматиме саміт міністрів G7, запропонувала створити оперативну групу для моніторингу порушень санкцій з боку тіньового флоту рф, але США відхилили цю пропозицію.

У самому тексті заяви США наполягали на вилученні слова «санкції», а також формулювання про «здатність росії підтримувати війну» в Україні, яке пропонували замінити на «отримувати прибутки».

Водночас США прямо згадували Китай у формулюваннях про безпеку на морі та ризик для «життя і засобів до існування» через його дії щодо «забезпечення незаконних морських претензій» у Південнокитайському морі.

Текст комюніке поки що не є остаточним — його мають схвалити на основі консенсусу, тож документ іще може зазнати значних змін до або під час саміту, пише Bloomberg.

Нагадаємо, 24 лютого Генасамблея ООН голосувала за два проєкти резолюції щодо російсько-української війни — колективний, над яким також працювала Україна, та американський.

Останній містив м’якші формулювання щодо росії, яку в тексті не називають агресором, лише визнаючи «трагічну загибель людей під час російсько-українського конфлікту» і закликаючи «якнайшвидше припинити конфлікт і надалі впроваджувати міцний мир між Україною і росією».

Що за «тіньовий флот»?

У грудні 2022 року Рада Європейського Союзу ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту та нафтопродукти, які походять або експортуються з росії, на рівні 60 доларів за барель.

Після запроваджень санкцій Євросоюзу щодо російської нафти у відповідь на російську агресію, у світі помітили формування «тіньового флоту» з нафтових танкерів із невідомими власниками. У 2022 році відбулося різке зростання активності на ринку вживаних танкерів. Їх закуповували невідомі організації, які базуються в Дубаї, Гонконгу, Сінгапурі та Кіпрі.

Ймовірно, саме цією мережею кораблів росія продовжує експорт своєї нафти партнерам. Ба більше, у 2024 році ЗМІ помітили ознаки того, що москва почала робити те саме щодо зрідженого природного газу.

Згодом Велика Британія оголосила про нові економічні санкції проти росії. Під обмеження, зокрема, потрапив «тіньовий флот» рф, за допомогою якого кремль обходив економічні обмеження.