Суддю Тандира, який збив нацгвардійця на блокпості, залишили під вартою

Святошинський райсуд Києва на засіданні 1 травня продовжив Олексію Тандиру запобіжний захід. Він залишиться під вартою щонайменше до 29 червня.

Про це повідомляє «Суспільне».

Засідання розпочали з клопотання прокурора про продовження запобіжного заходу тримання під вартою. Як заявив прокурор Михайло Доманіцький, основні ризики, які залишаються, — це вплив на свідків та експертів, а також ризик переховування від суду. Підтримав його і представник потерпілої сторони — адвокат Павло Теслюк.

Своєю чергою адвокати Олексія Тандира звинуватили суддю в тому, що його рішення щодо тримання під вартою є підіграванням обвинуваченню, оскільки більшість ризиків вони нібито неодноразово спростовували у своїх клопотаннях.

Крім того, як повідомив адвокат Олег Юрченко, у сторони захисту є інформація, що на свідків начебто впливав не Тандир, а Державне бюро розслідувань. За його словами, починаючи з 14 березня, у кількох свідків провели обшуки. Їхні свічення, як стверджує адвокат, не влаштовували сторону обвинувачення.

«Із зазначеними свідками проведені профілактичні бесіди, що супроводжувалися погрозами, щоб змінили показання. Останні обшуки були 29 квітня. До того ж зазначений вплив є тривалим. Їх викликали в ДБР. Є інформація, що заплановано обшуки й у нас — в адвокатів Тандира. Вочевидь, такі бесіди були проведені й з іншими. Однак на тлі наведеної форми роботи ДБР жоден зі свідків не засвідчив про тиск з боку Тандира», — сказав Юрченко.

Суд продовжив тримання під вартою для обвинуваченого до 29 червня.  

Наразі суд перебуває на стадії допиту свідків, яка триває вже півтора року. За цей час вдалося допитати 30 людей. 6 травня суд визначиться, чи допитуватиме наступних свідків, чи переходитиме до стадії дослідження письмових доказів.

Що відомо про справу Тандира?

Приблизно опівночі 26 травня 2023 року тоді ще голова Макарівського районного суду Київської області Олексій Тандир наїхав на блокпості в Києві на 23-річного нацгвардійця Вадима Бондаренка. За даними слідства, суддя був у стані алкогольного сп’яніння та рухався з суттєвим перевищенням допустимої швидкості руху. У результаті ДТП нацгвардієць загинув на місці.

Правоохоронці затримали Тандира. Вони зазначали, що чоловік мав візуальні клінічні ознаки сп’яніння, але відмовився пройти обстеження на вміст алкоголю та наркотиків в організмі. Згодом у Тандира примусово відібрали біологічні зразки.

Результатів не було близько місяця, але судово-психологічна експертиза підтвердила, що Тандир був пʼяним за кермом у момент ДТП.

Уже в серпні ДБР завершило розслідування щодо Тандира. Фахівці провели 18 експертиз, які таки підтвердили вміст алкоголю в зразках екссудді. У ДБР розповіли, що Тандир, маючи досвід розгляду справ про ДТП, намагався приховати сп’яніння, спотворивши вміст зразків. Зокрема, замість сечі здав на аналіз воду та слину.

Вища рада правосуддя дала згоду на тримання Тандира під вартою. Після цього суд обрав для судді запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без можливості внести заставу.

Макарівський райсуд Києва, який очолював Тандир, задовольнив його заяву та звільнив його з посади голови суду з 29 травня 2023 року. Згодом його відсторонила Вища рада правосуддя.