Вихідні з попкорном: Параджанов, Джокер, Демі Мур та ще кілька варіантів компанії на цей кіновікенд
Переконатися, чи такий поганий другий «Джокер», як про нього говорять, подивитися відреставровану стрічку Параджанова, затамувати подих від роботи української військової авіації чи засвідчити тріумфальне повернення Демі Мур — це все можна зробити в кінотеатрах цими вихідними. Якщо ж настрій більш домашній, на стримінгах відбулася премʼєра серіалу з Кейт Бланшетт та сатири про голлівудське кіновиробництво, а ще вийшли нові сезони комедії про американських вчителів та хітового ромкому для підлітків.
«Колір граната» (Вірменія, реж. Сергій Параджанов)
Де дивитися: кінотеатри
Прокат відреставрованої версії фільму присвячено 100-річчю з дня народження Сергія Параджанова. Режисер, який фільмом «Тіні забутих предків» відкрив світові гуцульську культуру, в «Кольорі граната» звертається до своєї етнічної спадщини: стрічка розповідає про життя вірменського поета Саят-Нови — від дитинства до смерті.
«Колір граната» — видатний приклад поетичного кіно. Тоді, в 1970 році, Параджанов започаткував ним нову естетику — замість традиційної драматургії та наративу режисер будував сюжет низкою яскравих візуальних образів. У Радянському Союзі новаторство Параджанова не оцінили: стрічка була перемонтована та випущена в дуже обмежений прокат. Зараз ми нарешті маємо змогу побачити оригінальну режисерську версію фільму, реставрація якого була виконана фондом Мартіна Скорсезе спільно з Cineteca di Bologna.
«Підйомна сила» (Україна, реж. Олександр Стратієнко)
Де дивитися: кінотеатри
Видовищна документальна стрічка про роботу авіації Збройних сил України. Фільмували «Підйомну силу» протягом року, і кожен сезон дав змогу зняти щось унікальне. У фільмі є кадри як навчальних польотів, так і справжньої бойової роботи. Серед локацій знімань — Львів, Київ, Харків, Полтава, а також наближені до фронту Слов’янськ та Костянтинівка.
Усі герої — борттехніки, інженери, авіанавідники та бойові пілоти, які зараз захищають Україну. Уперше розказані історії відважних пілотів-вертолітників про критичні моменти перших днів війни. Герої літали на острів Зміїний та в окупований Маріуполь, а також неодноразово залітали в тил ворога. Над фільмом працювали режисер Олександр Стратієнко, авіатор Тімур Фаткуллін та українська авіаційна команда Aerotim.
«Франшиза» (1 сезон)
Де дивитися: Megogo
На знімальному майданчику нового супергеройського фільму панує справжній хаос. Актори та режисери не можуть порозумітися, усі навколо напружені й роздратовані. Голлівудська команда, колись упевнена в успіху, тепер уже й не знає: вони створюють справжнє мистецтво чи це скидається радше на лебедину пісню кінематографу.
«Франшиза» — дотепна сатира про голлівудські реалії, у яких кіновиробництво дедалі більше зосереджене на прибутках, аніж на художній цінності. Над серіалом працюють Сем Мендес («Краса по-американськи», «007: Координати “Скайфолл”», «1917») та Армандо Януччі («Смерть Сталіна»).
«Джокер: Божевілля на двох» (США, реж. Тодд Філліпс)
Де дивитися: кінотеатри
У 2019 році фільм «Джокер» здобув головну нагороду Венеційського кінофестивалю та 11 номінацій на «Оскар», що для фільму за мотивами коміксів було унікальним випадком та без перебільшення досягненням. Хоча насправді зі своїм графічним прототипом головний герой стрічки Тодда Філіпса мав небагато спільного. «Джокер» жорстко коментував соціальну нерівність та транслював глобальну суспільну напругу, перекликаючись більше з «Таксистом» Скорсезе, аніж із фільмами DC чи Marvel.
Що ж, як видно з відгуків на сиквел, який уже стартував у прокаті, краще було б зупинитися на першій частині. Ані нашумілий початок, ані фантастичні Хоакін Фенікс та Леді Гага в головних ролях не врятували фільм «Джокер: Божевілля на двох» від провалу. Найбільше стрічці закидають невдалий вибір жанру: мовляв, симбіоз мюзиклу та судової драми не працює, а персонажі не отримують достатнього розвитку. А от правда це чи ні — перегляд покаже.
«Початкова школа “Еббот”» (4 сезон)
Де дивитися: Sweet TV
Комедійний серіал у жанрі Гумористична псевдодокументалістикамок'юментарі, який розповідає про життя вчителів у звичайній державній школі у Філадельфії. Недостатнє фінансування, бюрократія, щоденні побутові проблеми — виявляється, американські вчителі також стикаються з такими викликами, та, попри все, намагаються забезпечити учням якісну освіту.
Головна героїня — вчителька другого класу Джанін Тігс, яка працює в початковій школі «Еббот». Вона молода й сповнена ентузіазму, та її прогресивні ідеї часто не отримують підтримки від колег або керівництва. У новому сезоні серіал продовжить балансувати між комедією та соціальною сатирою, показуючи реалії життя вчителів у кращих традиціях серіалів «Офіс» і «Парки та зони відпочинку».
«Дисклеймер» (1 сезон)
Де дивитися: Apple TV
Кетрін Рейвенскрофт — відома телевізійна журналістка та документалістка, що спеціалізується на викритті правди про впливових людей. До неї потрапляє роман від невідомого відправника, у головній героїні якого Кетрін впізнає себе. У книзі описується трагічний епізод з минулого, про який журналістка ніколи не розповідала навіть своїм близьким. Це відкриття загрожує кар'єрі, репутації та особистому життю Кетрін.
«Дисклеймер» — телеадаптація однойменного бестселера Рене Найт з неперевершеною Кейт Бланшетт у головній ролі. Чоловіка героїні грає Саша Барон Коен, якого після «Бората» та «Диктатора» й досі незвично бачити в серйозних драматичних ролях. Режисурою психологічного трилера займався оскароносний Альфонсо Куарон («Гаррі Поттер і в’язень Азкабану», «Останній нащадок Землі», «Гравітація», «Рома»).
«Субстанція» (США / Велика Британія / Франція, реж. Каролі Фаржа)
Де дивитися: кінотеатри
Кіно не для масового глядача, але точно одна з найцікавіших стрічок року, що отримала «Золоту гілку» за найкращий сценарій в Каннах. «Субстанція» — феміністичний Піджанр жахів, який фокусується на фізичних мутаціях, спотвореннях або руйнуваннях людського тілабоді-горор, який порушує питання чоловічого погляду на зовнішність жінок (male gaze) і наочно демонструє наслідки нереалістичних вимог до жіночого тіла, токсичних порад б'юті-експертів та фітнес-інфлюенсерів.
Слава голлівудської зірки Елізабет Спаркс (Демі Мур) залишилася в минулому, хоча вона й досі веде популярне фітнес-шоу на телебаченні. Та коли її програму збираються перезапустити з новою зіркою, Елізабет наважується прийняти «Субстанцію» — унікальний препарат, що обіцяє перетворити на «кращу версію себе». Так на світ з'являється молода й сексуальна Сью (Марґарет Кволлі). Існування двох жінок з однаковою свідомістю призводить до руйнівних наслідків.
«Коли завмирає серце» (3 сезон)
Де дивитися: Netflix
Нік Нельсон навчається у старшій школі та грає за шкільну команду регбі. Там також навчається й Чарлі — хлопець, який здійснив камінг-аут і через це тимчасово став вигнанцем. Коли хлопці опиняються за однією партою, вони швидко стають приятелями. Чарлі закохується в Ніка, але впевнений, що в нього нуль шансів.
Романтичний серіал для підлітків знято за мотивами однойменного світового бестселера Еліс Осман. У третьому сезоні стосунки героїв виходять на новий рівень: кохання стає більш зрілим, дружба — міцнішою. Багато уваги буде приділено темі психічного здоровʼя.
«Платформа 2» (Іспанія, реж. Гальдер Газтелу-Уррутія)
Де дивитися: Netflix
Доволі номінальна рекомендація, яка тут радше на згадку про першу частину фільму, що у 2020 році став справжнім хітом Netflix. Стрічка презентувала доволі цікавий концепт таємничої будівлі з 24 поверхами, між яких курсує платформа з їжею та напоями. Продуктів має вистачити на всіх, але верхні поверхи, з яких починає свій рух «шведський стіл», зловживають своїм привілейованим становищем, тож до нижніх доїжджають самі недоїдки. Ідея не нова, та й метафора класової нерівності вийшла доволі товстою, проте завдяки оригінальній формі «Платформа» здобула прихильність глядачів.
Високі рейтинги, очевидно, не давали авторам спокою, і вони вирішили знімати продовження, але нічого нового, окрім персонажів, у другій «Платформі» немає. Та сама історія про ненажерливу людську натуру, ті самі криваві сцени розправ мешканців будівлі одне з одним. На фоні закриття таких якісних проєктів, як «КАОС» та «Мисливець за розумом», подібні контент-рішення Netflix мають дуже й дуже дивний вигляд.