Нова стрічка Сенцова та інші довгоочікувані українські премʼєри, а ще переможці Канн та Венеції: що дивитися на Київському тижні критики
Якщо ви дедалі рідше можете знайти для себе щось цікаве в широкому кінопрокаті, придивіться до програм кінофестивалів. Київський тиждень критики вже восьмий рік поспіль восени показує глядачам столиці найцікавіші фільми зі світових кінофестивалів класу А (Венеційський, Каннський, Берлінський), гучні українські премʼєри та цікаві ретроспективи. Свято синефіла відбувається в кінотеатрі «Жовтень» на Подолі.
Цьогоріч Київський тиждень критики триватиме 17-23 жовтня і міститиме такі секції:
- Міжнародна програма — свіжі гіти з найбільших світових кінофестивалів.
- «Фокус: Україна — Нідерланди» — шість сучасних прем’єр українського та нідерландського кіно.
- Ретроспектива «Дивніше за рай», присвячена незалежній сцені кіно США 70-90-х років.
- Українська ретроспектива «Химерний час», присвячена напряму поетичного кіно і створена спільно з Довженко-Центром.
- Українські гала-прем’єри.
- Спеціальні покази.
Склали добірку з 10 стрічок, щоб ви не розгубилися в кінорозмаїтті програми й точно знайшли фільми для себе.
«Реал» (2024 рік, Україна / Хорватія), реж. Олег Сенцов
Режисер Олег Сенцов («Номери», «Носоріг») мобілізувався до лав ЗСУ з початком повномасштабного вторгнення. Улітку 2023-го БТР Сенцова був уражений ворогом, він опинився в найближчій траншеї та за допомогою радіозв’язку намагався організувати евакуацію частини свого підрозділу. Військові були під обстрілом та майже без боєприпасів, на позиції під кодовою назвою «Реал».
Цей бій Сенцов зняв на GoPro, прикріплену до його шолома. Щоправда, про те, що камера працювала дізнався вже пів року по тому, коли чистив ноутбук. Переглянув запис, порадився з продюсером і вирішив перетворити його на фільм. Відео не монтували, спеціально лишили таким, як є, обробили тільки звук. Премʼєра стрічки відбулася на фестивалі в Карлових Варах, де робота Сенцова отримала дуже позитивні відгуки.
Дивитися: 19.10 о 10:00 та 19.10 о 19:30
«Емілія Перес» (2024 рік, Франція), реж. Жак Одіяр
Адвокатка Ріта допомагає лідеру наркокартелю піти з кримінального світу в незвичний спосіб: злочинець планує трансперехід і буде жінкою, як завжди мріяв. Рішення Еміліо стати Емілією відкриває перед героєм нове життя, сповнене несподіваних викликів.
Стрічка балансує на межі трилера, комедії та мюзиклу. На Каннському кінофестивалі «Емілія Перес» отримала Приз журі, також нагородою за найкращу жіночу роль відзначили ансамбль Селени Гомес, Зої Салдани, Адріани Пас та Карли Софії Ґаскон.
Дивитися: 17.10 о 10:00 та 17.10 о 19:00
«Донька» (2024 рік, Україна / Велика Британія), реж. Єгор Олесов
Режисерський дебют продюсера фільмів «Мавка. Лісова пісня», «Захар Беркут», «Ціна правди» розповідає про перші дні війни в Україні в лютому 2022 року.
На початку повномасштабного російського вторгнення 17-річна Ольга, яка має порушення слуху, приїздить до батька та його нової сім'ї в Бучу. Їхній будинок захоплюють російські окупанти. Опинившись у пастці, Ольга та її родина стикаються з жорстокістю загарбників та загрозою для життя.
Дивитися: 21.10 о 10:00 та 21.10 о 19:30
«Секс, брехня та відео» (1989 рік, США) реж. Стівен Содерберг
Повнометражний дебют Стівена Содерберга («Одинадцять друзів Оушена», «Ерін Брокович»), завдяки якому режисер і досі лишається наймолодшим володарем «Золотої пальмової гілки» Каннського кінофестивалю. Інді-драма також стала важливим моментом в історії незалежного кіно і дала поштовх карʼєрі Содерберга в Голлівуді.
Життя здавалося Джону ідеальним: успішна кар'єра, красуня-дружина і таємний роман з її сестрою. Але поява давнього товариша зі студентських часів порушує цю ілюзію. Дружина Джона знайомиться ближче із загадковим чоловіком і знаходить в нього колекцію відеозаписів із сексуальними сповідями жінок. Виявляється, лише в такий спосіб новий знайомий здатний отримувати сексуальне задоволення.
Дивитися: 19.10 о 09:50 та 19.10 о 19:35
«Редакція» (2024 рік, Україна / Німеччина / Словаччина / Чехія), реж. Роман Бондарчук
Добрі наміри приводять Юру, молодого біолога, в редакцію місцевої газети на Херсонщині. Він став свідком навмисного підпалу лісу й намагається розказати людям правду про лісові пожежі. Натомість потрапляє у складний світ місцевих корупційних схем, фейкових новин і політичних інтриг. На носі вибори мера, а головний кандидат роздає передвиборчі обіцянки попри те, що перебуває в комі…
Премʼєра стрічки Романа Бондарчука відбулася на Берлінському кінофестивалі. Головну роль зіграв Дмитро Багненко — херсонський журналіст, для якого це дебют у кінематографі. Режисер уже не вперше досліджує культуру й колорит рідної Херсонщини: події попередньої стрічки Бондарчука «Вулкан» також розгорталися на теренах півдня України.
Дивитися: 20.10 о 10:00 та 20.10 о 19:10
«Бруталіст» (2024 рік, США / Велика Британія / Угорщина), реж. Брейді Корбет
Ласло Тот, талановитий архітектор з Угорщини, який пережив Голокост, прибуває до Америки в пошуках кращого життя. Великий проєкт від таємничого замовника має допомогти Ласло здійснити свою мрію та допомогти родині перебратися до Америки. Однак що далі просувається будівництво, то більше Ласло усвідомлює, що ціна успіху в новій країні може бути надто високою.
Назва «Бруталіст» відсилає до стилю архітектури, що вирізняється великими масивами бетону, геометричною чіткістю і функціональністю, часто вважається жорстким та холодним. На Венеційському кінофестивалі фільм отримав Приз Міжнародної федерації кінопреси (ФІПРЕССІ), а Брейді Корбета відзначили як найкращого режисера. Головну роль в історичному епосі, що триває понад три години, зіграв Едріан Броуді.
Дивитися: 22.10 о 12:30 та 23.10 о 17:30
«Сірі бджоли» (2024 рік, Україна), реж. Дмитро Мойсеєв
У сірій зоні АТО, в невеличкому селі без електроенергії, залишилися жити лише двоє чоловіків похилого віку. Під снарядами, що іноді пролітають над селом, сусіди-пенсіонери ведуть свій скромний побут, іноді зустрічаючись для суперечливого, але необхідного спілкування. Мало зважаючи на воєнні події, вони намагаються створити своє мирне життя в небезпечній місцині, але все остаточно руйнується, коли в селі з’являється російський снайпер.
«Сірі бджоли» — екранізація однойменного роману письменника Андрія Куркова. Головних героїв зіграли Віктор Жданов («Спіймати Кайдаша», «Вулкан») та Володимир Ямненко («Дике поле»). Фільм знімали в Луганській області, драма здобула відзнаку «Найкращий ігровий фільм» Національного конкурсу на Одеському кінофестивалі.
Дивитися: 18.10 о 10:00 та 18.10 о 19:00
«Приголомшені та збентежені» (1993 рік, США), реж. Річард Лінклейтер
Маленьке містечко в Техасі, 1976 рік. В останній день навчання випускники влаштовують грандіозні веселощі зі сценарієм «секс, наркотики, рок-н-рол». Футболісти порушують обіцянку тверезості, відмінники експериментують із забороненим, а тихоні несподівано розкриваються. Під гучну музику та в хмарах диму вони шукають себе та намагаються визначити, ким хочуть бути в майбутньому.
Стрічка «Приголомшені та збентежені» не мала великого комерційного успіху під час виходу, але згодом здобула культовий статус і була визнана одним із найкращих фільмів про підлітків. Також стрічка входить до переліків найкращих фільмів за версією журналів Empire, Variety, Entertainment Weekly та газети Guardian. Багато з акторів, що знімалися в фільмі, потім стали зірками: Меттью Мак-Конагей («Інтерстеллар», «Далласький клуб покупців»), Бен Аффлек («Остання дуель», «Загублена»), Міла Йовович («Пʼятий елемент»).
Дивитися: 18.10 о 10:30 та 18.10 о 16:00
«Партенопа» (2024 рік, Італія / Франція), реж. Паоло Соррентіно
Нова стрічка Паоло Соррентіно («Велика краса», «Юність», «Молодий папа») — це черговий любовний лист до Неаполя, рідного міста режисера. 1950 року тут народилася надзвичайно вродлива жінка, названа Партенопою на честь міфічної сирени. Вона зачаровує кожного, кого зустрічає, чоловіки прагнуть її уваги. Партенопа намагається знайти баланс між своєю зовнішньою привабливістю та внутрішнім світом, прагне більшого за просто захоплені погляди.
Фільм ділиться на кілька хронологічних частин, у яких відображається еволюція Партенопи — від безтурботності юності до розчарування, що приходить з віком. Соррентіно у своїй звичній візіонерській манері досліджує теми краси, свободи та міських легенд. Одну з головних ролей у стрічці зіграв Ґері Олдмен.
Дивитися: 19.10 о 12:40 та 19.10 о 16:00
«Медовий місяць» (2024 рік, Україна), реж. Жанна Озірна
Психологічна драма вперше була показана на Венеційському кінофестивалі у 2024 році. Режисерка Жанна Озірна взяла за основу реальні історії двох сімей з Бучі, що пережили початок повномасштабного вторгнення росії в Україну. Стрічка стала повнометражним дебютом режисерки й була знята лише за 8 млн грн.
23 лютого 2022 року, маленьке містечко поблизу Києва. Тарас і Оля проводять першу ніч у своїй новій квартирі. На світанку їх будять вибухи. Їм не вдається вчасно покинути місто, а тим часом російські війська облаштовують штаб у їхньому будинку. Подружжя опиняється в пастці у своїй квартирі без електрики, води та мобільного зв’язку. Протягом наступних днів Тарас і Оля досліджуватимуть чорну безодню справжньої інтимності між двома людьми в ситуації смертельної загрози.
Дивитися: 17.10 о 16:30 (перегляд доступний тільки власникам абонементів)
Під час фестивалю традиційно відбудеться вручення премії «Кіноколо». Досягнення українського кінематографу та діячів кіноіндустрії відзначить спільнота кінокритиків. Список номінантів можна подивитися тут.