Як зекономити на опаленні: зберегти тепло і зменшити витрати може рекуператор

Власники приватних будинків часто вважають, що встановлення пластикових вікон і утеплення фасаду забезпечить енергоефективність і збереження тепла. Але цього не досить: енергоефективність досягається не лише зниженням енергоспоживання, а й створенням потрібного мікроклімату.

надано hromadske

Без повноцінної вентиляції утеплений будинок стає термосом, і жити в ньому стає некомфортно. Найкраще  рішення — купити рекуператор або, як його ще називають, припливно-витяжну установку (ПВУ) з рекуперацією тепла. Донедавна про такі пристрої мало хто знав, але зараз вони є чудовим доповненням для створення мікроклімату і збереження тепла. Важливо зрозуміти, для чого потрібен рекуператор: тепло відпрацьованого повітря використовується для підігріву повітря, що припливає. 

Особливості й функції «звичайної» вентиляції

Природна вентиляція є звичною для більшості домовласників, але вона недостатньо ефективна через теплові втрати. При встановленні сучасних пластикових вікон ця вентиляція перестає нормально працювати, адже приплив повітря недостатній. Щоб досить добре провітрити приміщення, необхідно відкривати вікно, і тепло втрачається. Потрібно знайти спосіб зберегти тепло й забезпечити помешкання свіжим повітрям.

надано hromadske

За природної вентиляції до будинку потрапляє пил і неприємні запахи, з'являються протяги. Відсутність балансу між вентиляцією та обігрівом призводить до збільшення витрат теплових ресурсів. Коли у квартирі холодно, її починають провітрювати рідше; тоді в ній накопичується вуглекислий газ, підвищується вологість, на стінах може з'являтися грибок або пліснява.

Принцип роботи ПВУ із рекуператором

Наприклад, на вулиці — 23 градуси. Вбудований вентилятор рекуператора всмоктує повітря, яке проходить через фільтр та теплообмінник, де нагрівається до +14 градусів. Не всі установки нагрівають повітря до потрібної температури, тому додатково можна скористатися функцією «прогрівання повітря», отримуючи +20 градусів. Виробники рекуператорів пропонують різні інструменти для нагріву — водяний або електричний нагрівач.

Температурні умови

Використання рекуператора в різні пори року забезпечуватиме різну температуру в приміщенні. Проведення нехитрих розрахунків дозволить визначити та зрозуміти ефективність пристрою.

Зима

Температура повітря на вулиці 0 градусів, а ефективність рекуператора 77%, тож у приміщенні буде +15,4 градуса. Допускається використання формули для розрахунку припливного повітря:

t(після рекуператора) = (t(всередині приміщення)-t(на вулиці))xK(ККД рекуператора)+t(на вулиці)

Разом: 15,4°С=(20°С-0°С)х77%+0°С, за умови, коли на вулиці -20°С, а в приміщенні +20°С, ефективність рекуператора 77%, тоді після рекуператора температура в приміщенні буде: t=((20-(-20))х77%-20=10,8°С. На практиці реальна температура буде близько +8°С.

Літо

У літній період температура повітря після роботи рекуператора розраховується так:

t(після рекуператора)=t(на вулиці)+(t(всередині приміщення)-t(на вулиці))xK(ККД рекуператора)

Разом: 24,2°С=35°С+(21°С-35°С)х77%

Різновиди рекуператорів

Рекуператори бувають кількох видів. Найпоширеніші — пластинчасті й роторні. Роторні доповнюються теплообмінником, який обертатиметься під час роботи пристрою. Конструкція включає витяжний та припливний елемент.

Роторні рекуператори

За ефективність роботи відповідають роторні теплообмінники, які обертаються із заданою швидкістю. Є два канали — витяжний і припливний. Нагрівання теплообмінником відбувається у витяжному каналі, а для охолодження використовується припливний. Тепло з витяжного каналу потрапляє у припливний, відбувається нагрівання та охолодження повітря, а це утворює конденсат. Взимку там може утворитись лід. 

Роторні рекуператори мають такі переваги:

  • високий коефіцієнт корисної дії;
  • невеликі габарити;
  • регулювання швидкості обертання теплообмінника і зміни параметрів тепла;
  • часткове повернення вологи до приміщення для збереження потрібного рівня вологості.

Які недоліки? Пристрій складний і досить дорогий; для його роботи потрібна електроенергія, хоча споживає він небагато.

Пластинчасті рекуператори

Розподіл потоків повітря відбувається з допомогою пластин. Їхні стінки можуть виготовлятися з:

  • сплавів алюмінію, міді та латуні (висока теплопровідність, ідеальний захист від корозії);
  • полімерних пластмас (висока теплопровідність, стійкість до вологи, мала вага);
  • целюлози (тепло і волога передаються значно ефективніше, що забезпечує високий коефіцієнт корисної дії пристрою).

Які переваги? Цей пристрій надійний, недорогий, служить довго, а ремонтувати його порівняно легко. 

Рекуператори для будинків і квартир

Усі види рекуператорів підходять для квартир і будинків.Хіба що якщо у квартирі добре працює система опалення, а додатковий обігрів не потрібен, не варто купувати рекуператор із вбудованим нагрівачем. Це ускладнює конструкцію і вимагатиме додаткових витрат. Варто обрати звичайний рекуператор, за допомогою якого вдасться позбавитись смогу, пилу і неприємних запахів з вулиці, а також запобігти появі плісняви.

Рекуператори з додатковим обігрівом ідеальні для приватних будинків. Це дає змогу не тільки отримувати свіже та чисте повітря, але й зекономити основні ресурси, які витрачаються на опалення. 

Популярні моделі

Ось кілька прикладів моделей рекуператорів із ключовими характеристиками:

надано hromadske

Точна ціна залежить від технічних характеристик і додаткових функцій рекуператора. 

Встановлення та монтаж рекуператорів

Монтувати рекуператор просто. Для цього потрібно мати: 

  • електричний дриль;
  • перфоратор;
  • викрутку;
  • плоскогубці;
  • рівень.

Потрібно знайти місце для встановлення й підготувати круглий отвір на фасаді, що відповідає діаметру вентиляційного каналу. В отвір монтують канал, задувають піною вільні місця, із фасаду канал закривають вентиляційною решіткою. Із середини рекуператор виглядає як панель управління або кругла декоративна насадка. Для обслуговування й очищення рекуператора решітку на зовнішній стіні потрібно буде періодично знімати.

Де придбати рекуператори?

Магазин техніки Vencon пропонує великий асортимент рекуператорів під будь-які цілі та завдання. Окрім підбору та продажу тут запропонують послуги встановлення та монтажу, налаштування й подальшого обслуговування. При виборі слід врахувати рекомендовану площу для установки, вивчити можливості автоматики та особливості монтажу. 


Матеріал опубліковано на правах реклами.