В Індії почали продавати «Сатанинські вірші» Салмана Рушді після 36-річної заборони. Через цю книгу він переховувався

Роман «Сатанинські вірші», натхненний життям пророка Мухаммеда, авторства письменника Салмана Рушді повернувся до індійських книгарень. Книгу заборонили ще у 1988 році.

Про це пише Guardian. 

Повторна поява «Сатанинських віршів» в Індії, де й народився письменник, ніяк не повʼязана зі свободою слова. Це сталося лише через те, що оригінальний урядовий наказ про заборону імпорту книги загубився.

Минулого місяця суд у Делі постановив: «У нас немає іншого вибору, окрім як припустити, що такого оголошення не існує».

У книжковому магазині Bahrisons Booksellers розповіли, що продажі «були дуже хорошими», попри високу (за індійськими стандартами) ціну в 1999 рупій (близько 23 доларів).

Деякі читачі висловили цікавість на тлі репутації книги. «Я чув про “Сатанинські вірші” все своє життя. Я хотів прочитати це із цікавості. Побачити це в книжковому магазині нереально, бо це все одно, що побачити єдинорога, про якого ти чув усе життя», — сказав 22-річний Діліп Шарма.

Однак повернення «Сатанинських віршів» викликало гнів серед деяких мусульманських організацій, які закликали відновити заборону. Там наголосили, що роман «ображає» ісламські переконання та загрожує соціальній злагоді в країні, де 14% населення є мусульманами.

«Жоден мусульманин не може миритися із цією ненависною книгою на полиці будь-якого книжкового магазину», — сказав президент Всеіндійського мусульманського Спільнота мусульман, що є членами однієї релігійної общини, що гуртуються навколо однієї мечетіджамаату Вища духовна особа у мусульман-сунітів, уповноважена ухвалювати рішення (фетви) з питань застосування шаріатумуфтій Маулана Шахабуддін Разві Барелві.

Про письменника та цей роман

77-річний Рушді, який народився в мусульманській кашмірській родині в Мумбаї, багато років отримував погрози через «Сатанинські вірші» — збірку, яку він видав у 1988 році. Цей сюрреалістичний і постмодерністський роман деякі мусульмани назвали богохульним і навіть заборонили в деяких країнах. А сам автор змушений був протягом десятиліття переховуватися.

Через рік після публікації книги верховний лідер Ірану аятола Хомейні закликав стратити Рушді та запропонував тому, хто це зробить, винагороду в 3 мільйони доларів.

Як писало BBC, після публікації «Сатанинських віршів» десятки людей були вбиті, зокрема й перекладачі твору. Винагорода за голову Рушді залишається в силі, хоча уряд Ірану дистанціювався від указу Хомейні.

Салман Рушді, який має британське та американське громадянство, є активним прихильником свободи слова й неодноразово захищав свій твір. У 2007 році тодішня британська королева Єлизавета II надала Рушді рицарське звання за заслуги в галузі літератури, а в липні 2008 року він отримав Букерівську премію за свій роман «Діти опівночі».

У 2022 році на Рушді напали, коли він виступав на заході в Інституті Чатокуа, що у штаті Нью-Йорк. Після замаху він втратив зір на одне око та здатність користуватися рукою.