Чому в лютому над Україною погіршилась якість повітря — пояснили фахівці
Фахівці відділу моніторингу атмосфери Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України (УкрГМІ) пояснили, чому в лютому в Україні фіксували високі рівні забруднення повітря, особливо у великих містах.
Про це повідомляється на сайті Національної академії наук України.
Як зазначають спеціалісти, рівень забруднення атмосфери на будь-якій території завжди залежить від активності джерел викидів і метеорологічних умов їхнього розсіювання та осадження.
У лютому 2025 року переважала антициклональна погода, яка взимку формує нижчі температури повітря й вищу повторюваність температурних Тобто зростання температури з висотою, що формує блокуючий шарінверсій і штилю. Це не сприяє розсіюванню забруднювальних речовин, які надходили від джерел викидів, пояснюють науковці.
Температурні інверсії траплялися часто, додають фахівці, зокрема протягом 7–14, 17–19 та 22–24 лютого.
Крім того, у деякі дні швидкість вітру була занадто низькою. Це посилювало інтенсивність накопичення забруднювальних речовин у містах, де багато авто та працюють промислові підприємства. Також в УкрГМІ звертають увагу, що через воєнні дії промислові підприємства можуть використовувати паливо нижчої якості.
Загалом такі метеорологічні процеси та їхній вплив на забруднення атмосфери є сезонним явищем, зауважують науковці. У селах якість повітря може погіршитися через опалювання домівок. Проте все ж таки особливо високі рівні забруднення фіксують у великих містах зі значною кількістю автотранспорту, додають науковці.
Водночас в УкрГМІ наголошують, що вплив воєнних дій на забруднення повітря є епізодичним і точковим. Упродовж лютого такі осередки утворювалися через пожежі після ракетних ударів та атак безпілотників.
Крім того, зазначають, що на території України забруднення формувалися переважно локально, крім одного випадку його перенесення 23 лютого до Харківської області від джерел викидів на території росії.