Чому в Україні складно виробляти снаряди стандарту НАТО — пояснили в «Українській бронетехніці»

Снаряди стандарту НАТО калібру 155 мм, що підходять до західної техніки, яку Україні передають партнери, мають «вузьке місце» у питанні порохових зарядів.

Про це сказав гендиректор підприємства «Українська бронетехніка» Владислав Бельбас на конференції hromadske «Життя у тривалій війні».

Він пояснив, що на 155-мм пострілах використовується трикомпонентний порох — доволі складна технологія. Основна база для виробництва порохів — нітроцелюлоза, тобто хімічно оброблена бавовна.

«Бавовна у нас не росте, а росте в регіоні, де значний вплив має росія. Це щодо того, чому важко нам в Україні зробити це. Це дуже брудне виробництво», — сказав Бельбас.

Він зазначив, що поставити Україні мільйон боєприпасів, обіцяних іноземними партнерами, не вийшло не через відсутність фінансування, а через неможливість виробити цей мільйон у певний період через технічні складності.

Наразі виробництво у США завантажене до 2028 року, в Європі — теж на декілька років уперед.

«Тому складність у компонентах — стоїть черга на порох. Неважливо, скільки ти снарядів робиш, вийде пострілів стільки, скільки вийде порохових зарядів», — сказав Бельбас.

Гендиректор «Української бронетехніки» вважає, що Україні поки варто сконцентруватися на виробництві «радянських» артилерійських пострілів калібру 122 та 152 мм, а щодо 155-мм снарядів — поступово освоювати їх у координації із західними партнерами.

Він додав, що коли Україні організують виробництво 155-мм снарядів, все одно доведеться десь купувати цей порох.

«А це значить, що обмежимо когось там у виробництві повного пострілу. Якщо ми виробимо в Україні мільйон снарядів — тіло снаряда споряджене підривачем, яке вистрілюється завдяки пороховому заряду, — без порохового заряду це просто мільйон снарядів, ними неможливо буде стріляти. І так щодо всіх снарядів», — сказав Бельбас.

Він зазначив, що в раніше Україні було виробництво порохів, але це були одно- та двокомпонентні порохи, які підходять для «радянських» артилерійських пострілів калібру 122 та 152 мм або мінометних пострілів. До того ж Україна «загубила» свого виробника пороху, не пріоритетизуючи його раніше — це підприємство у банкрутстві з 2013-2014 року.

Порохові заряди також є «вузьким місцем» для «радянських» снарядів. Але країни східної Європи виробляють ці порохи і є можливість їх постачання, сказав Бельбас.