Від Антарктики до Арктики. Полярники з України та Польщі проведуть спільні дослідження на обох полюсах

Науковці з України та Польщі домовилися про спільні дослідження в Арктиці й Антарктиці.

Про це повідомив Національний антарктичний науковий центр України.

Науковці підписали у Варшаві угоду між Національним антарктичним науковим центром та Інститутом геофізики Польської академії.

Документ передбачає спільні геофізичні дослідження у 2026–2027 роках на польській полярній станції «Хорнсунн» імені Станіслава Сідлецького (Свальбард, Арктика) і на українській «Академік Вернадський» (Антарктика).

На меті — створити дві синхронні лабораторії в обох полярних регіонах. Науковці взаємно калібруватимуть обладнання для магнітних вимірювань, відбиратимуть зразки у районах обох станцій тощо.

«Біполярними бувають не лише розлади, а й дослідження. Порівняння одних і тих самих процесів у двох полярних регіонах — ключ до виокремлення глобального від локального і до розуміння планетарних процесів. За враженням, Арктика — це в чомусь “Антарктика навиворіт”. Схоже, але не ідентично», — пояснив Євген Дикий, директор НАНЦ.

Полярники пояснюють, що ця угода є «вікном» України в Арктику, де українці не мають власної бази, але тепер зможуть долучитися до арктичних досліджень. У межах угоди вже наприкінці літа двоє українських геофізиків — Юрій Сумарук та Антон Кушнір — поїдуть до Арктики для проведення спільних досліджень.

Євген Дикий додав, що українські науковці разом із польськими колегами «дивляться в майбутнє, а не в минуле»: «І завдяки цій співпраці нашим науковцям відкрито шлях до Арктики. Наступний крок, звісно, після Перемоги — своя станція там».