У Франції скасували ордер на арешт Башара Асада у справі про хімічні атаки, бо той мав імунітет як глава Cирії
Верховний суд Франції постановив, що повалений сирійський диктатор Башар аль-Асад мав імунітет глави держави, поки перебував на посаді, і скасував ордер на арешт за смертельні хімічні атаки на мирне населення у 2013 році, виданий ще за його президентства.
Про це пише Le Monde.
Касаційний суд постановив, що немає жодних винятків із президентського імунітету, навіть за ймовірні воєнні злочини та злочини проти людяності.
Водночас суддя, що головує, Крістоф Сулар, додав, що, оскільки Асад більше не є президентом, «проти нього могли бути видані або можуть бути видані нові ордери на арешт», і тому розслідування може продовжитися.
У цій справі Асада звинувачують у співучасті у воєнних злочинах та злочинах проти людяності, хоча сирійська влада на той час заперечувала свою причетність і звинувачувала повстанців.
Правозахисники сподівалися, що суд постановить, що імунітет не застосовується через серйозність звинувачень, що створило б важливий прецедент у міжнародному праві щодо притягнення обвинувачених у воєнних злочинах до відповідальності.
Більше про ордер
Цей ордер на арешт Франція видала ще у 2023 році. Усе через хімічні атаки режиму Асада у місті Дума та районі Східна Гута на тлі громадянської війни в Сирії у 2013-му. За різними оцінками тоді загинули понад тисяча людей.
І попри заперечення офіційного Дамаска часів Асада, спільне розслідування ООН та Організації із заборони хімічної зброї виявило, що тодішній сирійський уряд використовував нервово-паралітичну речовину зарин під час атаки у квітні 2017 року й неодноразово застосовував хлор як зброю.
Через відсутність будь-якого міжнародного суду чи трибуналу, який би мав юрисдикцію над сирійськими злочинами, кілька країн, зокрема Німеччина, Швеція та Франція, розпочали кримінальне переслідування окремих людей — переважно представників нижчого рівня сирійських сил безпеки.
Спеціальний підрозділ із розслідування воєнних злочинів у судовій системі Франції розслідував справу проти диктатора та його близьких соратників, яку в березні 2021 року подали три міжнародні правозахисні групи. Сирійські правозахисники також подали скарги щодо хімічних атак в Аль-Гуті у 2013 році та Хан-Шейхуні у 2017 році до органів Німеччини (2020 рік) та Швеції (2021 рік).