Правозахисники закликають не ухвалювати законопроєкт, який обмежує доступ до судових рішень
Правозахисники закликають народних депутатів не ухвалювати законопроєкт щодо запобігання розголошенню окремих даних у текстах судових рішень — він може обмежити доступ до інформації та рішень судового реєстру, які становлять значний суспільний інтерес.
Про це йдеться у заяві, яку підписали 32 організації.
Правозахисники закликають не ухвалювати законопроєкт №7033-д. Цей документ був зареєстрований у парламенті у січні 2023 року, утім досі не розглядався у першому читанні.
Минулого року представники громадських організацій вже виступали проти нього і тоді законопроєкт зник з порядку денного. Однак парламентарі хочуть знову поставити його на голосування.
Що передбачає законопроєкт?
Документом пропонується обмежити на час воєнного стану загальний доступ до судових рішень у кримінальних провадженнях щодо фігурантів кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки, у сфері охорони державної таємниці, недоторканості державних кордонів, забезпечення призову та мобілізації або проти встановленого порядку несення військової служби.
Загальний доступ до цих рішень пропонують відкривати через рік після дня закінчення (скасування) воєнного стану. А якщо розголошення окремої інформації на переконання суду може зашкодити безпеці, той може зазначити, що вона не підлягає розголошенню.
Окрім того, пропонується обмежити публікацію у рішеннях даних про військові частини, військові виші, організації зі складу оборонно-промислового комплексу тощо.
Доступ (загальний та повний) до ухвал про арешт майна, дозвіл на обшук житла, на проведення негласної слідчої (розшукової) дії пропонують також відкривати через один рік після внесення таких ухвал до реєстру.
Чому правозахисники проти?
Підписанти заяви зазначають, що цей законопроєкт обмежує доступ до інформації та рішень судового реєстру, які становлять значний суспільний інтерес. Тож це обмежить право громадськості стежити за судовими справами.
У заяві йдеться, що запропоновані зміни також суперечать принципам демократичного суспільства і євроінтеграційним зобовʼязанням України.
«Законодавство повинно мати єдиний підхід щодо обмеження доступу до інформації, тож відкриті дані не мають бути обмежені у судових рішеннях. Інакше це загрожує нормальному та ефективному функціонуванню Єдиного державного реєстру судових рішень, який є демократичним досягненням українського суспільства», — зазначили підписанти.