Україна підписала відразу три безпекові угоди: з ЄС та двома країнами
Під час Саміту лідерів ЄС Україна підписала безпекову угоду з Євросоюзом, а також Естонією та Литвою.
Про це стало відомо з трансляції на сайті Європейської комісії.
Попередній текст угоди з ЄС містив два основні розділи щодо безпекових гарантій, кожен із яких налічує дев’ять пунктів, пише «Суспільне». У першому розділі йдеться про довгострокову оборонну допомогу, а в другому — про «майбутнє України і її громадян у Євросоюзі», розмінування і відбудову, посилення антиросійських санкцій тощо.
Крім того, документ передбачає підтримку України за програмою Ukraine Facility у розмірі 50 мільярдів євро та про термінові консультації впродовж доби в разі ймовірної агресії проти України в майбутньому.
Також Україна підписала безпекову угоду з Литвою та Естонією. Раніше президент України Володимир Зеленський анонсував підписання цих угод, зазначаючи, що угода з ЄС «вперше закріпить зобов’язання всіх 27 держав-членів надавати Україні широку підтримку попри будь-які інституційні зміни всередині».
Ще у травні агенція Reuters розкрила зміст безпекової угоди між Україною та ЄС. Так, у випадку нової агресії упродовж перших 24 годин Євросоюз буде зобов’язаний провести консультації щодо потреб України та «швидко визначити наступні кроки».
Окрім цього, угода передбачає 9 форм підтримки України, зокрема постачання зброї, підготовку солдатів, співпрацю в оборонній промисловості, допомогу в розмінуванні тощо. У документі також підкреслюють, що ці зобов’язання будуть дійсні доти, «доки Україна продовжуватиме свій європейський шлях». За 10 років цю угоду зможуть повторно переглянути.
Що за безпекові угоди?
У 2023 році, на полях липневого саміту НАТО у Вільнюсі, лідери «Великої сімки» (G7) погодили Спільну декларацію про підтримку України. Країни зазначили, що кожна із них працюватиме з Україною над конкретними двосторонніми довгостроковими зобов’язаннями та домовленостями у сфері безпеки. Україна своєю чергою взяла на себе зобов’язання щодо реформ.
До цієї ініціативи долучилися понад 20 країн. Велика Британія стала першою країною, яка уклала остаточну угоду. Відтоді двосторонні угоди з Україною підписали ще майже два десятки країн.