Угода з ЄС підсилить інші договори про гарантії безпеки. Ось про що домовилися
Угода України та ЄС вперше закріплює багатосторонні довгострокові зобов’язання всіх 27 держав-членів Євросоюзу на наступні 10 років надавати Києву підтримку в усіх ключових сферах — військовій, фінансовій, гуманітарній та політичній.
Про це повідомив Офіс президента.
Так, Європейський Союз буде підтримувати надання Україні військового обладнання — як летального, так і нелетального, обіцяє прискорити та посилити надання всієї необхідної військової допомоги. Бюджет Фонду допомоги Україні на 2024 рік становитиме 5 мільярдів євро. Подальші зіставні щорічні збільшення можуть бути передбачені до 2027 року на основі потреб України.
Окрім того, Євросоюз продовжить підготовку Сил оборони України, зокрема через Місію ЄС з військової допомоги Україні (EUMAM).
Також Україна та ЄС будуть поглиблювати співпрацю між оборонними підприємствами в дусі Європейської оборонно-промислової стратегії. Україна зможе брати участь у спільних закупівлях, а українська оборонна промисловість — отримувати підтримку в нарощуванні промислового виробництва та зміцненні зв’язків із європейською «оборонкою», зокрема через Офіс оборонних інновацій ЄС у Києві.
Європейський Союз продовжить надавати підтримку заходам військової й цивільної протимінної діяльності, включно з гуманітарним розмінуванням. А також зобов’язується підтримувати сектор цивільної безпеки України, реформи у сфері розвідки й управління кордонами. Місія ЄС надаватиме консультації та практичну підтримку щодо реформ, а Україна зобов’язується прийняти та ефективно впроваджувати їх.
Серед іншого, Європейський Союз обіцяє продовжувати захист і допомогу людям, які рятуються від загарбницької війни росії, надавати підтримку внутрішньо переміщеним особам та іншим вразливим групам, включно з людьми похилого віку й людьми з інвалідністю.
Зі свого боку Україна зобов’язується:
- продовжити реформи, зокрема відповідно до свого шляху до ЄС, а також у сфері безпеки, розвідки та оборони. Це охоплює цивільний нагляд за Силами оборони, ефективністю й прозорістю оборонних інституцій, а також зміцнення оборонної промисловості на основі Європейської оборонно-промислової стратегії;
- посилити заходи прозорості та підзвітності щодо отриманої допомоги;
- робити позитивний внесок у безпеку Європейського Союзу та його держав-членів, зокрема шляхом обміну інформацією та отриманими уроками, якщо це доречно.
Гарантії безпеки
У 2023 році, на полях липневого саміту НАТО у Вільнюсі, лідери «Великої сімки» (G7) погодили Спільну декларацію про підтримку України. Країни зазначили, що кожна із них працюватиме з Україною над конкретними двосторонніми довгостроковими зобов’язаннями та домовленостями у сфері безпеки. Україна своєю чергою взяла на себе зобов’язання щодо реформ.
До цієї ініціативи долучилися понад 20 країн. Велика Британія стала першою країною, яка уклала остаточну угоду. Відтоді двосторонні угоди з Україною підписали ще майже два десятки країн.