Орбан у Києві: відлига у відносинах з Угорщиною чи просування російського «мирного плану»

Віктор Орбан уперше за 12 років прибув до Києва з неоголошеним візитом — востаннє прем’єр-міністр Угорщини був в українській столиці ще за правління Віктора Януковича.

Ба більше, до цього візиту Орбан був одним з небагатьох лідерів країн ЄС, який з моменту повномасштабного вторгнення ще не відвідував Київ. Напередодні своєї поїздки в Україну угорський прем’єр поспілкувався з журналістами та заявив, що має намір незабаром зустрітися з Володимиром Зеленським, аби обговорити шляхи припинення російсько-української війни.

З якими ініціативами приїхав до Києва лідер країни, що послідовно блокує економічну та військову підтримку України з боку ЄС та НАТО, — у матеріалі hromadske.

Причини проросійської позиції Угорщини

Будапешт важко назвати другом Києва. Угорщина є однією з небагатьох країн ЄС, які методично просувають проросійські наративи — зокрема наголошуючи, що Україна не має шансу виграти війну проти росії. Саме ця держава блокувала чи принаймні уповільнювала ухвалення критично важливих для України рішень у ЄС та НАТО, а також наполегливо відстоювала збереження тісної економічної співпраці з росією.

Прикметно, що від початку великої війни представники угорського уряду мали більше офіційних контактів із москвою, ніж з Києвом. Наприклад, міністр закордонних справ Петер Сіярто з лютого 2022 року вже чотири рази їздив до росії. Не цурається контактів з кремлем і сам Віктор Орбан. У жовтні минулого року прем’єр-міністр Угорщини зустрічався з володимиром путіним у Пекіні.

Коли журналісти дорікнули Орбану за тепле рукостискання з російським диктатором у Китаї, угорський лідер відповів, що не бачить у взаєморозумінні з рф нічого поганого.

«Наша політика відрізняється від стратегії багатьох інших. Ми не дотримуємося стратегії війни, у нас — стратегія миру. І ми хочемо зробити все для того, щоб був мир. Саме тому ми підтримуємо всі канали комунікації з росією, інакше шансів на мир не буде», — стверджував Орбан у жовтні минулого року.

Понад те, угорський прем’єр став єдиним західним лідером, який мав особисту зустріч з володимиром путіним після повномасштабного вторгнення росії в Україну. Окрім регулярних контактів на найвищому рівні, Угорщина відстоює економічну співпрацю з країною-агресоркою.

Так, 85% газу та 65% нафти, які імпортує Угорщина, постачаються до цієї країни з росії. Крім цього, угорська атомна енергетика на 100% залежить від постачання ядерного палива з рф. Хоча формально Угорщина приєдналася до санкцій Європейського Союзу проти росії ще у 2022 році, тамтешній уряд робить усе можливе, аби санкційні заходи ЄС не зачіпали сектору ядерної енергетики. 

Угорщина навіть продовжує поглиблювати свою залежність від співпраці з росією в енергетичному секторі, підписавши договір з російською державною компанією «росатом» про спільне будівництво атомної електростанції «Пакш-2» в Угорщині. Отже, можна сміливо констатувати, що рівень економічної співпраці між Угорщиною та росією є одним з найвищих у Європі.

 Чому Орбан вирішив завітати до Києва?

З 1 липня по грудень цього року Угорщина головуватиме в Міжурядовий законодавчий орган Європейського Союзу, який розглядає пропозиції Європейської комісії. До Ради ЄС входять міністри всіх країн союзуРаді ЄС. Тому приїзд Віктора Орбана до Києва міг бути оформлений як візит лідера країни, що головує у ключовій наднаціональній інституції ЄС. Однак сам політик швидко розвіяв такі припущення, зустрівшись із Володимиром Зеленським у Києві та повідомивши загал, що предметом перемовин стали саме двосторонні відносини між державами.

За день до київського візиту Віктор Орбан пообіцяв угорським журналістам зробити вагомі кроки для сприяння миру в Україні. Ще до того, як стало відомо про поїздку, Орбан натякнув, що однією з головних тем переговорів може стати російсько-українська війна.

«Якщо ви подивитеся завтрашню пресу, то вже побачите перші кроки на шляху до миру», — заінтригував Віктор Орбан напередодні під час розмови з угорським телеканалом M1.

Тоді ж угорський прем’єр заявив, що миру не вдасться досягти без участі США. В тому ж інтерв’ю угорському телеканалу M1 Віктор Орбан зазначив: «Рано чи пізно росія й Америка домовляться між собою».

Прибувши до Києва вдень 2 липня, Орбан відразу зустрівся з президентом Зеленським. До речі, це вже друга зустріч між лідерами протягом останніх п’яти днів. Минулого тижня Зеленський та Орбан мали коротку розмову на полях саміту ЄС у Брюсселі. Про що тоді говорили два політики, достеменно не відомо.

Кілька днів по тому, 30 червня, в інтерв’ю американському виданню Philadelphia Inquirer Володимир Зеленський заявив, що Україна готова вести переговори з росією через посередників. Рано говорити, чи пасує на цю роль Угорщина. А втім, якщо придивитися до заяв, які Орбан зробив на спільній пресконференції після зустрічі з Зеленським у Києві, стає очевидно, що обговорення російсько-української війни нині цікавлять угорського прем’єра.

 Мирні ініціативи Орбана

За словами Володимира Зеленського, під час зустрічі з Орбаном вдалося обговорити спектр питань від співпраці у гуманітарній сфері й торгівлі до транскордонного співробітництва та євроінтеграції України. Крім того, Зеленський і Орбан домовилися про відкриття першої в Угорщині української школи.

Відлигу у відносинах підтвердили обидва лідери: вони по черзі запевнили,що Україна та Угорщина готують велику двосторонню угоду, яка допоможе розв’язати низку проблемних питань у відносинах між двома країнами.

Загалом зміст нашого діалогу з усіх питань може стати основою для нового двостороннього документа між нашими державами — документа, який врегулює всі питання; який буде заснований на дзеркальному підході до двосторонніх відносин між Україною та Угорщиною; який дозволить нашим народам користуватись усіма благами єдності в Європі.Президент України Володимир Зеленський

Водночас і Віктор Орбан запевнив, що під час головування Угорщини в Раді ЄС його уряд зробить усе можливе, аби допомогти Україні на шляху до європейської інтеграції та миру.

Що ж стосується обговорення війни та миру, не обійшлося без парадоксальних заяв. Так, прем’єр-міністр Угорщини повідомив журналістам, що запропонував Зеленському припинити вогонь на поточній лінії бойового зіткнення. Чи звертався він з такою ж пропозицією до володимира путіна, Віктор Орбан не уточнив. 

Угорський лідер також наголосив, що не виступає проти української «формули миру», одним з головних пунктів якої є виведення російських військ з усієї території України. Водночас він зізнався, що вважає українське бачення миру занадто важким планом для якнайшвидшої реалізації.

Я сказав Володимиру Зеленському, що його ініціативи займають багато часу через правила міжнародної дипломатії. Тому я попросив пана президента подумати, чи не можна зробити дещо по-іншому: припинити вогонь, а потім вести переговори з росією. Тому що припинення вогню прискорило б темп цих переговорів.Віктор Орбан, прем’єр-міністр Угорщини

Зауважимо, що Віктор Орбан не наполягав на своєму баченні миру. Про це він також сказав під час пресконференції, зазначивши, що цінує «відверту думку» Володимира Зеленського стосовно негайного припинення вогню та можливості замороження війни на сьогоднішній лінії бойового зіткнення. А от сам президент України не озвучив журналістам своєї думки стосовно мирних пропозицій прем’єра Угорщини.

Та навіть таке обговорення можна розглядати як репетицію можливої посередницької ролі Угорщини в майбутніх переговорах між росією та Україною.

Щоправда, для угорського суспільства мирні ініціативи Орбана були менш важливими проти решти проблем, які обговорювали лідери. Тамтешня преса сфокусувалась на врегулюванні спірних питань, які переважно пов’язані з критикою угорського уряду щодо низки українських законів, котрі стосуються прав нацменшин у нашій країні: Закону про освіту, Закону про мову та Закону про меншини.

Наприклад, у статті про візит Орбана до Києва авторитетне угорське видання Index розкритикувало українську пресу за «нападки» на Угорщину через пакет пропозицій з 11 пунктів, які здебільшого стосуються розширення прав угорської меншини на Закарпатті.