Угорщину можуть позбавити головування в Раді ЄС після «мирної місії» Орбана — Politico
У ЄС обговорять нещодавню «мирну місію» прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана до Києва, Москви та Пекіна. Ці візити можуть поставити під загрозу головування Угорщини в Раді ЄС.
Про це пише Politico з посиланням на дипломатичні джерела.
За словами одного з брюссельських джерел видання, дипломатична місія Орбана «вбила» головування Угорщини в ЄС. Співрозмовник зазначив, що після зустрічі угорського прем’єра з лідером росії володимиром путіним головування Угорщини «закінчується, не встигнувши розпочатися».
Politico пише, що посли ЄС обговорять питання угорського головування та нещодавні поїздки Орбана на своїй зустрічі в середу, 10 липня. Інший дипломат заявив, що зараз обговорюють майбутню зустріч послів ЄС, додавши, що «існує дуже чітке політичне несхвалення» дій Угорщини.
Крім того, напруженість під час головування Угорщини зростатиме й надалі, пише видання, оскільки Будапешт блокує фінансування зброї від ЄС, яку має отримати Україна.
Водночас Politico зазначає, що Брюссель, найімовірніше, не має на меті негайно позбавити Угорщину головування, хоча механізми для цього існують. Так, щоб змінити графік ротаційного головування і перенести дату початку майбутнього головування Польщі на кілька місяців раніше, знадобиться кваліфікована більшість у чотири п'ятих голосів Європейської Ради.
«Миротворча місія» Орбана
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан 2 липня приїздив до Києва на зустріч із президентом Володимиром Зеленським, де закликав його «зробити перерву, припинити вогонь і потім почати переговори».
Це була перша з 2010 року поїздка Орбана до України. Прем’єр приїхав наступного дня після того, як почався піврічний період головування Угорщини в Раді Європейського Союзу.
Після візиту до Києва Орбан вирушив з неанонсованим візитом до Москви. А втім, в Україні та ЄС наголосили: він не має жодних повноважень проводити переговори від імені Євросоюзу чи України. У відповідь на критику Орбан і сам визнав, що не має мандата на «мирні переговори», але стверджував, що Будапешт «може бути гарним знаряддям миру» в руках інших.
Після візиту до України та рф Орбан вирушив до Китаю — давнього союзника росії, який не підтримує українську «формулу миру», а натомість просуває свою. Глава Китаю Сі Цзіньпін на зустрічі з Орбаном також казав про «швидке припинення вогню та політичне врегулювання» російсько-української війни, не зазначивши, чи передбачає це підтримку територіальної цілісності України.