Віцепрезидентка Єврокомісії: Угорщину не можуть позбавити головування

Юридично Угорщину не можна позбавити головування в Раді ЄС, однак Євросоюз бойкотуватиме політику прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. 

Про це розповіла віцепрезидентка Європейської комісії з питань цінностей та прозорості Вера Юрова в інтерв’ю «Суспільному».

«Я юристка, тому дам суху відповідь юриста: ми не можемо позбавити Угорщину головування. Немає жодної можливості це зробити. Але ми можемо бойкотувати й відкрито показати, що не погоджуємося з політикою пана Орбана», — наголосила посадовиця. 

За її словами, довіра блоку до угорського премʼєра впала до нуля. 

ЄС уже поступово готується до польського головування, яке почнеться у новому році. Тим часом Орбан, попри свої дії, не зможе завдати шкоди всередині ЄС, запевнила Юрова. 

«Угорське головування припадає на той час, коли Рада не буде ухвалювати жодних ключових рішень, оскільки ми на початку законодавчого періоду, зміни мандатів в інституціях», — заявила віцепрезидентка Єврокомісії.

Нагадаємо, напередодні президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн скасувала візит колегії органу до Угорщини, яка нині головує в Раді ЄС. Єврокомісарів попросили не відвідувати неофіційні міністерські зустрічі.

«Миротворча місія» Орбана

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан 2 липня приїздив до Києва на зустріч із президентом Володимиром Зеленським, де закликав його «зробити перерву, припинити вогонь і потім почати переговори».

Це була перша з 2010 року поїздка Орбана до України. Прем’єр приїхав наступного дня після того, як почався піврічний період головування Угорщини в Раді Європейського Союзу.

Після візиту до Києва Орбан вирушив з неанонсованим візитом до Москви. А втім, в Україні та ЄС наголосили: він не має жодних повноважень проводити переговори від імені Євросоюзу чи України. У відповідь на критику Орбан і сам визнав, що не має мандата на «мирні переговори», але стверджував, що Будапешт «може бути гарним знаряддям миру» в руках інших.

Після візиту до України та рф Орбан вирушив до Китаю — давнього союзника росії, який не підтримує українську «формулу миру», а натомість просуває свою. Глава Китаю Сі Цзіньпін на зустрічі з Орбаном також казав про «швидке припинення вогню та політичне врегулювання» російсько-української війни, не зазначивши, чи передбачає це підтримку територіальної цілісності України.