«Жодної дискусії про Україну без України»: ЗМІ отримали відповідь глави Євроради Мішеля на лист Орбана
Президент Європейської ради Шарль Мішель відповів на лист прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Він наголосив на позиції ЄС щодо непохитної підтримки України та того, що Будапешт у своїй «мирній місії» не мав мандата блоку.
Цей лист у своє розпорядження отримали видання Euractiv та «Інтерфакс-Україна».
У своїй відповіді Мішель зазначив, що взяв до відома думки та пропозиції Орбана, але хотів би «розʼяснити ситуацію» щодо ключових моментів листа.
Він розкритикував Будапешт за його дипломатичні самостійні контакти щодо України. Мішель вкотре нагадав позицію блоку про те, що ротаційне головування у Раді ЄС «не має жодної ролі в представленні Союзу на міжнародній арені» та не отримало мандата Євроради діяти від імені Союзу. Він зазначив, що казав це ще до візиту Орбана в Москву, а згодом думку підтримав глава європейської дипломатії Жозеп Боррель.
«Ми, ЄС, підтвердили нашу непохитну прихильність підтримувати Україну та її народ стільки, скільки це буде потрібно, і настільки інтенсивно, наскільки це необхідно», — зауважив Мішель, підкресливши, що позиція блоку щодо України узгоджена усіма 27 країнами-членами ЄС.
Президент Євроради також підкреслив ключову політичну позицію ЄС, згідно з якою «жодна дискусія про Україну не може відбуватися без України». Він додав, що блок «доклав усіх зусиль, щоб зв’язатися з усіма партнерами щодо цього, включно з Китаєм».
Окрім того, європейський політик заявив, що не може прийняти заяву Орбана про те, що ЄС провалив «провоєнну політику», вказавши, що ситуація має «зовсім інакший» вигляд. Він наголосив, що росія — агресор, а Україна — постраждала сторона, яка реалізує своє законне право на самооборону.
«Нарешті, найпряміший шлях до миру — це виведення росією всіх своїх сил з України та повага до територіальної цілісності України та Статуту ООН», — підсумував посадовець.
Мішель сказав, що надіслав листа всім державам-членам ЄС і повідомить про листування Україну.
Що писав Орбан?
Віктор Орбан після своєї «миротворчої місії» написав листа очільнику Євроради Шарлю Мішелю. Там він зазначив, що подав узагальнену оцінку своїх нещодавніх переговорів з лідерами України, росії, Китаю, Туреччини та кандидатом у президенти США Дональдом Трампом.
Зокрема, Орбан вказав, що інтенсивність війни росії проти України «радикально посилиться найближчим часом». Угорський політик закликав до переговорів з Китаєм про «мирну конференцію» і відновлення дипломатичних відносин з росією та «політичного наступу» на Глобальний Південь.
«Миротворча місія» Орбана
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан 2 липня приїздив до Києва на зустріч із президентом Володимиром Зеленським, де закликав його «зробити перерву, припинити вогонь і потім почати переговори».
Це була перша з 2010 року поїздка Орбана до України. Прем’єр приїхав наступного дня після того, як почався піврічний період головування Угорщини в Раді Європейського Союзу.
Після візиту до Києва Орбан вирушив із неанонсованим візитом до Москви. А втім, в Україні та ЄС наголосили: він не має жодних повноважень проводити переговори від імені Євросоюзу чи України. У відповідь на критику Орбан і сам визнав, що не має мандата на «мирні переговори», але стверджував, що Будапешт «може бути гарним знаряддям миру» в руках інших.
Після візиту до України та рф Орбан вирушив до Китаю — давнього союзника росії, який не підтримує українську «формулу миру», а натомість просуває свою. Глава Китаю Сі Цзіньпін на зустрічі з Орбаном також казав про «швидке припинення вогню та політичне врегулювання» російсько-української війни, не зазначивши, чи передбачає це підтримку територіальної цілісності України.
Орбан також обговорював «способи творення миру» із турецьким президентом Реджепом Таїпом Ердоганом та кандидатом у президенти США Дональдом Трампом.