МКІП відреагував на критику Кличка: у поданих документах про памʼятки були численні грубі помилки
Міністерство культури заявило, що більшість документів, які Київська міська адміністрація подавала для внесення будівель до об’єктів культурної спадщини, були виготовлені неуважно та містили численні грубі помилки.
Про це повідомили у міністерстві.
Напередодні міський голова Києва Віталій Кличко поскаржився, що активісти приходять під будівлю мерії та звинувачують його у знесенні історичної садиби Зеленських.
Очільник Києва заявив, що за останні роки місто направило до Мінкульту десятки звернень про те, щоб занести понад 1,5 тисячі пам’яток та щойно виявлених об’єктів культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Але внесло міністерство тільки близько сотні.
У відповідь очільник МКІП Ростислав Карандєєв зауважив, що від Департаменту охорони культурної спадщини КМДА за останні два роки надійшли звернення щодо 817 обʼєктів, а не півтори тисячі. Міністерство ухвалило накази щодо 242 пам’яток, бо лише щодо них облікова документація відповідала вимогам законодавства.
«Більшість документів, поданих КМДА до МКІП, були виготовлені неуважно, містили численні грубі помилки. Це, зокрема, обʼєкти із символікою комуністичного тоталітарного режиму», — заявив Карандєєв.
За його словами, у документах також були обʼєкти, вже внесені в реєстр раніше, та навіть обʼєкти, які визнали такими, що не підлягають занесенню до реєстру.
«Щодо Будинку Євменія Зеленського. Він не внесений до Державного реєстру нерухомих памʼяток тільки з однієї причини — КМДА за увесь час не спромоглася підготувати та подати необхідну документацію», — пише очільник міністерства.
За його словами, з відповідним листом від 18 липня до МКІП звернулася ГО «Спадщина Київ». Але забудовник у той самий день майже повністю зруйнував історично значущу будівлю «чи то дізнавшись про таку ініціативу, чи за випадковим збігом».
Знесення садиби Зеленських
У центрі Києва ввечері 19 липня несанкціоновано знесли історичну садибу Зеленських, зведену ще у 1890 році. Міська влада заявила, що обурена ситуацією, і назвала знесення «цинічною провокацією». Мовляв, знесення будівлі відбулося за кілька днів після того, як до КМДА надійшов пакет документації щодо присвоєння уже знищеному будинку статусу пам’ятки.
Раніше було відомо, що будівлю намагалися знищити забудовники. Активіст та співзасновник памʼяткоохоронного хабу «Цегла» Дмитро Перов писав, що на тому місці хочуть побудувати новий житловий комплекс «Тургеневъ», хоча Український інститут національної памʼяті постановив, що будівництво не відповідає вимогам закону щодо деколонізації.
У прокуратурі розповіли, що ще в січні наклали арешт на садибу із забороною користування, розпорядження та відчуження. Попри це, протягом тривалого часу там проводили будівельні роботи, зокрема капітальне будівництво, без відповідного погодження міністерства. А 19 липня, попри накладений арешт, невідомі всупереч обмежувальним вимогам із застосуванням важкої будівельної техніки зруйнували будинок.
Увечері 20 липня кілька сотень людей вийшли на мітинг проти знищення історичної забудови в місті. Мітингувальники скандували: «Кличко — мародер», «Досить нищити наше місто», «Коли ми почнемо обирати спадщину, а не Тургенєва?». Сам міський голова Києва вважає несправедливими закиди на його адресу.