Історичний візит Моді до України. Чи допоможе Індія завершити війну

Ще місяць тому Нарендра Моді гостював у Москві, де запам'ятався теплими обіймами з володимиром путіним через кілька годин після російського ракетного удару по дитячій лікарні у Києві. Сьогодні ж — перший в історії візит індійського лідера в Україну.

З одного боку, Індія ніколи не засуджувала вторгнення росії в Україну, з іншого — наполягала на дипломатичному вирішенні українсько-російського протистояння.

Чому Нарендра Моді приїхав до Києва, чи стане Індія посередницею в переговорах між Україною та росією і як візит індійського лідера може допомогти Україні поглибити співпрацю з країнами Об’єднавча умовна назва країн Азії, Африки, Латинської Америки та Карибського басейну з низьким або середнім доходом населення та економікою на етапі індустріалізації.Глобального Півдня  — читайте у матеріалі hromadske.

«Індії байдуже, як завершиться ця війна»

Нарендра Моді приїхав до Києва з Варшави, де зустрічався з керівництвом Польщі. Утім, перебуваючи там, лідер Індії всіляко оминав тему російсько-української війни.

Незадовго до подорожі Моді у Європу, авторитетне американське видання Bloomberg, із посиланням на власні джерела, повідомило, що індійський прем’єр готовий взяти на себе роль посередника в перемовинах між володимиром путіним та Володимиром Зеленським. Однак сам Моді ніяк не відреагував на спекуляції у західній пресі.

Прибувши до Києва, індійський лідер насамперед зустрівся з індійською діаспорою, тим самим підкресливши, що інтереси Індії для нього пріоритетні навіть під час візиту до країни, яка веде війну за власне виживання. 

Опісля Моді зустрівся з Зеленським на території Національного музею історії України у Другій світовій війні. Разом вони відвідали меморіал українським дітям, які загинули під час російського вторгнення. 

Місце для зустрічі обране українським лідером невипадково: це нагадування про дітей, які загинули під час російського ракетного удару по Києву 9 липня, коли Моді перебував у москві з офіційним візитом.

«Разом з прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді ми вшанували пам'ять дітей, життя яких забрала російська агресія. Діти кожної країни заслуговують на безпеку. Ми маємо зробити це можливим», — сказав Зеленський.

Під час зустрічі вони обговорили питання двостороннього співробітництва між Індією та Україною, російську агресію проти нашої країни та післявоєнну відбудову.

Утім, не варто розцінювати перебування індійського прем'єра в українській столиці як жест солідарності з українцями та прагнення підтримати Україну у війні з росією, каже у розмові з hromadske Ілія Куса, експерт з міжнародної політики аналітичного центру «Український інститут майбутнього».

«Індія виходить з цинічного і прагматичного сприйняття реальності. Не варто трактувати таку позицію в категоріях “друг або ворог”. В Індії не вірять у тотальну перемогу росії або України на полі бою, і вважають, що стабілізація краща за війну. Адже без війни легше торгувати й реалізовувати різні економічні проєкти. Це нормальна позиція для країни Глобального Півдня. Для нас головне, щоб вони не перейшли на бік росії», — зазначив Ілія Куса.

Індія зацікавлена у розвитку відносин з Україною та налагодженні взаємовигідної співпраці у різних галузях, зокрема, у сільському господарстві, виробництві зброї, фармацевтиці та ІТ. 

Однак індійський лідер не менш зацікавлений у збереженні добрих відносин з росією, тому навряд чи можна чекати від нього рішучих кроків на зближення з Україною, поки триває війна. Також не варто очікувати від лідера Індії проривних мирних ініціатив, що змусять росію та Україну сісти за стіл переговорів, вважає Ілія Куса.

Індії байдуже, як завершиться російсько-українська війна. Там виходять з того, що ця війна зайшла в глухий кут і має завершитися переговорами та фактичним заморожуванням по тій лінії фронту, яка є зараз. Їм байдуже, як пройде ця лінія фронту. Головне — стабілізувати ситуацію для того, щоб розблокувати торгово-економічну співпрацю.Ілія Куса

Експерт вважає, що для України план-мінімум — зробити так, щоб Нью-Делі не допомагало москві, а план-максимум — переконати Індію запровадити більше обмежень на економічну співпрацю з росією і прийняти нашу формулу миру як основу для завершення війни.

Слід зазначити, що, на відміну від Китаю, Індія взяла участь у мирному саміті у Швейцарії в червні цього року. Однак представники Індії відмовилися підписувати підсумкове комюніке саміту і не прийняли українську формулу миру, щоб уникнути погіршення відносин з росією.

 Друг росії чи нейтральний гравець?

Нарендра Моді став прем'єр-міністром Індії у 2014 році. Відтоді він ще двічі обирався на найвищу посаду в країні.

У липні цього року Моді повернувся у крісло прем'єра після досить непереконливої перемоги його партії на парламентських виборах в Індії. У країні з населенням 1 мільярд 417 мільйонів осіб партія «Бхаратія Джаната», яку очолює Моді, перемогла з відривом лише у 152 тисячі голосів.

Свій перший закордонний візит новоспечений прем'єр здійснив до Москви, тим самим підкреслюючи важливість двосторонніх відносин з росією. Адже саме росія є найбільшим експортером нафти до Індії й одним із найбільших постачальників зброї та алмазів. Енергоресурси, які Нью-Делі купує у москви з великою знижкою, є важливим чинником економічної стабільності Індії.

Окрім економічних передумов для тісної співпраці з росією, є й політичні. Нью-Делі робить усе можливе, щоб зближення москви з Пекіном не загрожувало інтересам національної безпеки Індії. Адже Китай є не лише головним політичним та економічним конкурентом Індії, але й претендує на спірні території, які Індія вважає своїми. 

Ці претензії створюють постійну напруженість у відносинах між Пекіном і Нью-Делі, що вже не раз призводило до зіткнень між прикордонними військами двох країн. Тому Індія не зацікавлена у тому, щоб поглиблення співробітництва росії та Китаю посилювало Пекін.

З росією Індію пов'язує не тільки багаторічне стратегічне партнерство. Нарендра Моді є давнім особистим другом володимира путіна, з яким познайомився ще у 2001 році, коли був міністром штату Гуджарат. Дружні стосунки з російським диктатором дозволяють Моді відверто критикувати путіна через його вперте бажання продовжувати війну проти України.

Прем'єр-міністр Індії — єдиний серед лідерів країн так званого Глобального Півдня, хто дозволяє собі прямо казати путіну, що війна проти України має бути припинена. У вересні 2022 року, під час зустрічі з російським лідером в Узбекистані, Нарендра Моді заявив, що росія повинна почати рухатися шляхом дипломатії, а не збройного протистояння. Тоді ж Моді наголосив, що росія та Індія мають цінувати свою «непорушну дружбу», яка «поглиблювалася протягом останніх десятиліть».

Цьогорічний липневий візит Нарендри Моді до Москви пройшов у напрочуд теплій атмосфері. Цьому не завадив масований ракетний удар росії по українській столиці, що призвів до загибелі дітей. Провідні світові ЗМІ, а також Пентагон і Державний департамент США, дорікнули лідеру Індії за цю поїздку у час, коли росія веде найбільшу загарбницьку війну в Європі з часів Другої світової.

У Москві Моді вкотре утримався від прямого засудження дій росії. Хоч і сказав путіну, що йому «боляче бачити, як на війні гинуть діти», не уточнивши, про яких саме дітей ідеться.

Натомість президент України тоді не став стримувати себе у різких висловлюваннях.

«російська ракета влучила у найбільшу дитячу лікарню в Україні. Ціллю були маленькі онкохворі діти. Це величезне розчарування і нищівний удар по мирних зусиллях — бачити, як лідер найбільшої демократії у світі обіймається з найкривавішим злочинцем світу в Москві в такий день», написав Зеленський 9 липня у соцмережі Х. 

Цей закид не залишився непоміченим у Нью-Делі. Міністерство закордонних справ Індії викликало українського посла, щоб висловити обурення заявою президента. 

«Позиція Індії залишиться проіндійською»

Поїздка Нарендри Моді до України має на меті згладити розбіжності між ним і Володимиром Зеленським, а також продемонструвати світові, що Індія — нейтральна країна, відкрита до взаємовигідної співпраці навіть з тими, хто воює один з одним. 

Хоча Київ не має можливості вплинути на обережну позицію Нью-Делі стосовно російського вторгнення, сам факт візиту індійського лідера до Києва може змінити ставлення до російсько-української війни на Глобальному Півдні, де Індія є впливовим гравцем, зазначила у коментарі hromadske Аліна Гриценко, головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень.

«Візит Моді до Києва не можна трактувати як такий, що свідчить про якісь зміни в індійській позиції стосовно російсько-української війни. Індія продовжуватиме дотримуватись своєї концепції зовнішньої політики — так званої стратегічної автономії. Позиція Індії залишиться проіндійською», — каже Гриценко.

Офіс президента

Експертка вважає, що візит Моді до Києва може «відчинити Україні ворота» для більш тісного співробітництва з країнами Глобального Півдня і заохотити деякі з країн цього регіону активніше брати участь в українських дипломатичних зусиллях, спрямованих на досягнення миру.

Дипломатія Індії завжди продумана, тиха, ефективна і прагматична. Візит Нарендри Моді до України є питанням престижу і насамперед спрямований на те, щоб затвердитися як лідер Глобального Півдня, адже Індія конкурує з Китаєм у цьому контексті.Аліна Гриценко

Твоя підтримка допомагає нам не зупинятися

Підтримати

На голці російських товарів

Індія — найбільший імпортер зброї у світі. А найбільшим постачальником зброї до Індії є саме росія. 10 років тому Індія купувала в росії 80% своєї зброї. І хоча через війну та західні санкції росії зараз складніше зберігати темпи експорту озброєнь, вона все ще постачає Нью-Делі 39% всієї зброї, що імпортується Індією. 

Утім, якщо залежність Нью-Делі від російської зброї зменшується, то сумарний товарообіг між росією та Індією лише збільшується. Якщо до повномасштабної війни він складав менше як 8 мільярдів доларів на рік, то за підсумками 2023-го перевищив 65 мільярдів доларів.

Тим часом темп товарообігу між Україною та Індією продовжує знижуватися з кожним роком війни: до вторгнення він сягав 3 мільярдів доларів, а за підсумками 2022 року склав лише 1,44 мільярда доларів.

Хоча Індія є одним із найбільших імпортерів української агропродукції в Азії, Україна не має економічних важелів впливу, аби заохотити Індію скоротити об’єм економічних зв’язків з країною-агресоркою.

Великі знижки на купівлю нафти, які пропонує росія, не можуть не цікавити Індію. Купляючи дешеву російську нафту, Індія забезпечує свою енергетичну безпеку. Скорочення співпраці з росією не буде означати, що Індія намагається дистанціюватися від росії. Це просто означатиме, що росія перестала задовольняти Індію як постачальник.Аліна Гриценко 

Натомість найважливішими торговими партнерами Індії є США та Європейський Союз. Оскільки Індія — демократична країна, співробітництво з Заходом є природною траєкторією її зовнішньої політики. 

Взаємовигідна економічна співпраця і спільні цінності зближують позиції Індії та союзників України на Заході. Однак країна намагається «всидіти на двох стільцях» і не має намірів обмежувати себе в імпорті російської нафти, газу і вугілля за низькими цінами. 

Попри те, що Нью-Делі платить москві за енергоресурси у рупіях, а не в доларах чи євро, частково дотримуючись санкційних обмежень Заходу проти рф, економічна співпраця Індії та росії викликає нарікання з боку Вашингтона і Брюсселя. Адже без підтримки Індії зусилля Заходу щодо ізоляції росії не є достатньо ефективними, щоб змусити агресорку відмовитися від війни.

«Індія у максимально вигідній для себе позиції, яка дозволяє забезпечувати свої національні інтереси у стосунках із Заходом, росією і навіть Китаєм», — підсумовує головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень.