«Орган фактично не цифровізований»: у Вищій кваліфкомісії суддів досьє судді ведуть на папері
У Вищій кваліфікаційній комісії суддів немає електронного документообігу, тому досьє на суддів там ведуть у паперовому форматі. Через це багато процесів затягуються.
Про це в інтерв’ю hromadske розповів голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Андрій Пасічник.
Він каже, що у процес ведення паперового досьє судді залучені «десятки людей». Крім того, попередні тестування суддів також відбувалися на паперових аркушах із завданнями, де кандидати ставили відмітки.
«У нас орган фактично не цифровізований. Нема системи електронного документообігу, все друкується», — каже Пасічник.
Утім, він запевняє, що «приділяє багато уваги» тому, щоб підвищити спроможність комісії. Для цього вони також співпрацюють із парламентом, а міжнародні партнери допомагають ВККС з електронним документообігом.
За словами Пасічника, електронне досьє кандидата вже створили й запустили, а процес створення електронного досьє судді ще триває. Водночас у ВККС вже отримали автоматизовані доступи до більшості державних реєстрів, а до того доводилося робити письмові запити, відповіді на які приходили через місяць.
«Тобто ми вже значно пришвидшили процедуру і працюємо над іншими варіантами оптимізації. Є об'єктивні речі, які ми не маємо змоги подолати. Велику частину роботи щодо кваліфікаційного оцінювання ми мусимо робити особисто і не можемо її делегувати», — стверджує голова комісії й пояснює, що збільшити кількість членів ВККС «навряд чи» можливо, адже це «дуже серйозні зміни до законодавства і витрати бюджетних коштів».
Про ВККС
Вища кваліфікаційна комісія суддів — це орган у системі судоустрою, відповідальний за формування суддівського корпусу, переведення суддів, забезпечення їхнього належного кваліфікаційного рівня.
ВККС і Вища рада правосуддя — органи, відповідальні за кар’єрні питання в судовій гілці влади. ВРП призначає суддів на посади, притягає їх до відповідальності та звільняє, а Вища кваліфікаційна комісія суддів добирає кадри для ВРП та оцінює суддів. Без цього суддю неможливо призначити на посаду.
Посли країн «Великої сімки» наголошували на важливості проведення відбору до ВККС у прозорий і відкритий спосіб.