Україна не продовжуватиме транзит газу з рф, попри прагнення Фіцо

Угоду на транзит російського газу по території України продовжувати не будуть, попри те, що словацький прем’єр-міністр Роберт Фіцо прагнув переконати український уряд зробити інакше.

Про це сказав український прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час спільної пресконференції зі своїм словацьким колегою.

Він заявив, що накласти санкції на російський газ і позбавити рф можливості фінансувати війну за допомогою нього — це «стратегічна мета України».

Київ закликає всі країни Європи повністю відмовитися від нафти та газу з росії, а втім, за словами Шмигаля, Україна розуміє «гостру залежність» деяких держав, зокрема Словаччини, від російських ресурсів.

Водночас Україна сподівається на постачання газу до Європи з інших джерел та готова виконувати свої міжнародні зобов’язання, зокрема відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС.

Перед зустріччю очільників українського та словацького урядів прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо казав, що переконуватиме Україну зберегти транзит російської нафту й газу до Європи через свою територію.

Більше контексту

У червні Україна посилила санкції проти російської компанії «Лукойл», фактично заборонивши їй використовувати Україну як транзитний маршрут і вести будь-яку діяльність, писало агентство Bloomberg.

18 липня стало відомо, що нафта російської компанії перестала транспортуватися до Словаччини та Угорщини. Як стверджують журналісти Politico, через рішення України щодо заборони постачання нафти «Лукойлу» через свою територію Угорщині загрожує дефіцит палива.

Видання також писало, що на нещодавній зустрічі з міністром закордонних справ росії сергієм лавровим Сіярто стверджував, що країни шукають рішення для відновлення постачання російської нафти.

Уже згодом стало відомо, що уряди Угорщини та Словаччини вимагають від Європейської комісії вжити заходів через заборону України на транспортування нафти «Лукойлу». На їхню думку, рішення України порушує Угоду про асоціацію з ЄС.

Financial Times із посиланням на джерела написало, що Єврокомісія відхилила прохання Угорщини та Словаччини закликати Україну скасувати заборону.

До того президент Словаччини Петер Пеллегріні застеріг Україну, що Словаччина може вдатися до «невизначених заходів у відповідь» на заборону України на транспортування. Країна вже пригрозила, що не продовжить постачання дизельного пального.

А Угорщина погрожувала заблокувати виплату Україні 6,5 мільярда євро з Європейського фонду миру, якщо Київ не погодиться скасувати заборону.