Законопроєкти щодо протидії сексизму під час виборів потребують доопрацювання — комітет Ради
Комітет Верховної Ради з питань євроінтеграції розглянув законопроєкт про протидію сексизму під час виборів, а також його альтернативну версію. Дійшов висновку, що обидва документи потребують допрацювання.
Про це повідомляється на сайті Верховної Ради.
Йдеться про законопроєкт № 11300 та альтернативний до нього — № 11300-1.
Обидва пропонують встановити заборону на поширення агітаційних матеріалів, що містять ознаки сексизму або підбурюють до нього чи будь-якої іншої форми дискримінації.
Крім того, документи передбачають запровадження посиленої гендерної квоти. Так, у разі вибуття чи заміщення кандидата його місце переходитиме кандидату за черговістю такої самої статті.
Водночас законопроєкт № 11300 також пропонує уточнити ценз осілості, а саме те, що перебування за кордоном під час дії воєнного стану не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду президента чи народного депутата.
У комітеті дійшли висновку, що обидва законопроєкти не суперечить міжнародно-правовим зобов’язанням України та принципам ЄС, але потребують доопрацювання.
Станом на вечір 29 жовтня на сайті Верховної Ради не публікували повні висновки.
У минулих висновках зазначалось, що обидва законопроєкти не передбачають можливості оскарження висновків щодо сексизму від Експертної ради з питань передвиборчої агітації. А це може призвести до втручання у право на свободу вираження поглядів, а також порушення права на вільні вибори.
Більше про законопроєкти
Наприкінці травня був зареєстрований законопроєкт №11300, а через кілька днів у червні — його альтернативна версія.
Автори обох документів звертають увагу, що, попри встановлений законодавством обов’язок дотримання гендерної квоти, «окремі суб’єкти виборчого процесу» намагались ігнорувати його під час висування та реєстрації кандидатів або обходити квоту шляхом спонукання жінок до відмови від балотування після реєстрації виборчого списку.
Також автори основного законопроєкту зауважили, що через повномасштабне вторгнення в Україну з’явилися нові виклики для політичної участі жінок. Це, зокрема, й вимушена міграція за межі України.
Ключова відмінність альтернативного законопроєкту в тому, що він не передбачає можливості бути кандидатами у президенти України або в народні депутати у разі перебування за кордоном більше ніж 183 днів протягом року.