Депутати намагаються «знести» участь міжнародних експертів у доборі до держорганів — Фундація DEJURE
56 народних депутатів України направили до Конституційного Суду України подання, у якому просять перевірити конституційність залучення іноземців у процес добору посадовців до держорганів.
Про це повідомив Конституційний Суд.
Підписанти подання заявляють, що участь іноземних експертів у формуванні українських державних органів у воєнний час «може розглядатися як обмеження національного суверенітету й свідчить про недовіру до народу».
Мовляв, демократичні реформи в Україні можуть і повинні здійснюватися за участі українських фахівців та громадянського суспільства.
«Український народ — не меншовартісний і здатен самостійно ухвалювати рішення щодо управління державою, особливо в умовах, коли він власними зусиллями й самопожертвою захищає незалежність, свободу та право на самовизначення», — йдеться у поданні.
Це подання було ініційоване «Батьківщиною» — уповноваженими представниками зазначені Юлія Тимошенко та Сергій Власенко. Депутати цієї політсили також вказані серед перших підписантів. Окрім того подання підтримали депутати від нині забороненої ОПЗЖ, понад 20 «слуг народу» та два самовисуванці.
Громадська організація «Фундація DEJURE» заявляє, що депутати намагаються оскаржити низку окремих положень, в яких передбачені комісії та наглядові ради за участі міжнародних експертів.
«Ноги в цієї “ініціативи” ростуть прямісінько з росії […] Допомога іноземців у цих процесах показує ефективний результат. Так, свого часу саме така комісія (Громадська рада міжнародних експертів) допомогла зрушити з мертвого місця судову реформу», — зазначає DEJURE.
Там стверджують, що право переважного голосу міжнародних експертів у комісіях із добору й оцінювання суддів і суддівських органів — «це те, що забезпечує справді незалежні конкурси та підвищує довіру суспільства до системи».
«Окрім того, подальше створення судів саме за ключової участі іноземців у процесі добору суддів — наші зобов’язання перед ЄС та іншими міжнародними партнерами», — йдеться у повідомленні DEJURE.