Україна уклала безпекову угоду з Албанією — членом НАТО. Про що домовилися країни?
Україна та Албанія уклали двосторонню безпекову угоду на 10 років. У ній балканська країна підтримала позицію, що майбутнє України — в НАТО, а також пообіцяла й далі надавати військову та гуманітарну допомогу.
Про це повідомляє Офіс президента України.
Угоду підписали президент України Володимир Зеленський та прем’єр-міністр Албанії Еді Рама під час зустрічі у швейцарському Давосі.
У документі зазначається, що Албанія «шукатиме всі можливі способи» та пропонуватиме Україні подальшу безпекову й оборонну підтримку в усіх сферах.
Країни засвідчили, що прагнуть досягти такого військового потенціалу України, щоб у разі зовнішньої агресії проти Албанії Київ міг би надати Тирані ефективну військову допомогу.
Крім того, балканська країна, яка є членом НАТО, пообіцяла сприяти підвищенню оперативної сумісності України з євроатлантичними партнерами.
Також Албанія та Україна домовились поглиблювати оборонно-промислове співробітництво на основі взаємної комерційної та політичної вигоди. Зокрема, не виключається спільне оборонне виробництво з локалізацією в Україні.
Країни також зобов’язалися співпрацювати у сфері розвідки, морської безпеки та кіберзахисту.
Албанія пообіцяла продовжити свої дипломатичні зусилля для залучення країн Глобального Півдня до втілення української «формули миру».
Крім того, у Тирані погодилися, що російські активи повинні залишатися знерухомленими, допоки російська федерація не компенсує збитків, яких вона завдала Україні.
Албанська сторона запевнила, що заохочуватиме свої підприємства, фонди та установи брати участь у відбудові української економіки. Зокрема, планується будівництво «Балканського кварталу», але не уточнюється, про що саме йдеться.
Містом свого особливого інтересу Албанія визнала Харків. Цьому мегаполісу країна надаватиме пріоритетну підтримку під час реконструкції.
Водночас учасники підкреслили, що підписаний договір не є заміною майбутнього членства України в НАТО.
Більше про безпекові угоди
У 2023 році, на полях липневого саміту НАТО у Вільнюсі, лідери «Великої сімки» (G7) погодили Спільну декларацію про підтримку України. Країни зазначили, що кожна з них працюватиме з Україною над конкретними двосторонніми довгостроковими зобов’язаннями та домовленостями у сфері безпеки. Україна зі свого боку взяла на себе зобов’язання щодо реформ.
Велика Британія стала першою країною, яка уклала остаточну угоду. Станом на 21 січня укладено 28 угод — 7 з країнами США, Японія, Німеччина, Велика Британія, Франція, Італія, КанадаG7, 20 з країнами, що приєдналися до декларації, а також із Європейським Союзом.