Зеленський приїхав на ХАЕС після ухвалення суперечливої закупівлі реакторів для станції
Президент Володимир Зеленський вкотре підтримав проєкт добудови енергоблоків Хмельницької АЕС. Зокрема, приїхав на станцію разом із представниками Міненерго та «Енергоатому».
Про це він повідомив у соцмережах.
«Дуже важливо, що є проєкт добудови енергоблоків ХАЕС. Це енергонезалежність, завдяки якій Україна матиме додаткові 2 гігавати електроенергії. Те, що потрібно, щоб не залежати від імпорту в критичні періоди та підтримувати промисловий розвиток України», — зазначив Зеленський.
Він повідомив, що провів нараду, де заслухав доповіді про перспективи розвитку атомної енергетики та захист об’єктів критичної інфраструктури, АЕС на Хмельниччині та Рівненщині.
Що передувало?
Міненерго та «Енергоатом» ініціювали низку масштабних енергетичних проєктів, як-от будівництво нових атомних реакторів на Хмельницькій АЕС, щоб компенсувати енергетичні потужності, втрачені через тимчасову окупацію Запорізької АЕС.
Проти добудови енергоблоків виступали екозахисники, інші критики натомість вказували на невчасність цих проєктів під час війни. У квітні 2024 року уряд все ж схвалив законопроєкт щодо добудови третього та четвертого енергоблоків на ХАЕС. Документ передали на розгляд парламенту, але там його кілька разів провалили.
Низка депутатів критикують, що для встановлення на ХАЕС хочуть викупити ядерні реактори російського виробництва в Болгарії. Як пише видання «Наші гроші», Болгарія купила ці реактори у росії для АЕС «Белене» за приблизно 600 млн доларів (в еквіваленті). Але фінансові консультанти з Mazars провели дооцінку, і ціну для продажу реакторів Україні підняли до 1,1 млрд доларів.
«Енергоатом» запевнив, що добудова енергоблоків буде виключно з власних коштів компанії та з комерційних кредитів: «Жодних витрат державного бюджету проєкт не потребує. Як не потребує жодної зміни фіксованого урядом тарифу для населення».
Президент України Володимир Зеленський публічно підтримав добудову енергоблоків на ХАЕС та попросив Верховну Раду проголосувати за необхідні законопроєкти.
11 лютого Рада ухвалила рішення про дозвіл купівлі реакторів. Частина депутатів хочуть його заблокувати, а також наголошують, що дозволу на саме будівництво на ХАЕС вони ще не давали. Мовляв, Міненерго «навіть приблизно не знає, скільки коштує спорудження ХАЕС» і де взяти відповідні кошти.