Зеленський розповів, хто з партнерів мав би бути за столом мирних переговорів
Президент Володимир Зеленський вважає, що серед країн, які б мали опинитися за столом мирних переговорів, повинні бути європейські держави й Туреччина.
Про це повідомив він на форумі «Україна. Рік — 2025».
Зеленський зазначив, що заплановані візити французького лідера Емманюеля Макрона та британського премʼєр-міністра Кіра Стармера — це «дуже важливо», бо вони мають сидіти за столом переговорів як представники Європи. Він також вважає, що бодай одна людина має представляти ЄС.
«І якщо будемо говорити про гарантії безпеки, я партнерам своїм сказав: як на мене, маємо розраховувати на турецького президента. Чому? Бо це дуже важливо, хто буде готовий дати реальні числа контингенту: реальні люди, військові судна тощо», — додав президент.
Він зауважив, що так само треба думати про Німеччину, адже вона, за його словами, надала допомоги на 47 мільярдів доларів, тобто є наступною після США за обсягами підтримки, адже Вашингтон виділив 100 тисяч доларів.
«Чи можна їх відштовхнути або когось іншого? Абсолютно ні. Тому звісно, з повагою до всіх, треба буде подумати про логістичні кроки, щоб зрозуміти, хто сидітиме за столом перемовин. Це для мене абсолютно важливо», — заявив Зеленський.
Серед іншого, президент зазначив, що чимало інших лідерів переживають щодо цього, як-от лідери Північної Європи. Він також назвав данців «дуже важливими» на тлі їхньої підтримки, зокрема це стосується домовленостей про контингент і припинення вогню.
Доповнено о 18:45. Зеленський розповів, що Китай має бути присутній, зокрема тоді, коли обговорюватимуться питання про територіальну цілісність і суверенітет України.
«Якщо вони зможуть нам допомогти в цьому питанні, у відносинах із партнерами або у примушенні росії визнати територіальну цілісність України, то чому ні», — додав президент, а проте зауважив, що поки що немає серйозних сигналів від Китаю, що «вони на щось готові».
Нагадаємо, ще 13 лютого міністри закордонних справ Франції, Великої Британії, Іспанії, Італії, Польщі, Німеччини, ЄС та України випустили спільну заяву на тлі розмови Трампа і путіна. Дипломати наголосили, що Україна та Європа мають брати участь у будь-яких переговорах щодо війни.
Однак спецпосланець президента США щодо України Кіт Келлог заявив, що Європа не братиме участі в перемовинах щодо врегулювання російсько-української війни. Її інтереси обіцяють врахувати.
Відтоді президент Франції Емманюель Макрон скликав дві зустрічі з європейськими лідерами, щоб обговорити Україну та європейську безпеку.