Зеленський, схоже, не встигне підписати закон про купівлю реакторів до «крайнього» терміну — Железняк
11 березня 2025 року спливає «крайній» термін дозволу Болгарії на продаж реакторів російського виробництва, які Україна хоче отримати для добудови блоків Хмельницької АЕС. Відповідний законопроєкт досі не підписаний президентом, який поїхав до Саудівської Аравії на переговори зі США.
Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
Раніше міністр енергетики Герман Галущенко заявляв, що «дозвіл» Болгарії на закупівлі цих реакторів триває до 11 березня.
«На жаль, у Болгарії до цього були проросійські сили при владі, і ми зверталися постійно, щоб отримати ці блоки, але просто отримували відмову. Тільки завдяки візиту президента позаминулого року вдалося домовитися про їхню згоду. Питання в тому, що ця згода, до речі, спливає 10… 11 березня цього року», — сказав Галущенко під час години запитань до уряду в парламенті.
Нагадаємо, Верховна Рада підтримала правку про закупівлю реакторів 11 лютого, схваливши законопроєкт № 11392. Згідно з карткою документа на сайті парламенту, станом на 10 березня він ще не був повернутий із підписом президента.
Тим часом глава країни Володимир Зеленський разом із делегацією 10 березня відбув до Саудівської Аравії, де мають відбутися переговори із високопосадовцями США.
«Я б написав, що це перемога і цю корупційну ідею нарешті збили… але щось мені підказує, що 11 березня ніколи не було перешкодою, щоб Болгарія за десятки мільярдів гривень від нас продала свій мотлох», — написав депутат Железняк.
Що передувало?
Міненерго та «Енергоатом» ініціювали низку масштабних енергетичних проєктів, як-от будівництво нових атомних реакторів на Хмельницькій АЕС, щоб компенсувати енергетичні потужності, втрачені через тимчасову окупацію Запорізької АЕС.
Проти добудови енергоблоків виступали екозахисники, інші критики натомість вказували на невчасність цих проєктів під час війни. У квітні 2024 року уряд все ж схвалив законопроєкт щодо добудови третього та четвертого енергоблоків на ХАЕС. Документ передали на розгляд парламенту, але там його кілька разів провалили.
Низка депутатів критикують, що для встановлення на ХАЕС хочуть викупити ядерні реактори російського виробництва в Болгарії. Як пише видання «Наші гроші», Болгарія купила ці реактори у росії для АЕС «Белене» за приблизно 600 млн доларів (в еквіваленті). Але фінансові консультанти з Mazars провели дооцінку, і ціну для продажу реакторів Україні підняли до 1,1 млрд доларів.
«Енергоатом» запевнив, що добудова енергоблоків буде виключно з власних коштів компанії та з комерційних кредитів: «Жодних витрат державного бюджету проєкт не потребує. Як не потребує жодної зміни фіксованого урядом тарифу для населення».
Президент України Володимир Зеленський публічно підтримав добудову енергоблоків на ХАЕС та попросив Верховну Раду проголосувати за необхідні законопроєкти.
11 лютого Рада ухвалила рішення про дозвіл купівлі реакторів. Частина депутатів хотіли його заблокувати, а також наголошують, що дозволу на саме будівництво на ХАЕС вони ще не давали. Мовляв, Міненерго «навіть приблизно не знає, скільки коштує спорудження ХАЕС» і де взяти відповідні кошти.