Кличко пообіцяв чергові звільнення й підготував звернення до Ради на тлі земельних скандалів у Києві

Міський голова Києва Віталій Кличко оголосив про нову серію звільнень у Київській міській держадміністрації та комунальних підприємствах міста після останніх резонансних новин щодо земельної сфери столиці. 

Про це він написав у соцмережах. 

Як зазначив очільник столиці, місто надає правоохоронцям усі запитувані документи та сприяє слідству. 

Він зауважив, що посади вже втратили кілька посадовців, як і анонсували раніше. Серед них — заступник голови КМДА Петро Оленич.

Будуть звільнені й такі посадовці:

  • директор комунального підприємства «Київський інститут земельних відносин» Ігор Долинський;
  • директор КП «Спецжитлофонд» Володимир Шарій;
  • директор комунального підприємства «Фінансова компанія «Житлоінвест» Віктор Погребний;
  • заступниця директора Департаменту містобудування та архітектури Валентина Святина.

Також посади втратять працівники Комунального обʼєднання «Київзеленбуд». Йдеться про:

  • генерального директора підприємства Юрія Бахмата;
  • його першого заступника Олексія Лукаша;
  • заступника начальника управління капітальних вкладень Комунального обʼєднання Олександра Гору.

Кличко запевнив, що перевірки в різних департаментах тривають і це будуть не останні звільнення.

За його словами, у сфері містобудування столиці та земельних відносин здійснять реорганізацію. Також готуються рішення щодо реорганізації структурних підрозділів КМДА.

Окрім того, міський голова дав доручення перевірити документи щодо земельних ділянок, про які йдеться в розслідуванні НАБУ. За результатами перевірки, там, де є порушення, землевідведення скасують. 

«Також уже готується пакет рішень, щоб унеможливити такі зловживання надалі. Це стосується і процедур, щоб закрити лазівки в законодавстві», — запевнив Кличко. 

Так, у КМДА підготували звернення до парламенту. Кличко очікує, що Верховна Рада належно врегулює в законі співвідношення площі земельних ділянок та обʼєктів майна, розташованих на них.

Доповнено о 14:09. Керівник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко привітав рішення Кличка звільнити посадовців. Водночас він зауважив, що столична влада не змогла запобігти розростанню корупції, і запропонував звернутися до незалежних та авторитетних аудиторів, які б оцінили стан справ із прозорістю й підзвітністю міського управління.

Операція «Чисте місто» та викриття топпосадовців «Київзеленбуду»

Ще 6 лютого НАБУ та САП звітували, що провели масштабну операцію «Чисте місто» щодо корупції в земельній та бюджетній сферах Києва. За даними слідства, протягом 2023-2024 років із власності територіальної громади Києва вивели землю в центрі міста вартістю 11,6 млн гривень. Правоохоронці запобігли заволодінню ще шістьма земельними ділянками у столиці загальною вартістю 83,7 млн гривень.

До земельної схеми були залучені ексдепутат Київської міської ради, посадовці КМР та КМДА. Всього підозри отримали 10 людей, 7 із них затримані.

Згідно зі схемою, на земельній ділянці реєстрували начебто об’єкт нерухомості, а до міськради подавали заяви про права власності для обслуговування цих споруд. Через прогалини в законодавстві, це давало змогу отримати таку ділянку в оренду без аукціону. Хоча самого об’єкта нерухомості могло не існувати. Зазвичай у таких схемах фігурують малі архітектурні форми або громадські туалети — звідки й назва «туалетних схем».

А напередодні правоохоронці затримали топпосадовців «Київзеленбуду», які, за даними слідства, планували отримати щонайменше 25 млн гривень «відкатів». Схема з «таксою» розміром 15% діяла майже в усіх комунальних підприємствах Києва «за мовчазної згоди керівництва міста». Загалом може йтися про мільярди гривень.

Упродовж лютого правоохоронці задокументували 15 фактів злочинної діяльності фігурантів, зокрема 5 фактів одержання хабарів на понад 3 млн гривень.

За справою «Київзеленбуду» затримали гендиректора, його першого заступника та заступника начальника управління капітальних вкладень. Підозри отримали й керівники підрядних організацій.