Зеленський: Заяви, нібито я не можу говорити з путіним, — це наратив росіян
Президент Володимир Зеленський заявив, що указ про неможливість проведення переговорів із главою росії володимиром путіним не стосується його самого.
Про це він сказав на пресбрифінгу.
У вересні 2022 року Зеленський своїм указом увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони про те, що проведення переговорів із путіним є неможливим.
Як пояснив Зеленський, рішення ухвалили, бо тоді низка людей в Україні почали передавати йому ультиматуми від росії, тобто спілкувалися з російською стороною в обхід президента.
«Це почалося, як люди пана [Віктора] Медведчука, [Вадим] Новинський […] представляли інтереси путіна, говорячи напряму зі мною телефоном у найскладніший момент, коли ми були у блокаді. Говорили про те, як треба задавати Україну, як і куди мені треба бігти, інакше мене не буде, моєї сім'ї тощо. Таких ультиматумів було дуже багато, коли хтось представляв інтереси росії, а саме путіна, і давав відповідні сигнали. Значить, всі ці люди спілкувалися з путіним і дуже хотіли представляти інтереси України», — сказав Зеленський.
Він пояснив, що рішенням РНБО підкреслив те, що й так зазначає Конституція України: саме президент представляє державу в міжнародних відносинах, здійснює керівництво зовнішньополітичною діяльністю держави, веде переговори та укладає міжнародні договори України.
«Саме я можу виконувати цю місію і ніхто, окрім мене, не може вести перемовини щодо суверенітету, територіальної цілісності України, нашого курсу з лідером росії та інших країн […] Тому наратив, що я повинен щось там скасувати, — це наратив виключно рф. Я собі не можу і нічого не забороняв», — сказав Зеленський.
Що відомо про переговори?
У ніч проти 11 травня глава рф володимир путін виступив із конференцією, де запропонував відновити прямі перемовини з Україною «без жодних попередніх умов» у Туреччині 15 травня.
Україна разом із союзниками — Францією, Німеччиною, Великою Британією, Польщею — закликали до 30-денного припинення вогню без жодних умов вже з 12 травня. З аналогічною пропозицією виступали США.
Увечері 12 травня президент США Дональд Трамп висловив думку, що Україна має погодитися на пропозицію росії про прямі переговори в Туреччині.
Глава української держави Володимир Зеленський заявив, що особисто чекатиме на путіна. Окрім цього, він зауважив, що хоче, щоб Трамп також був присутній у Туреччині. Сам Трамп казав, що розглядає таку можливість.