Уряд офіційно звільнив Тараса Кременя з посади мовного омбудсмена
Кабінет Міністрів ухвалив рішення про звільнення Тараса Кременя з посади Уповноваженого із захисту державної мови у зв’язку із закінченням строку призначення.
Про це повідомив представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.
Кремінь завершує виконання обов’язків 8 липня.
Раніше посадовець висловив думку, що він «був незалежним і незручним», оскільки вказував на недоліки у проведенні державної мовної політики, а також пропонував забагато ініціатив.
Кремінь вважає, що давав «незручні пропозиції» щодо законів про рекламу й про множинне громадянство. Так, за його словами, він пропонував запровадити для претендентів на український паспорт іспити з історії України та основ Конституції.
Перед офіційним звільненням Тарас Кремінь поширював у соцмережах заяви українських діячів, які висловили йому підтримку. А також опублікував відкрите звернення до Кабінету Міністрів на підтримку діяльності уповноваженого із захисту державної мови.
Чому обирають нового мовного омбудсмена?
Із липня 2020 року посаду мовного омбудсмена обіймає науковець Тарас Кремінь. Однак його п’ятирічна каденція вже спливає.
Контракт із Кременем могли б продовжити. Його кандидатуру на розгляд мав би висунути один із трьох суб’єктів: Міністерство юстиції, Міністерство культури і стратегічних комунікацій або уповноважений Верховної Ради з прав людини.
За даними «Главкому», міністерка юстиції Ольга Стефанішина висунула кандидатуру актора Олександра Завальського, міністр культури Микола Точицький запропонував — історика Павла Полянського, а омбудсмен Дмитро Лубінець — викладачку Олену Івановську.
Мовного омбудсмена призначає Кабінет Міністрів за результатами відкритого рейтингового голосування.
Тим часом у мережі з’явилося звернення понад 30 культурних діячів з проханням переобрати Кременя. Серед підписантів — письменники Сергій Жадан, Оксана Забужко, Юрій Андрухович, Андрій Курков; акторки Ада Роговцева, Ірма Вітовська; режисери Олесь Санін, Андрій Дончик, Вікторія Степанкова та інші.