Українські підприємці закликали уряд призначити директора БЕБ (ДОПОВНЕНО)
Українська бізнес-спільнота заявила, що стурбована рішенням уряду щодо непризначення на посаду директора Бюро економічної безпеки (БЕБ), обраного на прозорому конкурсі.
Заяву опублікував засновник групи компаній Advanter Group та спільноти Board Андрій Длігач.
Відповідне звернення український бізнес адресував президентові Володимиру Зеленському, голові Верховної Ради Руслану Стефанчуку та прем’єр-міністрові Денису Шмигалю.
У заяві йдеться, що перезавантаження БЕБ «вже три роки є однією з основних вимог як українського бізнесу, так і міжнародних партнерів та інвесторів».
«Незаконний силовий тиск на бізнес у традиціях сумнозвісної “податкової міліції” залишається одним із ключових факторів зниження інвестиційної привабливості України, а внаслідок цього — суттєвого обмеження продуктивності праці, доходів бюджету, реальних заробітних плат, зайнятості тощо», — наголосили підприємці.
Вони додали, що в ситуації четвертого року повномасштабної війни й в умовах падіння економіки таке порушення зобов’язань впливатиме на інвестиційні рішення українських підприємців та їхніх іноземних партнерів, а також на політику іноземних урядів і міжнародних організацій щодо України.
«Війна — час для радикальних змін на краще у сфері верховенства права та бізнес-клімату, бо інакше виникає значний ризик, що економіка не зможе забезпечити стійкість і виживання країни», — йдеться в заяві.
Так, бізнес-спільнота закликала уряд України переглянути рішення та призначити кандидата, поданого Комісією з добору директора БЕБ.
У Центрі протидії корупції також розкритикували рішення Кабміну не призначати переможця конкурсу на посаду очільника БЕБ. Там зазначили, що так уряд порушує одразу кілька норм Закону України «Про Бюро економічної безпеки» та вимоги Конституції України.
Так, у Центрі наголосили, що згідно із частиною 16 статті 15 Закону «Про БЕБ» уряд має лише один варіант дій щодо розгляду подання комісії — це призначити переможця на посаду протягом 10 днів.
Також там додали, що Кабмін не наділений повноваженнями вимагати від комісії інших кандидатів чи збирати та аналізувати інформацію про кандидатів окремо від комісії.
Доповнено о 22:10. На відповідне рішення уряду також відреагував сам переможець конкурсу Олександр Цивінський. Він заявив, що для нього «є принциповим питання з’ясувати, які саме “безпекові оцінки” стали підставою для відповідного рішення», зважаючи на те, що він має допуск до державної таємниці.
Цивінський наголосив, що очікує підтвердження офіційними особами інформації щодо непризначення директора БЕБ, а також додав, що звернувся до уряду, конкурсної комісії та СБУ задля отримання «усієї інформації, зокрема тої, яка стосується безпекової оцінки».
Що передувало?
Комісія з обрання директора БЕБ 25 червня оголосила фіналіста конкурсу — ним став детектив НАБУ Олександр Цивінський, який є чинним детективом НАБУ й раніше керував спецоперацією з викриття «туалетних схем» у Києві.
Він отримав одностайну підтримку міжнародних членів комісії БЕБ, голос яких є вирішальним.
Проте під час засідання стало відомо, що Цивінський має родичів із російським громадянством. Сам Цивінський каже, що паспорт рф має його батько, однак із ним він уже не спілкується упродовж кількох років і, працюючи як детектив НАБУ, він уже проходив усі перевірки для отримання доступу до держтаємниці.
Перед цим видання Bihus.info стверджувало, що влада, ймовірно, «дуже хоче поставити на цю посаду когось свого».
30 червня Комісія з обрання директора БЕБ повідомляла, що передала прем’єр-міністрові Денису Шмигалю подання на призначення Цивінського головою БЕБ. А втім, 7 липня стало відомо, що уряд не схвалив кандидатуру Олександра Цивінського.
Зазначається, що таке рішення ухвалили після вивчення додаткових матеріалів, наданих, зокрема, СБУ, які «стосуються питань національної безпеки та містять відповідні безпекові оцінки».
Тепер Кабмін просить Комісію з добору директора БЕБ повторно подати не більше двох кандидатур, які відповідатимуть усім установленим вимогам.