10 найважливіших фактів про масову стрілянину в Орландо
Близько другої ночі на ЛГБТ-клуб «Pulse» в Орландо у штаті Флорида в США здійснили озброєний напад. Чоловік зі штурмовою гвинтівкою та пістолетом увірвався в приміщення клубу та відкрив вогонь по відвідувачах, пізніше він забарикадувався в приміщенні і взяв заручників.
У результаті 50 осіб загинули (серед них — нападник), ще 53 постраждали. Як повідомили в поліції, після невдалих спроб вести переговори, 11 бійців штурмового підрозділу SWAT увірвалися в клуб і ліквідували нападника близько 5 ранку за місцевим часом. Один офіцер був поранений.
1. Поліція назвала ім’я нападника, ним виявився 29-річний етнічний афганець і громадянин США Омар Матін, батьки якого перебрались з Афганістану до США ще до народження сина.
Він працював у великій охоронній компанії G4S з 2007 року. Про це офіційно заявили в G4S.
2. Як заявили джерела в поліції, зчинивши стрілянину, нападник сам подзвонив за номером 911 і зізнався, що присягнув на вірність «Ісламській Державі». Угруповання також взяло на себе відповідальність за теракт в ЛГБТ-клубі в Орландо. Про це повідомило інформаційне агентство Amaq.
Разом із тим в англомовній версії щоденного так званого «новинного звіту «Ісламської Держави»» про стрілянину в Орландо не зазначено.
В ФБР все ще не підтвердили зв’язок Матіна з ісламістами.
3. Батько Омара Матіна Седдікі заявив в інтерв'ю телекомпанії NBC, що напад не був пов'язаний з релігійними переконаннями, і наймовірніше був спровокований нетерпимістю його сина до ЛГБТ-спільноти.
Колишня дружина нападника зізналась в інтерв’ю Washington Post, що чоловік бив її, часто був роздратований, втім на момент розлучення в 2009 році, ще не проявляв особливої зацікавленості у радикальному ісламі.
Як повідомляє BBC, імам в мечеті, яку відвідував Омар Матін описав його як спокійного та привітного чоловіка, що часто відвідував мечеть із сином, мріяв працювати в поліціїї, втім так і не реалізував свій намір.
4. В ФБР підтвердили, що нападник потрапив в поле зору правоохоронних органів ще в 2013 році.
«Тоді в розмові з колегами по роботі, він заявив що нібито має зв'язки з терористами», — повідомив на брифінгу агент ФБР Рональд Хоппер. За його словами, ФБР опитувало свідків, встановили спостереження за Матіном, та двічі його допитували. Підтвердити його зв'язок із екстремістами не вдалося, і розслідування було закрито.
Хоппер додав, що вдруге Матіна перевіряли на предмет можливих зв'язків з народженим в США смертником Абу Салахом. Але після розмови із ним, агенти ФБР зробили висновок, що ніякої загрози Матін не представляє. Попри увагу збоку ФБР, нападник мав офіційний дозвіл на володіння зброєю. В момент нападу він був озброєний гвинтівкою AR-15 і пістолетом.
5. Місцева влада підтвердила імена 15 із 50 загиблих, перелік оприлюднює сайт муніципалітету Орландо. Всі загиблі відвідувачі клубу — віком від 20 до 37 років. Ще 53 особи перебувають у лікарні, деякі з них — у критичому стані. Біля лікарень із пораненими вишикувались довгі черги охочих здати кров.
6. На стрілянину в Орландо відреагували низка політиків. Так президент Барак Обама назвав інцидент «актом терору та ненависті». Він наказав урядовим установам приспустити державні прапори на знак жалоби за загиблими. За словами глави Білого Дому, ФБР відкрило справу за статтею про тероризм. Президент також нагадав про необхідність обмежити продаж зброї і ускладнити доступ до неї. Нагадаю, цю пропозицію раніше неодноразово відмовлялась підтримати республіканська більшість у Конгресі.
Ймовірний кандидат на висунення в президенти США від Республіканської партії Дональд Трамп, після нападу на ЛГБТ-клуб у Флориді знову закликав заборонити в'їзд в країну мусульманам:
«Те, що відбулося в Орландо, лише початок. Наша влада слабка і неефективна. Я закликаю до заборони. Необхідна жорсткість», — написав він у Твіттері.
Головний опонент Трампа, Гілларі Клінтон також відреагувала на інцидент:
«Прокинулася і почула спустошливі новини з Флориди. Поки ми очікуємо додаткову інформацію, мої думки з тими, кого зачепила ця жахлива подія», — такі слова Клінтон з’явилися в її офіційному твіттері. Крім того Клінтон також написала:
«Для ЛГБТ-спільноти: будь ласка, знайте що у вас є мільйони союзників по всій країні, я — одна з них».
7. В багатьох американських містах триває жалоба, люди виходять на вулиці зі свічками та квітами.
Одразу після стрілянини кілька сотень людей із америкнаськими прапорами та прапорами ЛГБТ-спільноти зібралися біля Білого Дому у Вашингтоні, на вулицях у Нью-Йорку, Сієтлі, Сан-Франциско та інших містах.
Вогні Empire State Building у Нью-Йорку на кілька хвилин погасли в ніч стрілянини в пам’ять про жертв інциденту.
Фото: www.bbc.com
World Trade Center, який свого часу також став об’єктом терористичного нападу, після стрілянини в Орландо підсвітив свій шпиль кольорами прапору ЛГБТ-спільноти.
Фото: www.bbc.com
8. У Твітері хештег #loveislove виведений у тренди, таким чином користоувачі мікроблогу висловлюють підтримку ЛГБТ-спільноті. В мережі вже більш як 1,5 млн твітів із відповідним хештегом. Багато людей розміщують фотографії себе та своїх партнерів, оголошують про свою сексуальну орієнтацію або пояснити, що це означає — бути представником ЛГБТ-спільноти.
9. Цей випадок став 133-ою массовою стріляниною в США, 15-им випадков у Флориді, і 4-им випадком в Орландо від початку року. Такі дані наводить американська неурядова організація Gun Violence Archive. Дані також показують, що цього року в США було 76 днів з масовими розстрілами, і 88 днів без таких інцидентів. GVA використовує визначення «масового розстрілу», яке використовує ФБР, тобто «подія, в результаті якої стріляли в чотирьох або більше людей» (не обов’язково вбиті). Усього від початку року загинуло 207 осіб.
10. В цілому ж подію в ЛГБТ-клубі «Pulse» американські ЗМІ вже назвали найкривавішим масовим вбивством в історії США. Другий рядок у списку посів інцидент в Віргінському політехнічному університеті у 2007 році. Тоді студент корейського походження Чо Син Хі застрелив 32 людини і покінчив життя самогубством. Третє місце за кількістю жертв займає стрілянина в початковій школі Сенді-Хук в Коннектикуті. Тоді 20-річний Адам Ленза, перед тим як накласти на себе руки, застрелив 27 осіб, більшість з яких були дітьми.