23 роки за сексуальне насильство: все про суд над Харві Вайнштейном, через якого почався рух #MeToo

Американський кінопродюсер Харві Вайнштейн, якого десятки жінок звинуватили у сексуальних домаганнях, 11 березня отримав вирок Верховного суду Манхеттена — 23 роки позбавлення волі.Розповідаємо головне про суд, звинувачення на адресу Вайнштейна та про те, як з його справи розпочався рух #MeToo.

За що саме засудили Вайнштейна?

Суддя призначив Вайнштейну 20 років ув’язнення за примушування у 2006 році до орального сексу Міріам Хейлі , яка тоді була його помічницею. Ще три роки призначили за те, що в американському законодавстві визначається як «зґвалтування третього ступеня» (коли неможливо чітко встановити, чи було зґвалтування, але точно встановлено, що згоди на секс не було).

Ім’я другої жертви не називається, але схоже, що йдеться про акторку Джессіку Манн, яку Вайнштейн схиляв до сексу у 2013-му. За цими епізодами Вайнштейна визнали винним ще 24 лютого.

Що сказав засуджений?

Під час засідання 11 березня Вайнштейн вирішив виступити — хоча на всіх попередніх він мовчав, і адвокати радили йому не виступати й цього разу. У досить хаотичній 20-хвилинній промові він виправдовувався, розповідав про свою благодійну діяльність, зокрема, як він надавав грошову підтримку потерпілим від терактів 11 вересня 2001-го, та критикував американську систему правосуддя.

«Перш за все, у всіх жінок, які свідчили, можуть бути різні істини, але мені вас дуже шкода. Мені дуже шкода всіх чоловіків та жінок, які зараз переживають цю кризу в нашій країні. Знаєте, рух (#MeToo — ред.) почався з мене, і я був першим прикладом. Тепер же є тисячі чоловіків, яких звинувачують і пригадують їм речі, які, на мою думку, ніхто з нас не розуміє», — сказав Вайнштейн.

Хто ці жінки, які звинуватили його в домаганнях?

Покарання могло бути й тяжчим — з огляду на звинувачення інших жінок, які свідчили під час судового процесу. Але ці випадки суд поки «пробачив».

Наприклад, акторка Аннабела Шиорра розповіла про зґвалтування Вайнштейном взимку 1993-1994-го. А інша акторка, Дон Даннінг, заявила, що у 2004 продюсер закликав її взяти участь у груповому сексі в обмін на ролі у трьох стрічках. Актриса й модель Тарале Вульф розповіла, що Вайнштейн якось запросив її до своєї квартири та змусив до сексу.

«Харві Вайнштейн вкрав частину моєї самооцінки, повівшись зі мною так, мов я була нічим, і я стала ненависною та нечесною не лише для інших, а й для себе. Ці відчуття були просто нестерпними, щоби з ними жити, і я мусила долати страх, огиду та почуття провини, аби продовжувати своє життя. Лише так я вижила», — розповіла Вульф виданню The Gurdian.

Але адвокати продюсера наполягали: жінки, які звинуватили Вайнштейна у домаганнях, продовжували спілкуватися й займатися з ним сексом за власним бажанням. Мовляв, таким чином вони намагалися просунути свою кар’єру, а про домагання заговорили, лише коли минуло багато років. Також захист закликав врахувати слабке здоров’я та соціальний осуд, який продюсер уже отримав за свою поведінку від початку запуску кампанії #MeToo.

Аби ми створювали більше важливих матеріалів для вас, підтримайте hromadske на Спільнокошті. Будь-яка допомога має велике значення.

Що це за рух #MeeToo і якими були його наслідки?

Звинувачення на адресу Вайнштейна вперше перейшли у публічну площину восени 2017-го, коли видання The New York Times оприлюднило матеріал із назвою «Харві Вайнштейн десятиліттями відкуповувався від звинувачень у сексуальних домаганнях». Після цього стаття про те саме вийшла у журналі New Yorker. В обох матеріалах жінки, які в різні роки працювали разом із продюсером, розповідали, що зазнавали сексуального насильства з його боку, але мовчали, бо боялися його помсти.

Ці публікації спричинили хвилю нових зізнань: близько 80 жінок, серед яких голлівудські зірки Анджеліна Джолі, Гвінет Пелтроу, Ума Турман та Сальма Хайек, заявили про свій досвід «взаємодії» з Вайнштейном. Потім з’явилась ідея #MeToo.

Флешмоб почався з допису американської акторки та співачки Аліси Мілано. У своєму Twitter вона написала: «Порада від друга: якщо всі жінки, які пережили сексуальне домагання, напишуть «Я також», ми зможемо показати людям масштаб проблеми». 

Мілано закликала всіх, хто мав справу з домаганнями, підтримати акцію. Реакція була неймовірною — тисячі жінок почали розповідати свої історії під таким хештегом у Twitter та Facebook.

Хто взагалі такий цей Харві Вайнштейн?

До того, як ім’я Харві Вайнштейна почало асоціюватися майже виключно з сексуальними домаганнями, він був дуже успішним кінопродюсером. Також Вайнштейн був співвласником The Weinstein Company та заснував компанію Miramax Films разом зі своїм братом. З останньої його звільнили після того, як спалахнув скандал із домаганнями. А у 2018-му The Weinstein Company оголосила себе банкрутом.

Вайнштейн — лауреат найпрестижніших кінопремій «Оскар» та BAFTA за стрічку «Закоханий Шекспір». Інші фільми, які він продюсував, теж часто отримували «Оскар» в головних номінаціях. Однак уже в 2017-му організатори кінопремії підтримали нрішення, щоби Вайнштейн залишив кіноакадемію.