5 запитань про новий виборчий кодекс
Верховна Рада України 8 скликання в останні дні роботи все ж ухвалила новий виборчий кодекс. Попередньо парламент підтримав проєкт ще у 2017—му році й з того часу документ ніяк не могли ухвалити, оскільки подали безпрецедентну кількість поправок (майже 5 тисяч). Тепер проєкт ухвалено, але його ще має підписати президент. А поки Громадське відповідає на 5 питань про новий виборчий кодекс:
Чи буде мажоритарка?
Ні. Мажоритарників більше не буде і кандидатів висуватимуть тільки партії.
Коли виборчий кодекс стане чинним, місцеві вибори теж відбуватимуться за новою системою.
В обласні та міські ради великих міст депутатів обиратимуть теж за відкритими списками. А в районні, селищні, сільські ради, міські ради малих міст депутатів обиратимуть за багатомандатною мажоритаркою — це коли від одного округу обирається не один депутат, який набрав найбільше голосів, а кілька, які отримали найбільше голосів виборців.
Дивіться також Битва за 500 голосів: як кандидати годують та споюють прифронтовий округ
Який буде прохідний бар'єр для партій у парламент?
5% від усіх голосів виборців. Так само, як і було.
Чи залишаються «закриті списки»?
Ні. Тепер буде розподіл мандатів між партіями здійснюється відповідно (пропорційно) до кількості голосів виборцівпропорційна система з відкритими списками, виборець голосуватиме за партію і за кандидата від цієї партії. Тобто, не партія вирішуватиме порядок кандидатів у списку (як зараз), а самі виборці своїм голосуванням визначатимуть, хто зі списку пройде у Раду, а хто – ні.
На дільниці видаватимуть один бюлетень, в який треба буде вписати номер партії, за яку голосуєш та номер кандидата з її списку.
Чи стосуються ці зміни дострокових виборів 21 липня?
Ні. Нові правила почнуть діяти з 1 грудня 2023 року, а отже не вплинуть на проведення виборів у Раду 21 липня, а також місцеві вибори 2020 року.
Іронія долі полягає ще й у тому, що наступні парламентські вибори повинні відбутися в останню неділю жовтня п'ятого року повноважень Верховної Ради України — а це 29 жовтня 2023 року. Тобто й 10 скликання українського парламенту обиратиметься за старою системою.
Читайте також: Зеленський, списки і «мажоритарка»: як обиратимуть наступний парламент
Навіщо нам новий виборчий кодекс?
Новий кодекс ухвалили під тиском громадськості та міжнародних партнерів. Також про нову систему виборів у своїй передвиборчій програмі декларував Зеленський.
Плюс нового кодексу у тому, що оскільки кандидата в списку партії мають підтримати виборці своїми голосами, партії не зможуть продавати гарантовані місця в списку токсичним кандидатам і гарантувати їхнє проходження у Верховну раду, каже Андрій Андрушків з ЦентрUA. На його думку, якщо у парламенті будуть виключно депутати від політичних партій — це зробить його роботу більш стабільною та прогнозованою.
Читайте також: Два курячі стегенця на паспорт: треш виборів – 2019
А ще!
У Виборчому кодексі передбачена можливість змінити місце голосування онлайн. Але для того, щоби мінімізувати зловживання виборець повинен мати електронний цифровий підпис.